Yumurtanın Piştiğini Nasıl Anlarım ?

0
35
yumurtanin-pistigini-nasil-anlarim

Yumurtanın Piştiğini Nasıl Anlarım ?| Kahvaltılarda olmazsa olmaz olan yumurta, sporcular için oldukça güçlü bir protein kaynağıdır. Aynı zamanda çocuklar için önemli olan yumurtanın çok fazla besin değeri bulunur. Genellikle su içerisinde ve yağda pişirilen bu besin ögesini kimi bireyler kırarak da çiğ olarak tüketmektedir. Birçok insanın yumurta için pişme süresini ayarlayamadığı aşikar. Bu problemin en büyük problemler arasında yer aldığını söylemek mümkündür. Bunun için icatlar öne sürülse de, birçok kişi bu makineyi kullanmamaktadır. Yumurtanın kaynama süresinden sonra kaç dakika piştiğini öğrenmek isteyenlerin bu makaleyi okuması faydalı olacaktır.

Yumurta haşlanır iken içerisinde birden fazla kimyasal olay ortaya çıkar. Moleküllerin hızlı bir şekilde hareket etmesi neticesinde yumurta içerisinde bulunan maddeler tepkime haline girerek birbirine tutunur ve katı hale gelir. Kişi ilk önce malzemeleri hazırlamalıdır. Düz zemin üzerinde, bir tane pişip pişmediği konusunda emin olunmayan bir yumurta konulmalıdır. Birey yumurtayı, düz bir zeminin üzerine iyice yerleştirir. Burada oldukça hassas olunması mühimdir. Düz zemin üzerine yerleştirilmiş olan ve hareketsiz duran yumurta, istenilen yönde bireyin parmağı ve elinin yardımıyla döndürülür. En çok dönmüş olan nokta üzerinde parmak yardımı ile yumurtanın üzerine, yumurtanın hareketini durduracak tarzda bastırılır ve durduktan hemen sonra parmak çekilir. Burada yumurta halen hareket halinde ise ocağa konulması gerekir. Bunun sebebi yumurtanın çiğ oluşudur. Oluğu noktada durgun olan yumurta pişmiş demektir.

Yumurta Kaç Dakikada Haşlanmalıdır?

Yumurtanın her şeklini ayrı seven insan vardır. Kayısı, katı, cıvık, rafadan, şekillerinde pişirilen yumurtalar kaç dakikada pişirilir?

Cıvık yumurtada, yumurtanın akı yumuşaktır ve sıvısı akışkandır. Bu şekilde yumurtayı pişirmek isteyenler cezve içerisinde su kaynadıktan iki dakika sonra pişirmesi yeterli olacaktır. Rafadan yumurtada ise beyazı pişmiş olup sarısı akışan kıvamdadır. Bunun için cezve içerisine su konulur ve kaynamaya başladıktan hemen sonra üç dakika daha pişirilir. Kayısı yumurtada, ak iyi pişer ve sarı kıvamı ise akışkan değildir. Bunun için cezvede kaynayan su sonrasında yumurta 5 dakika pişirilir. Katı yumurtada ise sarı ve beyaz çok pişer. Cezvede kaynayan su sonrasında yumurta, 7 dakika pişirilir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here