Yüksek Tansiyon Nasıl Tedavi Edilir ?

0
43
yuksek-tansiyon-nasil-tedavi-edilir

Yüksek Tansiyon Nasıl Tedavi Edilir  ?| Son yıllarda, teknolojik gelişmeler yaşam tarzlarında önemli değişikliklere yol açmış, günlük yaşam kalitesi düşmüş ve sağlıksız yeme ve içme alışkanlıkları artmıştır. Bu, hipertansiyon dahil birçok hastalığın ortaya çıkmasına ve kan basıncını kontrol etmede zorlukların ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Bütün bunların sonucu her 10 kişiden 4ünde görülen yüksek tansiyon hastalıkları artmıştır. Yüksek tansiyon oluşmaması için bireyler gerekli önlemleri almalıdırlar. Bu önlemlere örnek verilmek gerekirse: Kan basıncını düşürmek, diğer risk faktörlerini ve klinik koşulları kontrol etmek ve kullanılacak antihipertansif ilaçların sayısını ve dozunu azaltmak giriş için yeterli olacaktır. Yüksek tansiyona sahip hastaların öncelikle bir doktora danışıp tedavi için ilaç tavsiyeleri alması gereklidir. Bununla beraber bu hsatalığa yakalanmış olan tüm hastaların yaşam tarzında bazı değişikliklere gitmesi gerekmektedir.

Öncelikle kişi sağlıklı olduğu kiloyu bilmeli ve o kiloda kalmalıdır. Bilimsel olarak bir oran vermek gerekirse kişinin vücut kitle indeksi (vücut ağırlığı / boy 2) 25 kg / m2’nin üzerindeyse birey kilo vermelidir. Tuz tüketimi azaltılarak minimum düzeye indirilmelidir. Kötü alışkanlıkların başında olan alkolden uzak durulmalıdır. Sebze ve meyvelerin tüketimi artırılmalı, kötü kolestrole sebebiyet veren doymuş yağların tüketimi azaltılmalıdır. Tansiyon ilaçları düzenli olarak alınmalıdır ve ayrıyeten sağlığa bir çok olumsuz etkisi bulunan sigara bırakılmalıdır. Düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz yapılmalıdır.

Tansiyon Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kan basıncı normal olarak 180/110 mmHg gibi çok yüksek bir seviyeye ulaşmadıkça yüksek tansiyon hiçbir belirtisini göstermez. Yüksek tansiyonun semptomları arasında yüksek şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması, kalp ağrıları, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, düzensiz kalp atışı ve burun kanaması gibi birçok kalp ve damar rahatsızlığını ilgilendiren problemler sayılabilir. Yüksek tansiyon normalde herhangi bir semptom vermediğinden kan basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Zira çoğu zaman herhangi bir belirti bile göstermeyen yüksek tansiyon, farkına varılmadan vücutta büyük hasarlara sebep olabilir.

Tansiyon Hastalığı Geçici Midir?

Uzun süreli ve sürekli artışların dışında kan basıncındaki kısa süreli artışlar olması önemli bir problem değildir. Bu vakitler de yüksek tansiyon vardır ancak tansiyon hastalığı gibi uzun süreli bir durum değildir, anlık gelişir. Stresli, endişeli durumlarda, ani fiziksel eforda meydana gelen geçici tansiyon artışı, kalıcı değilse hipertansiyon olarak kabul edilmemelidir. Örneğin, kişi endişeli olduğunda veya öfkelendiğinde, kan basıncı geçici olarak artacaktır.

Uykusuzluk, aşırı kafein ve nikotin kullanımı tansiyonu geçici olarak yükseltecektir. Nikotine duyarlı bazı insanlar, birkaç sigara bile içseler kan basıncı ve kalp hızında ciddi artışlar gözlemlenebilir. Ancak bünyesel olarak uzun süreli olarak tansiyon yüksekliği yaşayan kişilerin bu hastalığı malesef ki kalıcı bir hal kazanmıştır. Bu kalıcı hal sebebi ile bireyler günlük tansiyon ölçümlerini yaparak gerekli ilaçları düzenli olarak kullanmalıdırlar.

Yüksek Tansiyon Tedavisi Bitkisel

Normal olarak kabul edilen tansiyon 12/8′ dir. Ancak çeşitli sebepler ile kalıcı veya geçici olarak bu oran yükselebilir. Bu yükselen tansiyon, bazı bitkisel gıdalar sayesinde kontrol altına alınabilir. Bunlara verilebilecek en güzel tavsiyelerden birisi limon olmakla beraber diğer başka bitkisel gıdaların da bu konularda iyileştirici görevi olduğu görülmüştür.

Örneğin: Sabahları aç karnına 4-5 cevizli yemek kan basıncını düşürür. Günde 3-4 diş sarımsak, gerginliği azaltmaya yardımcı olur ve yüksek tansiyonu engeller. Her yemekten önce 100-150 gram çilek yenilmesi tansiyon hastalığında bireylere yardımcı olur. Son olarak da zeytin yaprağı ve limon tansiyonu düşürmeye yarayan bitkilerdendir. Ayrıca, yüksek tansiyon hastalığına sahip bireylerin hayvansal yağ ve tuzdan uzak durmaları gerekir.

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür Evde

Her şeyden önce, doktor kontrolü esastır. Ancak evde de birkaç ufak yöntem ile bir nebze de olsa tansiyon kontrol altına alınabilir. Bu ufak evde yapılabilen tedaviler aşağıda belirtilmiştir:

 • Kollardan başlanarak dirseğe kadar olan kısımı soğuk suyla yıkamak, en etkili yöntemlerden birisidir. Bu yöntem ile kan basıncı en az bir veya iki derece azalır.
 • Sarımsak ve soğan tüketilmesi kan basıncı dengesini ayarlar.
 • Hayvansal gıdalar tüketilmemekle beraber, sebzelere ağırlık verilmelidir. Yemekler sıvı bitkisel yağlarla hazırlanmalıdır.
 • Yemeklerde tuzun azaltılması, hatta kesilmesi gerekir.
 • Pozitif, potasyum ve magnezyum içeriği yoğun besinler ile beslenilmelidir.
 • Sigara ve alkol bırakılmalıdır. Çünkü bu kötü alışkanlıklar hipertansiyona davetiye çıkarırlar.
 • Ayrıca evde yapılabilecek olan hafif tempolu egzersizler tansiyonu azaltır.
 • Stresten ise olabildiğince uzak durmak gerekir. Ev ortamı gergin ise sakinleşene kadar uzaklaşmak gerekir.

Yüksek Tansiyon Düşürmek İçin Ne Yemeli?

Sarımsak: Uzmanlar yüksek tansiyonla mücadele edebilmek için sarımsağın bolca tüketilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Sarımsak tüketimi, damar yolunun genişlemesini sağlayarak, pıhtı oluşumunu engeller. Tabi sarımsağın bu faydasını görebilmek için, onun tüketimini bir beslenme alışkanlığı haline getirmek gereklidir.

Bitter Çikolata: Almanya’nın önde üniversitelerinden olan Cologne Üniversitesi öğrencilerinin yaptığı çalışmalara göre, bitter çikolata yemek tansiyon için oldukça yararlı bir iştir. Bunun nedeni ise çikolatanın kalp sağlına olumlu etki eden flavonoidleri içermesidir.

Maydanoz ve limon: Maydonoz ve limon ile hazırlanacak bir karışımın, idrar atıcı vardır. Vücut mekanizması ise tansiyonun olağandışı yükselmesine sebep olan maddeleri ancak idrar ile dışarı atabilir. Bu sebeple, akşam yatmadan önce ve sabahları kahvaltıdan önce limon ve maydanoz suyu içilmesi tavsiye edilir.

Yulaf Ezmesi: Hipertansiyon ile mücadele etmekte yardımcı olabilecek bir başka doğal ürün de yulaf ezmesidir. Kötü kolesterol seviyesini düşürebilen liflere sahip yulaf ezmesi, sağlıklı bir sindirim mekanizması için olmazsa olmazlardandır.

Yüksek Tansiyon İlaçsız Nasıl Düşürülür?

Bazı alışkanlıklardan vazgeçerek yaşam tarzınızı değiştirmek kan basıncınızı kontrol etmek için yeterli olabilir. Tabi ki, tehdit ciddi ise, önleyici tedbirler biraz sıkılmalı ve gerekirse tansiyon ilaçları kullanılmalıdır. Tansiyonu ilaçsız düşürebilen bu önerilere şu şekilde örnekler verilebilir:

 • Öncelikle fazla kilolardan kurtulmak gereklidir.
 • Yemek masasından kötü kolestrole neden olan hayvansal gıdalar çıkarılmalı ve tuz tüketimi azaltılmalıdır.
 • Yaşamın hoş, huzurlu, coşkulu taraflarına odaklanılmalı ve düzenli uykuya dikkat edilmelidir.
 • Sigara alkol ve kafein tüketimi minimuma indirilmeli hatta yapılabiliyorsa bırakılmalıdır.
 • Hafif tempoda düzenli spor yapılarak kan akışı hareketi sağlanmalıdır.

Özetle bütün bu yazıdaki tavsiyeler dikkate alındığında çağımızın hastalığı olan yüksek tansiyon rahatsızlığı minimal düzeye indirilerek; bireylerin rahat bir nefes alması sağlanacaktır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here