Yüksek Tansiyon Kalp Damar Sağlığını Nasıl Etkiler ?

0
83
yuksek-tansiyon-kalp-damar-sagligini-nasil-etkiler

Yüksek Tansiyon Kalp Damar Sağlığını Nasıl Etkiler ?| Tansiyon Nedir?; Tansiyon hemen hemen herkesin bir sorunu olmaya başladı. Hareketsiz yaşam, düzensiz beslenme de bu duruma eklenince tansiyon kendini fazlasıyla göstermeye başladı. Damarlara uygulanan basıncın kalp tarafından pompalanan kan tarafından yapılmasına tansiyon denir. Kalp bölgesinin sağ kısmı oksijeni düşen pis kanı akciğere pompalama işlemi yapar. Kalp bölgesinin sağ kısmı sol kısmına nazaran daha az basınç seviyesinde kan pompalama işlemi yapar. Bu durum düşük tansiyonu oluşturur. Kalp bölgesinin sol kısmı ise yüksek oksijene sahip olan kanı bünyeye pompalar. Kalp bölgesinin sol kısmı sağ kısmına nazaran daha yüksek basınç seviyesinde kan pompalama işlemi yapar. Bu durumda büyük tansiyonu oluşturur. Büyük tansiyon ile küçük tansiyon arasında ki fark nabzın basınç seviyesini ortaya koyar.

Yüksek Tansiyon Kalbe Vurur mu?

Yüksek tansiyon birçok şeye zarar verebilir. Tabi ki kalbe de yüklenmektedir. Yüksek tansiyon kalbin yapacağı işin yükünde artırma meydana getirir ve kalbi yorar. Atardamarlarda hasara yol açar. Belli bir zaman sonra göz, beyin, böbrek gibi beyine kan pompalama işlemi yapan atardamarlarda sıkıntıya yol açar. Kalp, göz, beyin ve böbrek bu aşırı derecede olan basınca uzun yıllar sessiz bir şekilde direnç gösterebilir. Bundan dolayı kan basıncında oluşan yükselme, kendini hiç fark ettirmeden, tamamıyla sinsi bir biçimde ilerleme kaydeder. Yalnız bu durum hiç bir zarar vermediğini kanısını oluşturmaz. Yüksek tansiyon en başta kalp krizini tetikler, sonra felç olma durumunu ortaya çıkarır. Böbrek yetersizliği gibi bir durumda yüksek tansiyonun önemli sebeplerindendir.

Kalp Hastalarında Tansiyon Yükselmesi

Kalp ve damar hastalıklarının en başında hipertansiyon gelmektedir. Kalp hastalarında tansiyon yükselmesi çoğunlukla kalp krizini tetikler. Yorgunluk belirtileri, uykusuzluk, aşırı sinirlilik halleri yüksek tansiyon göstergesidir. Kalp hastası olan bir kişide tansiyon yükselmesi sadece kalp krizi ile sonuçlanmayabilir. Bunun dışında vücudun belli bir kısmı tutmaz hale gelerek felç geçirilebilir. Kalp hastasında tansiyonun yükselmesi böbrek yetmezliği gibi bir hastalığı beraberinde getirebilir. Ve Yüksek tansiyonla birlikte gelen kalp hastalıkları felç dışında öldürücü olma özelliği de taşımaktadır. Kalp hastalarında tansiyonun yükselmemesi için çok az miktarda tuz tüketmelidirler. Tuz sodyum barındırdığından tansiyonu yükseltme etkisine sahiptir.

Kalp krizi Geçirenin Tansiyonu nasıl olur?

Yüksek tansiyon durumu, kalp krizi durumunun gerçekleşmesinde önemli bir etkendir. Kalpteki dokularda ki besin eksikliğinin sonucu ortaya çıkan kalp belirtilerine kalp krizi denmektedir. Kalp krizinin belirtileri olmaktadır. Bu belirtiler, göğüs de oluşan sancılı ağrı, soğuk bir biçimde ter atma, nefes almada zorluk gibi belirtilerdir. Bu kalp krizi esnasında tansiyon düşük bir ritim göstermektedir. Buradan anlaşılan, yüksek tansiyon problemi kalp krizi riskini artırıyor.

Yüksek seviyede olan bir tansiyon kalp krizi geçiren bir kişiye olumlu sonuçlar çıkarmaktadır. Kalp krizi geçiren bir kimsenin büyük tansiyonun yüksek bir seviyede olması ölümden kurtarır. Hastanın kriz anında tansiyonun yüksek olması kalbin kriz esnasında kan pompalama işlemini gördüğünden kalbin bu krizden göreceği hasarı azaltmaktadır.

Kalp Tansiyonu Nedir?

Kalbin işlevleri doğrultusunda vücudun tamamına kan pompalamak için kullanılan efora kalp tansiyonu denmektedir. Kalbin sol kısmının kullandığı bu güç büyük tansiyon diye tanımlanmaktadır. Aynı şekilde kalbin kan akımındaki işlemin bitmesinden sonra damarlarda bulunan statik basınç türü de küçük tansiyon diye tanımlanır.

Normal bir seviyede ki kalp tansiyonunun ortalama değerleri 120/80 şeklinde olmalıdır. Bu seviyeler normal kabul edilmektedir. Kalp tansiyonu 120/80 seviyesinde seyir etmeli ki, insan gündelik hayatını sağlıklı bir şekilde yürütebilsin. Kalp tansiyon seviyesi bu verilen değerlerin üzerinde olması gerekli diye söylenirse yanlış bir bilgilendirme olmuş olur.

Yüksek Tansiyon Nasıl yok Edilir?

Tansiyon seviyesi 140/90 değerlerinin üzerine çıkmış ise yüksek tansiyon var denmektedir. Bu değerlerler ulusal kalp, akciğer ve kan enstitüsünün çalışmaları sonuncunda ortaya koyulan yüksek tansiyon değerleridir. Yüksek tansiyon sağlığı olumsuz etkilediğinden dolayı kontrol altına alınmalıdır. Bu konuda en önemli konu ilk olarak beslenmedir. Sodyum tansiyonu yükseltmektedir. Sodyum en fazla sofra tuzların da bulunmaktadır. Tansiyonu yok etmek için olabildiğince tuzdan uzak durulmalıdır. Sarımsak tüketilmelidir. Halk arasında doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak tansiyon dostudur. Bunun dışında tansiyonu yok etmek için düzenli egzersiz şarttır. Egzersizin kalbe çok faydaları bulunmaktadır. Kalbin dışında ruh ve sinire, kilo gibi birçok duruma olumu etki yapmaktadır. Genel olarak yüksek tansiyonu yok etmek için düzenli beslenme ve düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Kalp Krizinde Nabız Kaç Atar?

Kalp krizinde nabız kaç olur sorusuna cevap vermek için ilk etapta kalp krizi ve nabız arasında nasıl bir etkileşim var bunu açıklamak gerekir. Kalp krizi denilen olay yukarıda da bahsettiğimiz gibi kalp dokularındaki besin eksikliği sonucu kalbin verdiği tepkidir. Kalp krizi sırasında birçok belirti meydana gelir, bununla bağlantılı olarak nabız kriz esnasında ilk olarak yükselir. Kriz gerçekleştikten sonra ise normal atımından daha alt seviyeye düşebilir. Nabız da bilindiği üzere kalbin işlevi olan kan pompalama işlemini dakika bazında kaç defa yaptığıdır. Kriz esnasında kas titresyon denilen belirti gerçekleşir. Diğer bir adı ile kalp iskemi denmektedir. Bu durum nabız seviyesinin yüksek olduğunu gösterir. Kalp krizi sırasında nabız seviyesi 150 atıma kadar yükselme gösterebilir. Ama bu tıbbi olarak bir genellik ortaya koymamaktadır. Her insanın bünye yapısı farklı olduğundan bazı insanlarda kalp krizi esnasında düşük nabız seviyesi de gözlemlenebilir. En iyi sonuç ekg cihazı sayesinde alınabilir.

Tansiyon Hastalığı Nasıl Geçer?

Tansiyon hayati anlamda çok önem arz ettiğinden dolayı, nasıl geçer sorusundan önce neden olduğunun saptanması gerekmektedir. Eğer kronik bir tansiyon var ise genetik olarak aileden birinden kalıtsal olarak geçtiğinden tamamen geçmesi mümkün olmamaktadır. Bundan dolayı tansiyonu kontrol altında tutmak gerekmektedir. Yani tansiyonun nedenine göre tamamen geçmesi ya da kontrol altın alınacağı durum belirlenebilir. Ama genel olarak tansiyon hastalarının ilaçla birlikte tedavi, ilaç olmadan tedavi, bitkisel tedavi yöntemleri gibi tedavi biçimlerini denemektedirler.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here