Yılancık Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir ?

0
260

Yılancık Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir ?| Deri yüzeyinde iltihap kaynaklı olarak ortaya çıkan bir hastalık çeşididir. Bu hastalığa yakalanmanın en büyük nedenleri arasında yaralı bir deri tabakasından amil adı verilen virüsün vücuda bulaşması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Vücuda bulaştıktan sonra, hızlı bir şekilde yayılma özelliği taşımaktadır. Yüzlerde, kulak arka kısımlarında ve burun bölgesinde daha yaygın biçimde görülmektedir. Vücutta lekeler bırakır ve kırmızı renkte olmaktadır. Sizlerde yılancık hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister misiniz?

Yılancık Hastalığı Nedir?

Deride meydana gelen, amil adlı bakteri mikrobunun deri üzerinde bulunan yaralardan vücuda bulaşarak genelde yüz bölgesinde ortaya çıkardığı bir deri hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Tedavisi mümkün olup, kişiden kişiye bulaşma riski bulunmamaktadır.

Yılancık Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Amil mikrobunun gözle görülmeyecek kadar deri üzerinde bulunan sıyrık ve yaralardan vücuda girmesi ile meydana gelmektedir. Bu hastalığın bu kadar hızlı bir şekilde bulaşmasının nedenleri arasında ise, aşırı derece alkol tüketimi, dengesiz ve yetersiz bir şekilde beslenme yılancık hastalığının görülme riskini de artırmaktadır. Bunun yanında deride bulunan yaralı bölgelerin, düzenli ve doğru şekilde bakımının yapılmaması ve dezenfekte edilmemesi de hastalığın görülme oranını yükseltmektedir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerinde, mikroba karşı direnç gösterememesi de riski artırabilen nedenler arasında yerini almaktadır. Sizlerde belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Yılancık Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

İlk belirtiler enfeksiyon hastalıkları ile benzer niteliktedir. Güçsüzlük, halsizlik ve ateş durumu belirtileri arasındadır. Ateşe bağlı olarak titreme meydana gelmektedir. Hastalık ilerledikçe ise, yüz bölgesinde kızarıklıklar da hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve dağılmaya başlar. Cildin hasta olan bölgesi ile sağlam olan bölgede gözle görülebilir şekilde yılan gibi kıvrımlı olmaktadır. Dilde şişlik, kuruluk ve paslı bir görünüm, yüz bölgesinden hariç dağılabilir ve tüm vücutta kendini gösterebilir. Hastanın uyku düzeni bozulur, uyku dan uyandıracak rahatsızlıklar görülebilir. Tüm bu belirtiler, dikkatle takip edilmeli ve en kısa zaman zarfında mutlaka bir doktora gidilmesi, kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir.

Yılancık Hastalığından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Ciltte yaralı bir bölge var ise o bölgenin bakımı aksatılmadan yapılması ve dezenfekte edilmesi gerekir. Dengeli ve düzenli beslenme sağlanmalı, yaralı cilt bölgelerinin yabancı cisimler ile temasından kaçınılması gibi önlemler sayesinde korunma sağlayarak bu riski azaltabilirsiniz. Günümüzde henüz bu hastalığın korunması amaçlı bir aşı bulanamamıştır. Genel terim ile vücut bakımını doğru yaparak hastalıktan korunmak mümkündür.

Yılancık Hastalığının Tedavisi Nedir?

Bu hastalığa yakalandığınız andan itibaren kendiniz tedavi etmek için çaba harcamadan mutlaka bir uzmana gitmeniz gerekmektedir. Bu süreç içerisinde ateşi düşürmek için, ateş düşürücü ilaçlar kullanabilirsiniz. Hastalığın tedavisinde antibiyotik ve penisilinli ilaçlar kullanılmaktadır. Doktorunuz size en uygun ilaç tedavisini önerecek ve ciltteki kızarıkları yok etmek içinde çeşitli kremleri reçete edecektir. Tedavi başladıktan sonra, 10 gün içerisinde tedaviniz başarılı bir şekilde, verilen ilaçların düzenli kullanılması ile sağlanacaktır. Zamanında yapılan tedavi neticesinde, sürecinde kısalması sağlanmış olacaktır.

Yılancık Hastalığı Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Önerilen şekilde tedavi sürecini eksiksiz yerine getirmeleri, yaralı olan bölgelere temastan kaçınmalı, bölgeyi sürekli tıbbi olarak steril halde tutmalı, bağışık sistemlerini güçlendirmeli ve düzenli beslenme sağlamaları hastalığın ilerleyişini durduracak ve tedavilerinin başarılı olmasına yardımcı olacaktır.

Sonuç itibari ile geçmiş dönemlerde bu hastalığın görülme oranı çok yüksek seviyelerde olmasına rağmen, son yıllarda antibiyotik ve penisilin ilaçlarının kullanımı ile hastalığın görülme oranı çok düşük seviyelerdedir. Ayrıca, tedavisi olan bir hastalık haline gelmiştir. Sizlerde bu hastalık ile karşılaşırsanız uzman kontrolünce ciddi sorunlar olmadan tedavinizi olabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here