Zam Nasıl İstenir ?

0
82
zam-nasil-istenir

Zam Nasıl İstenir ?| İş hayatı, yaşanılacak hayat standartlarını de belirliyor. Sizlerde bu isteklerinize ulaşabilmeye dair aldığınız maaşın yetmediğini düşünüyor olabilirsiniz. Üstelik ücret olarak çok daha fazlasını da hak ettiğinizi düşünebilirsiniz. Ancak bir çalışan olarak iş verenden zam istemenin de sıkıntılarını yaşamanız muhtemel. Peki, hal böyleyken etkili bir zam mı nasıl istemelisiniz? Şimdi gelin bu konuyu tüm detayları ile ele alalım. Para göz gibi görünmeden, haklı ve etkileyici nedenlerle zam almak adına yapabileceklerinizden bahsedelim.

Zam İsteme Dilekçesi

Çalışan için ne zaman zam isteneceği, gerekçelerinin ne olacağı gibi pek çok başlık kritik önem arz ediyor. Kurumsal işleyiş tarzını ilke edinmiş şirketler de genel olarak zam isteme dilekçesi doldurulup verilebiliyor. Ancak bütün bu isteğinizin olumlu karşılık bulması sadece size bağlı olmuyor. İnsan kaynakları, muhasebe ve tabi ki patron hiyerarşisi birbirini izliyor. İşletme sahipleri çok çalışmaktan daha ziyade, firma amaçlarına uygun, disiplinle değer katan, cesur olan ve fark yaratan personellere ihtiyaç duyar.

Kendi kariyeriniz için doğru plan yapan ve hedeflerini başarıyla yerine getiren çalışan olmanız takdir edilmenin önemli faktörü olabilir. Şayet yeni yıl için bir zam dilekçesi yazmak istiyorsanız, çalıştığınız markaya ne katkınızın olup olmadığını gözden geçirmenizi tavsiye edebilirim. Genel olarak bu tip bir dilekçenin aynı iş yerinde çalışma süresi bakımından uzun yılları olanlar tarafından tercih edildiği de biliniyor. Yani henüz birkaç aylık bir personel iseniz bu talebinize olumlu yanıt verilme yüzdesi bir hayli düşük olabiliyor. Şimdiden belirtmek, sonradan tahminin ötesinde hayal kırıklığı yaşamanızın önüne geçebilir. Dile getirmekte fayda görüyorum.

Yeni yıl ile birlikte geçerli ve gerekçeli bir zam dilekçesi vermek istemek doğaldır. Fakat bunun kabul edilmesi etkili bir ifadeyle olmalıdır. Şayet henüz hiç bu tip bir dilekçe yazmamış iseniz dijital platform üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Örnek olarak sunulan dilekçeleri kendi adınıza doldurarak ve bizzat şahsi görüşlerinizi yansıtarak sunmayı ihmal etmemelisiniz. Bu yazı öbeğinin genel anlamda şirket bünyesinde yaptığınız faaliyet ve çalışmalara dair veriler olmasına da özen göstermeyi asla unutmamalısınız.

Zam İsteme Taktikleri

Şirketler zam ve benzeri finansal işlerle ilgili yetkili birim oluşturabilirler. Yani yüz yüze görüşmelerde bu kişilerle muhatap olunabilir. Onlara askerden yeni geldim, evlilik hazırlığı yapıyorum ya da yakın zamanda çocuk sahibi olacağız gibi ifadeler kullanmaktan kaçının. Realite bir şirket için her şey demektir. Daha ziyade iş yerinde bulunduğunuz ve sorumlusu olduğunuz bölümde hazırladığınız projeleri, geçmiş ve bugün kıyaslamalarını ve sağladığınız artıları dile getirebilirsiniz. Bir diğer zam isteme taktiği ise sektörde var olan diğer şirketler araştırmak olabilir. Sizinle aynı bölümde çalışan bireylerin aldıkları maaşları ortalama olarak bilmek de fayda var.

Almış olduğunuz maaşın çok üzerinde bir ücret aldıklarını ispat etmeniz, zam konusunda ısrarcı olmanızı sağlayabilir. Aynı zamanda elinizi güçlendiren faktör olması da söz konusudur. Zam isteme esnasında son derece nazik ve kibar dil kullanın. Önceden ayna karşısında yapacağınız pratik beden dili etkisinin de olumlu izler bırakmasını başarabilir. İşlerin olabildiğince sıkışık olduğu dönemlerde görüşme yapmaktan kaçının. Çünkü yeteri kadar ciddiye alınacağınız düşünülmüyor. Doğru bir zaman zam alabilmenin adeta sihridir. Bir diğer tavır ise çok katı tutum sergilememektir. Eğer zam da olması gerekenden daha fazla ısrarcı olursanız, bu durum iş bırakmaya kadar gidebiliyor.

Sizlere zam isteme ve bunu hem sözel hem de dilekçeyle nasıl yapılacağıyla ilgili bilgiler vermek istedim. İnanıyorum ki yanıt aradığınız pek çok konuyu yazımızın içinde bulmuşsunuzdur.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here