Yolculukta Bir Şeyler Okumanın Etkileri

0
55

Yolculukta Bir Şeyler Okumanın Etkileri| Yolculukta Bir Şeyler Okumanın Etkileri;  İnsan vücudu kendi kendini onarabilen aynı zaman da yönetebilen bir özelliğe sahip olduğundan dolayı dış etmenlere karşı duyularımızdan aldığı verileri tartarak ona göre hareket etmemizi sağlamaktadır. Kas yapısı, sinir yapısı gibi birçok insan özelliklerini belirleyen yapıların birbirleri ile uyum içinde çalışması insanın hayatını devam ettirebilmesi için önemli bir noktadır.

Yolculukta Bir Şeyler Okumanın Etkileri

Sinir Sistemi ve Beyin İlişkisi

İnsanın sahip olduğu birçok refleks sinir sisteminin; çok hızlı bir şekilde beyin ile iletişimini sağlamaktadır. Beyin vücudun tüm hareketlerini yönetebilen bir organ olduğu için dışarıdan gelen tüm etkileri doğru bir şekilde görmesi ve cevap vermesi gerekmektedir. Bir kişinin vücut dengesi omurilik soğanı sayesinde sağlanır; aynı zaman da kulak için de bulunan kulağın bir kısmı olan salyangoz dediğimiz yapının içinde bulunan sıvı sayesinde sağlanır. Vücudu dengede tutan bütün hareketler ilk önce buradan beyine gider ve daha sonra beyin cevabını verip vücudun hareket etmesini veya dengede durmasını sağlamaktadır.

Dengeyi Bozan Durumlar

Seyahat ederken bir şeyler okuduğumuzda midemiz bulanır veya başımız döner. Kulak içi sıvısının hareket halinde olan bir araç ile aynı hareketi sağlaması normal bir durumdur. Ancak kişinin duyu organlarınca yaptığı hareket kulak içi sıvısının yaptığı hareket ile aynı özellikleri taşımadığından dolayı beyine iletilen bilgi hareket ettiği ancak duyu organları tarafından iletilen bilgi sabit kaldığı görüldüğünde beyin ters bir yanıt oluşturmaktadır. Bu karmaşa sonucunda mide bulantısı veya baş dönmesi geçirmek mümkündür.

Filmler de veya diziler de daha önce herkesin görmüşlüğü mutlaka vardır. Bir kişi diğer bir kişiyi etkisiz hale getirebilmek için; arkadan yaklaşarak boyun bölgesine ağır ve sert bir cisimle vurduğunda bayıldığını veya sendelediği olmuştur. Bu durum tamamen omurilik soğanın beyin ile iletişiminin kısa süreliğine kesilmesiyle ve sinir sisteminin de iletişimi biran için kesmesi ile baygınlık hali meydana gelmektedir. Çocukluk döneminde çoğu kişi en az bir kere salıncakta sallanmıştır. Salıncakta sallanmanın yanı sıra salıncağı döndürerek salıncaktaki kişinin dönmesi sağlanmış ve bıraktığında daha hızlı dönmeye başlamıştır.

Dönme işlemi bittikten sonra salıncaktan inen kişinin dengesini kısa süreliğine de olsa kaybettiğini herkes görmüştür. Bunun sebebi ise kulak içi sıvısının dönme işlemi bitmesine rağmen iç bölgede hala dönmesi durumudur. Kişi dönmesi dahi iç sıvı döndüğü için beyin ile duyu organları ters düşmekte ve baş dönmesi veya mide bulantısı etkisi başlamaktadır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here