Zürih Gezilecek Yerler

0
1636

Zürih Gezilecek Yerler| Zürih Gezilecek Yerler; Saatleriyle ünlü, pahalılığıyla nam salmış İsviçre’nin en büyük kenti Zürih, ülkenin kültürel merkezidir. İsviçre’nin Zürih kantonunun başkenti Zürih, ülkenin de en yoğun nüfusa sahip şehridir. Yaşam refahı yüksek, medeniyet seviyesi ise dünya ortalamasının çok üstünde olan Zürih’te görülebilecek ve gezilebilecek çok sayıda yer bulunur. Schengen vizesiyle giriş yapılan Zürih’te ulaşım ağı gelişmiş, konaklama alternatifleri de oldukça fazladır. Büyük ölçüde pahalı olan kenti görmek isteyen kimi turist ülkeye yakın ülkelere seyahat ettiklerinde Zürih’e de bir gün ayırarak dolaşmayı tercih etmektedir. Siz de bu şekilde rotanıza Zürih’i ekleyebilirsiniz.

Tarihi görünümünün yanı sıra modern şehir yapılaşmasının harmanlandığı Zürih şehrine Türkiye’den direkt seferler mevcuttur. Yaklaşık üç saat içerisinde ulaşabildiğiniz Zürih’e ilk adımınızı attığınızdan itibaren kendinizi farklı bir ortamda olduğunuzu hissedeceksiniz. Her şeyin düzenli olduğu şehir yapısında kendinizi kaybetmeye İsviçre’nin güzel lezzetlerini tatmaya hazırlanmalısınız.

Zürih Nerededir?

İsviçre’nin en büyük şehri olan Zürih, ülkenin kuzey bölgesindedir. İsmini aldığı Zürih Gölü’nün kuzeybatısında konumlanan kent, Avrupa’nın en iyi üniversitelerinden Zürih Üniversitesi’ne ev sahipliği yapar. Bu da kent nüfusunun genç olmasına ve yaşayan bir şehir halini almasına yarar. Zürih Alp Dağları’na 35 km uzaklıktadır. Kışın kayak turizmiyle ön planda olan Zürih’te kış mevsiminde bu nedenle popülasyonunda artış görülür.

Zürih’in adı Roma imparatorluğu dönemine kadar uzar. İkinci yüzyılda bugün Zürih adıyla anılan kent Roma İmparatorluğu hakimiyetindeydi ve Turicum adıyla anılırdır. İsviçre Almancasına çevrildiği Züri olarak ifade edilen kentin adı bu sayede bugünkü halini alır.

Zürih’de Ulaşım?

Zürih, ülkenin metropol kentidir; ulaşım ağıda bu metropol yapıya uygun şekilde düzenlenmiştir. Düzenli ulaşım ağı sayesinde trafikle karşılaşılmaz, toplu taşıma araçları da rahattır. Zürih sınırları içerisinde 26 farklı hattı bulunan S-Bahn, 15 hattı bulunan tramvay aynı zamanda otobüsler, teleferikler ve bisikletlerle ulaşım imkânı kentin her noktasına sağlanmış durumdadır. Haftanın her günü pek çok Avrupa şehrinde olduğu gibi gece otobüsleri Zürih’te de mevcuttur. Zürih’ten başka şehirlere yolculuk yapmak istenmesi durumunda ise tren tercih edilebilir.

Zürih’te toplu ulaşım kartlarını okutmak için ulaşım araçlarında herhangi makine bulunmaz. Kimi zamanlarda toplu ulaşım araçlarında denetim söz konusudur ve ulaşım kartın ibrazı gerekir. Bu gibi durumlarda ibraz edilmeyen kartların ciddi para cezaları bulunur. Siz siz olun toplu ulaşım kartsız araçları kullanmayın. Toplu ulaşım kartlarını ise otobüs durakları ya da belirli noktalarda yer alan kart otomatlarından alabilirsiniz.

Zürih, gezilecek yerlerinin birbirine yakın olduğu şehirdir. Kenti yürüyerek de keşfedebilirsiniz ya da yerel halk gibi bisiklet de kullanabilirsiniz. Zürih’in pek çok yerinde yer alan bisiklet kiralama dükkanını bulabilirsiniz.

Zürih Para Birimi Nedir?

İsviçre’de İsviçre Frangı kullanılır. Zürih için de geçerlidir. Alışverişlerde Euro’nun da geçtiği mağazalarla karşılaşabilirsiniz; ancak zor durumda kalmamak için Zürih’e gelirken yanınızda İsviçre Frangı bulundurmalısınız.

Zürih Resmi Dili Nedir?

Zürih’te pek çok farklı ülkeden göç eden insan yaşar. Bu nedenle de birden çok dilin konuşulduğu bir şehirdir. Resmi yazışmalarda, okullarda ve devlet işlerinde Zürih sınırlarında Almanca konuşulur. Almanca dilinin yanı sıra halkın Fransızca, İtalyanca ve Arnavutça konuştuğunu gözlemleyebilirsiniz.

Zürih Saat Farkı

Zürih saat farkı ülkemizle bir saattir. Türkiye (GMT +2) ve Zürih (GMT +1) arasında fark sayesinde Türkiye’de bir saat ileridir. Kış uygulaması durumlarında fark iki saate çıkar.

Zürih Yurt Dışı Temsilcilikleri

Zürih yurt dışı temsilcilikleri arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin konsolosluk binası bulunur. Çalışma saatleri arasında temsilciliğe ulaşabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Zürih Başkonsolosluğu

Weinbergstrasse 65, 8006 Zürich

F:+41443682919
E: [email protected]

Görev Bölgesi :

Aargau Appenzell Innerrhoden Appenzell Ausserrhoden Basel-Land Basel-Stadt Glarus Graubünden Luzern Schaffhausen Schwyz St. Gallen Thurgau Zug Zürich Liechtenstein (Konsolosluk işlemleri bakımından)

Zürih Gezilecek Yerler, Zürih’e Ne Zaman Gidilir?

Zürih kış aylarında oldukça soğuktur. Yaz aylarında ise 30 dereceler hissedilir. Ocak en soğuk ay olarak bilinir ve kar örtüsü kış mevsimi boyunca tüm şehri kaplar. Kışın sert geçtiği bir kent olan Zürih’te kış mevsimi boyunca ulaşımda herhangi aksama ya da hayattan kopma gibi bir durum söz konusu değildir; ancak Zürih’e ne zaman gidilir sorusunu yönelten gezginlere en doğru cevap Haziran ve Eylül ayları arasında şehri ziyaret etmek olduğu söylemek olacaktır. Bu mevsimler arasında Zürih’te ortalama sıcaklar 18 derece ve 30 derece arasında seyreder.

Şehrin en sıcak ayı Temmuz ayıdır. Yaz aylarında Zürih Nehri’nde yerel halkın vakit geçirdiğini ve nehir kıyısında çokça açık plaj olduğunu görebilirsiniz. Yaz aylarında kenti ziyaret etmeyi planlıyorsanız yanınıza plaj kıyafeti de getirmeyi ihmal etmeyin.

Zürih’e Nasıl Gidilir?

Zürih’e ülkemizden karşılıklı uçak seferleri düzenlenir. İstanbul gibi büyük kentlerden de direkt seferler mevcuttur. Aktarmalı uçuşları da bulunan Zürih’e yaklaşık üç saatlik direkt uçuş ile varabilirsiniz. Ayrıca İsviçre’nin komşu ülkelerinden de sık sık tren seferleri de düzenlenir.

Zürih’de Konaklama

Zürih konaklama bakımından çok sayıda alternatif sunar. Refah seviyesi yüksek kentte konaklamanın yüksek bütçeli olduğu hesaba katılarak, Zürih’de konaklama rezervasyonunu erkenden yapmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede çok daha uyguna konaklayabilirsiniz.

Yurt dışı otel aramalarından çokça kullanılan Bookng.com üzerinde Zürih otellerine göz atabilirsiniz.

Zürih Gezilecek Yerler, Zürih’te Nerede Kalınır?

Zürih’in tam ortasından geçen nehrin çevre çevreleyen bölgede kalabilirsiniz. Bu bölge hem şehrin kalbinin günün her anı attığı bölgedir hem de şehri gezmek ve keşfetmek için en ideal yerdir.

Zürih’te nerede kalınır sorusunun cevabını araştıran tatil severlere birkaç önerimiz var.

Şehrin “old town” bölgesinden araştırmalarınıza başlayabilirsiniz. Bu bölge, Zürih’in en merkezi bölgesidir. Otel fiyatlarının nispeten yüksektir. Aussersihl, Seeweld, Enge, Oerlikon bölgeleri de şehrin konaklama alternatiflerinin yer aldığı kalite ve yakınlık bakımından Zürih Old Town bölgesi kadar başarılı yerlerdir.

Zürih Festivaller

  • Züri Fascht; her yıl 3 Temmuz’da düzenlenir. Zürih’in en büyük festivallerinden biri olduğunu da belirtmekte yarar var. Konserler ve etkinliklerin yoğun olarak düzenlendiği festival kapsamında yoğun bir katılım yerel halk tarafından gösterilir.
  • Caliente; Latin Amerika mutfağı, kültürü ve danslarını sevenlere hitap eden bir festivaldir. Temmuz ayında düzenlenen Caliente, Amazon bölgesinde düzenlenir.
  • Food Zurich festivali ile 11 gün sürer ve Zürih’in mutfağına dair bolca etkinliği kapsar. Food Zurich şehrin mutfak kültürüne dair pek çok bilgiyi de içerir.
  • Dörfli-Fascht Ağustos ayında farklı kültürleri biraraya getiren bir festivaldir.
  • Street Parade festivali ile tekno müziğe doyabilirsiniz. Zürih Gölü çevresinde düzenlenen festival, ile müziği doyasıya hissedebilirsiniz.

Zürih’te Alışveriş

Zürih, kendine özgü ürünleriyle de ünlü şehirdir. Çikolata, muhteşem güzel peynirler, guguklu saatler, el yapımı kol saatleri, çakı ve mataralarıyla bilinir. Zürih’te alışveriş yapmak isterseniz bu ürünlerine göz atabilirsiniz. Gravyer peynirleriyle meşhur Zürih birbirinden güzel çikolatalarıyla da meşhurdur. Bahnofstrasse Caddesi’nde alışveriş yapabilirsiniz.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here