Yasalarla Korunma Altına Alınan Kadınlar

0
175
yasalarla-korunma-altina-alinan-kadinlar

Yasalarla Korunma Altına Alınan Kadınlar| Yasalarla Korunma Altına Alınan Kadınlar;  Her birey, sosyal bir bireydir. Girdiğimiz her yeni ortamda, kurduğumuz her yeni ilişkide aslında yaşantımızın ciddi bir boyutunda sosyalleşme ile hayata fit bireyler oluyoruz. Bireyler sosyal normların ve sosyal kültürlerin içine doğarlar. Bulundukları toplumun sosyal normları ve kültürleri, doğdukları ilk andan itibaren onlara öğretilmeye başlanır. Buna sosyalleşme denmektedir.

Bize toplum tarafından roller verilir. Mesela, bir kız çocuğu sadece bebeklerle oynar. Çünkü toplum bunu öğretir. Ya da erkek çocuğu oyuncak arabalarla oynaması için motive edilir.
Her iki cinsiyetin de toplumda bir rolü vardır. Onun dışına çıkmaları sosyal kontrol mekanizmaları tarafından denetlenir ve sonunda toplumdan dışlanırlar. Burada mahalle baskısı bir örnek olarak verilebilir. ​​​​​​Bahsedilen sosyalleşme sürecinde bireylere kadın veya erkek nasıl olunur toplum tarafından öğretilir.

Toplayıcı Kadın

Eski çağlarda, erkek avlayıcı görevini üstlenir. Kadın ise toplayıcı görevini üstlenir. Bu durum günümüzde de çeşitli örneklerde varlığını sürdürdüğünü bizlere kanıtlamış durumdadır. Eski çağlarda başlayan kadın erkek eşitsizliği günümüzde de hâlâ sürdürülebilirliğini devam ettiriyor. En çok adaletin olması gereken yerde, hukuk alanında bile karşımıza çıkıyor. Kadınları yasa ile koruma aslında kadınlara bir lütuf gibi gözükse de, yeniden eşitsizlik doğuran bir durumdur.

Korunma bir kadının ihtiyaç duyduğu yegane unsurmuş gibi lanse ettirilir. Bu aşamada, çıkan bu yasa, kadının kendi kendini savunamayacağını, kendi kendine yeterlilik gösteremeyeceğini söylemektedir. Bir şeyi ortadan kaldırmak, o şeyin varlığına inanmak demektir. Yasa çıkarıp kadın haklarının sadece boyut değiştirmesini izlemek büyük bir hüsran olacaktır. Hatta böylelikle kadınlar üzerinde bir hegemonya kurmak çok daha kolay olacaktır.

Yasalarla Korunma Altına Alınan Kadınlar

Eşitsizliğin Tekrar Yaratılması

Kadını al erkeğe böl toplumsal düzeninin ancak ve ancak kadınların düzeltmesi gerekmektedir. Bir otoparkta sadece kadınlar arabalarını koysun diye yarısını pembe rengine boyuyorlar. Bu hareket aslında kadınları belli kalıplar içinde ve belli bir kontrol altında tutabilmenin bir yoludur. Özünde düşünüldüklerini hisseden kadınlar da var. Belki de gerçekten iyi niyetli davranışlar olabilir. Fakat bu sefer de içselleşmiş bir şey ortaya çıkıyor. Mesela örnek olarak, kadın hakları hakkında en çok erkekler konuşuyor. Haklarımızı bile erkekler savunma ihtiyacı duyuyorlar.

Kısacası, kadınlar kendi bedenleri ve ruhiyetleri üzerinde yeteri kadar söz sahibi değillerdir. Daima bir baskın karakter (ki bu da erkek karakter olarak karşımıza çıkıyor) tarafından kontrol edilmektedir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here