Zeytinyağı Saçta Ne Kadar Bekletilmeli ?

0
800

Zeytinyağı Saçta Ne Kadar Bekletilmeli ?| Zeytinyağı evde kolay ve basit yöntemlerle saç bakımınızı sağlayacağınız doğal bir yağdır. Hem cildi ve saç derisini nemlendirmesiyle, kepek oluşumunu önlemesiyle ve saçın geneline sağladığı yoğun parlaklıkla cansız ve yıpranmış saçlara çok iyi gelecektir. Eğer saç derinizde kuruluk şikayetiniz varsa sadece saç derinize uygulamanız yeterli olacaktır. Zeytinyağını direkt uygulayabileceğiniz gibi içerisine farklı yağlar ve ürünler de katıp kür şeklinde kullanabilirsiniz. Ancak zeytinyağı saçta ne kadar bekletilmeli?

Zeytinyağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zeytinyağı saça sağladığı parlaklık ve güçlülük ile çok tercih edilir. Ancak kullanımında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

  • Zeytinyağının dokusu ağır ve yoğundur. Dolayısıyla uygularken az miktarda kullanılması gerekir.
  • Yavaş yavaş ve masaj yaparak saç derisine uygulanması gerekir.
  • Saçın tamamına uygulanacak ise önce saç derisine uygulanmalı daha sonra tarakla taranıp yağın saç uçlarına dağıtılması gerekir. Saçlarınız uzunsa uçlarına az miktarda yağ sürebilirsiniz.
  • Yağlı bir cilde sahipseniz zeytinyağını uzun aralıklarla kullanmalısınız. Çünkü cildin yağ oranını artıran zeytinyağı sık kullanımda yağlı saçlara neden olabilir.
  • Saç derinizde yapışkan bir yüzeye neden olmaması için saçınızı şampuanla durularken saç derinize masaj yapmalısınız.
  • Zeytinyağının yoğun kokusu saçınızda çok belli olmasın istiyorsanız zeytinyağı uygulamasını yaparken zeytinyağının içerisine ekleyeceğiniz yasemin yağı ya da lavanta yağı daha güzel kokmasını sağlayacaktır.
  • Çok sıcak havalarda zeytinyağını uzun süre ve çok sık kullanırsanız saçınızda bitlenme sorununa yol açabilir.
  • Zeytinyağını duruladıktan sonra saçınızı yine de yağlı hissediyorsanız diğer uygulamanızda zeytin yağı miktarını azaltabilirsiniz.
  • Zeytinyağını direkt uygulamak yerine kür içinde kullanırsanız daha az yağlılık hissedersiniz ve daha hızlı sonuç alırsınız.

Zeytinyağını saçınıza ayda bir uygulamanız yeterli olacaktır. Ve direkt zeytinyağı uygulaması yaparsanız saçınızda 5-10 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Zeytinyağı saçta ne kadar bekletilmeli sorusunun yanında nasıl durulayacağınız da önemlidir.

Durulama İşlemi

Zeytinyağını saçta ne kadar bekleteceğinize karar verdiniz ancak durulama işleminde çok dikkatli olmanız gerekir. Öncelikle saçlarınızı normale göre daha fazla şampuanlamanız gerekir. 2 kere şampuanlamanız yeterli olacaktır. Şampuanlarken saç diplerine masaj yaparak şampuanı uygulamalısınız ve normale göre daha fazla saçınızda bekletmelisiniz. İkinci şampuanlama işleminde ise durularken soğuk su kullanırsanız saç dipleriniz yağ üretme ihtiyacı hissetmeyecek ve saçlarınız yağlanmayacaktır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here