Yurtdışından Gelen Telefonu Pasaportsuz Açtırmak

0
4008
yurtdisindan-gelen-telefonu-pasaportsuz-actirmak

Yurtdışından Gelen Telefonu Pasaportsuz Açtırmak| IMEI kodu, hepimizin cep telefonunda bulunur. Cep telefonlarımız, bazen ciddi masraflar yaptığımız oldukça değerli ve lüks cihazlardır. Cep telefonlarımızı kaybolma ve başkası tarafından çalınma gibi durumlara karşı korumak için onların IMEI numaralarını not almalıyız. Bildiğimiz gibi, her cep telefonu, eşsiz bir IMEI kodu ile gelmektedir. Bu kod, telefonun ömrü boyunca aynı kalmaktadır.

IMEI kodu; International Mobile Equipment Identity’nin kısaltılmış halidir. IMEI kodu; telefonun kutusunda veya garanti belgelerinde görülebilir. Bununla birlikte, IMEI kodu 14 haneli bir sayıdır. 2 haneli bir SVkoduyla 16 haneli bir sayıya çıkabilmektedir. Ek haneler, genellikle yeni cihazlarda yer almaktadır. IMEI’nin cihazları tanımaktan tutun da onları mobil sağlayıcı yoluyla engellemeye kadar birçok özelliği yer almaktadır. Bunun avantajı ise şuradan gelmektedir. Telefonunuz çalındığı zaman hizmet sağlayıcınızı bilgilendirdiğinizde kendi cihazınızın mobil ağlar üzerinden takip edilmesini sağlayabilirsiniz.

Yurt Dışından Getirilen Telefonları Kaydettirmek İçin Para Vermenize Gerek Yok!

Hepimizin bildiği gibi yurt dışından telefon getirmek moda oldu. Yurt dışına giden eşiniz, dostunuz veya akrabanız varsa onun aracılığıyla cep telefonu getirtebilirsiniz. Tabi, bu telefonu ancak 120 gün boyunca kayıt ettirmeden kullanabilirsiniz. 120 gün sonunda telefonunuzu kayıt ettirmezseniz BTK; telefonunuzu şebeke erişimine kapatır. Kayıt ettirmek için de bildiğiniz gibi telefon kayıt ücreti ödemek zorundasınız. Bu ücret, günümüzde 170,70 TL olarak biliniyor. Ancak, yakın zamanda yayınlanan bir haberde kayıt için para vermeye gerek olmadığı iddia edildi. Peki, o haber neydi? Bu habere göre, Android işletim sistemli telefonlar için vergi dairesine veya bankaya para yatırmadan IMEI numarasını değiştirerek kullanmak mümkün oluyor. Bunu yapmak istiyorsanız öncelikle, kullanmadığınız ancak internete girebilen bir telefona sahip olmalısınız. İşe yaramayan ancak internete girebilen bir telefonun IMEI numarasını herhangi bir yere not edin. IMEI kodunu öğrenmek için *#06# kodunu yazıp arama tuşuna basmalısınız. Öncelikle, telefonunuzu rootlamanız gerekiyor.

yurtdisindan-gelen-telefonu-pasaportsuz-actirmak

Telefonun root dosyasını bulup root yaptıktan sonra akıllı telefonunuza Terminal Emilatörü isimli Android uygulamasını yükleyip kurmalısınız. Terminal Emilatörü uygulamasını açtıktan sonra su komutunu girmeli ve 3-4 saniye kadar beklemelisiniz. Ardından, SuperSu uygulaması tarafından Terminal Emilatörü uygulamasına izin verme penceresi çıkacaktır. Bu pencereye onay vermeli ardından not aldığınız IMEI numarasını şu şekilde yazmalısınız;

– echo ‘AT+EGMR=1,7,”123456789012345″‘>dev/pttycmd1 (buradaki IMEI numarası temsilidir) Bunların hepsini tamamladıktan sonra Terminal Emilatörü uygulaması hata vermediği takdirde IMEI yükleme işleminiz tamamlanmış demektir.

Normal IMEI Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Yurt dışından beraberinde telefon getiren cihazın sahibi, cep telefonunun kaydedilebilmesi için gerekli olan belgeleri tamamladıktan sonra e-devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapmalıdır. Bunun için e-devlet üzerinden kayıt hakkını sorgulaması gerekir. Eğer, kayıt hakkınız varsa, harç ücretini yatırmalı ve kayıt işlemlerini tamamlamalısınız. E-devlet üzerinden yapılan kayıt işlemlerinde, pasaport sahibi kendisine ait bilgileri e-devlet şifresiyle e-devlet internet adresinden sisteme girerek cihazının kayıt işlemlerini halledebilmektedir. E-devlet kullanılarak yapılan başvurularda sizden herhangi bir belge talep edilmez. Kontrolleriniz ise elektronik ortamda yapılır. IMEI kaydınız için pasaportunuzun son iki yıl içerisinde herhangi bir cihazın kayıt işleminde kullanılmamış olması ,ve kayıt yaptırdığınız kişi siz veya bir başkasıysa Türkiye’ye giriş yaptığınız tarihten sonra maksimum 120 gün geçmiş olması gerekmektedir.

Bununla birlikte, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı düzenlemesine göre, tek bir kişinin yurt dışından iki yılda bir cihaz getirme hakkın bulunuyor. Bu düzenleme doğrultusunda, Türkiye’ye ne şekilde geldiği belirsiz olan cihazın kaydedilmesi yasal olarak uygun değil! Bu yüzden, pasaportunuzun başkaları tarafından kullanıldığı takdirde oluşabilecek yasal problemler sizin sorumluluğunuzda olur. Bununla birlikte, kayıt altına alınacak telefonun suç teşkil eden bir duruma karışması halinde yasal sorumluluk pasaport sahibine olacaktır. Bu sebeplerden dolayı, pasaportunuzu başkasına kullandırtmamalısınız. Ayrıca, Gümrükler Genel Müdürlüğü 31.01.2008 tarihli ve 2981 sayılı yazısı doğrultusunda 01.02.2008 tarihinden itibaren iki yıl içerisinde bir kişi maksimum bir adet cep telefonunu yurda getirme hakkına sahiptir. Yurt dışından telefon getirmek ve IMEI kayıt yaptırmak süreciyle alakalı bu kuralları bilmek zorundasınız. Her şeyden önemlisi, IMEI kaydında mümkün olduğunca yasal prosedürleri takip etmeye gayret etmelisiniz. Çünkü, IMEI kaydınızda problem yaşanırsa hem ceza ödemek hem de telefonunuzdan olmak durumunda kalabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here