Yüksek Tansiyon Daha Çok Kimlerde Görülür ?

0
88
yuksek-tansiyon-daha-cok-kimlerde-gorulur

Yüksek Tansiyon Daha Çok Kimlerde Görülür ?| Hipertansiyon neden olur ?; Öncelikle tıp alanında uzman kişilerin dahi kabul ettiği bir gerçek vardır ki bu hipertansiyonun bilinen kesin bir nedeni olmadığıdır. Sadece vücudun verdiği bazı tepkiler ile hipertansiyon birleştirilir. Yani bazı durumlarda hipertansiyonun nedeni böbrek rahatsızlıkları olup böbrek damarlarında ve böbrek dokularında oluşan tahribat nedeniyle tansiyonun yüksek çıkması bağdaştırılır.

Aynı şekilde böbrek üstünde bulunan bezlerin görevlerini tam anlamıyla yapamaması sonucu hipertansiyon görülen bir durumdur. Bazı durumlarda ise alınan ilaçlar hipertansiyon yaşama sebebidir. Hamile kadınların örneğin tansiyonun yükselmesi sebebiyle yaşadığı şikayetler bu soruna istinaden daha anlaşılabilir bir konumdadır. Çok önemli bir neden olan kafa içinde tümör olması ya da kafanın içinde kan dolaşım basıncının artması sebebiyle de yüksek tansiyon görülmüş olur. Hastanın kullandığı alkol gibi maddeler rutin olması gereken tansiyonun yüksek olmasının bir diğer nedenidir.

Hipertansiyon kimlerde görülür?

Tansiyon sorunu yaş ile birlikte artan problemler arasında görülür. Bu sebeple hipertansiyon hastalığı daha çok yaşlılarda görülür. Kadın ve erkekler kıyaslandığında erkeklerde kadınlara oranla daha sık görüldüğü gözlemlenmiştir. Kadınlarda da erkekler kadar olmasa da hipertansiyon görmek elbette mümkündür. Yaş ile ilişkisi incelendiğinde genç hastalar da mevcuttur. Bu hastaların bünyesel özellikleri gözlendiğinde aileden gelen bir hipertansiyon hikayesi gözlemlenir. Eğer ailede hipertansiyon yok ise kişiler aşırı kilolu ve şeker hastası gibi hastalık öyküsüne sahip olanlar olduğu görülür. Hamile kadınlar ve aşırı bir şekilde tuz tüketen kişiler, stresi bir yaşam biçimi haline getirmiş kişiler ve spor yapmayan pasif bir rutini olan kişilerin daha çok hipertansiyon hastalığı yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Hipertansiyonun yol açtığı sorunlar nelerdir?

Kalbimizin her atışında kanın temizlenmesi için aldığımız oksijeni damarlarımızda bir etkileşim yaratarak dolaşmasını sağlıyoruz. Bu durum hipertansiyon hastalarında tam anlamıyla sağlanamadığı için göğüste daralma, bunun sonucu olarak rahat nefes alamama ve göğüs bölgesinde ağrı hissi gibi nedenler sonucunda kalp krizi riski belirtilebilir. Beyin damarlarının işini iyi yapamaması sonucunda oluşan temassızlık inmeye neden olmaktadır. Kalp kasının bu sorunlar karşısında kalınlaşması sonucunda kalp yetmezliği oluşur ve bu durum ile ilişkili zihin problemleri, göz damarlarının normalden daha kalın hale gelmesi sonucu oluşan rahatsızlıklar gibi birçok neden sayılabilir.

Hipertansiyon Nasıl tedavi edilir?

Öncelikle hekim tarafından bir kontrol sonrası hipertansiyonun vücudu nasıl etkilediğine bakılır ve ona göre bir ilaç tedavisi uygulanır. Kimi zaman kullanılan ilaçlar ömür boyu kullanılabilecek olsa da hastalık için bir çözüm olması mutluluk yaratır. Hastalara ilaç dışında mutlaka hareket etmeleri önerilir. Hipertansiyon hastası bir insanın kendisini koruması için mutlaka hareketli bir yaşam standardını yakalaması ve stresten olabildiğinde uzak durması belirtilir. Sık sık doğa yürüyüşleri yapmak açık havada zaman geçirmek stresi yenmenin yanında hastalığın seyrini değiştirme konusunda çok büyük bir etkiye sahip olmanızı sağlayacaktır.

Hipertansiyonda beslenme nasıl olmalıdır?

Tuz vücutta su tuttuğu için ödem oluşturur ve bu hipertansiyon için olumsuz bir durumdur. Olabildiğince az tuzlu beslenme alışkanlığı edinilmelidir. Potasyum bakımından zengin gıdalar tercih edilmelidir. Buna meyve ve sebzeler tahıllarda bol miktarda bulunmaktadır. Ekmek tüketiminde tuzsuz ekmek kullanımına mutlaka önem verilmelidir. Tuz tüketiminin çok büyük kısmı yenilen ekmek sayesindedir. Alkol tüketimi sorunların başında saydığımız gibi bu hastalıktan kurtulmak isteyen kişilerin mutlaka bırakması gereken bir alışkanlıktır. Hem fazla miktarda alınan hem de sürekli kullanım çok ağır tahribatlara yol açtığından bu duruma öncelik gösterilerek durumun ciddiyetinin farkına varılmalıdır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here