Yangın Söndürücüler Nasıl Çalışır ?

0
130
yangin-sonduruculer-nasil-calisir

Yangın Söndürücüler Nasıl Çalışır ?| Yangın söndürme cihazlarının çalışma prensibi tamamen söndürücü içinde bulunan yakıtın bir tepkime sonucu yanması ile gerçekleşmektedir. Fakat yangın söndürücü cihazlarının çalışması sırasında oksijenin ortamda bulunmaması çok önemlidir. Çünkü oksijenin bu ortamda bulunması yanmanın tehlikeli olmasına ve söndürmek yerine yangının artmasına neden olmaktadır.

Yangın söndürme cihazları yasal olarak toplu olarak belli bir sayının üzerinde konaklama yapılan ortamlarda ve bazı tarihi binalarda, iş yerlerinde vb. çok sayıda yapıda bulundurulması gereken bir aparattır. Ayrıca araçlar içinde de bulundurulması zorunlu olup araç kullanıcılarının nasıl çalıştırılacağını bilmeleri gerekmektedir. Ayrıca konut ya da bazı binalarda bu aparatların kullanımı konusunda bilgi sahibi olan kişilerin mutlaka bulunması gerekmektedir.

Yangın Söndürme Cihazları Nasıl Kullanılır?

Yangın söndürme cihazlarının çalıştırılma şekli için yangın türü önem arz etmektedir. Yanıcı maddelerin bulunma durumuna göre söndürme teknikleri değişmekte olup özellikle A sınıfı yangınlarda kağıt ve kolay yanıcı maddelerin çok sayıda olması nedeniyle bu tür yangınların su ile söndürülmesi gerekmektedir. Sadece bu tür yangınlar için su kullanılmaktadır. B sınıfı yangınlarda ise daha çok gaz içerikli maddelerin yanması söz konusu olduğundan bu tür yangınlarda ise karbondioksit içerikli yangın söndürücüler kullanılmakta olup bu tür bir yangın söndürücünün kullanılması durumunda oksijenin ortam ile teması kesinlikle engellenmektedir.

Bunun yanında C sınıfı yangınlar bulunmakta olup bu tür yangınlarda genellikle elektrik ve bazı yağ yanmalarındaki yangın türüdür. Bu tür yangınlarda da karbondioksit içerikli yangın söndürme cihazları kullanılmakta olup bu durumda da oksijenin ortamda yer almaması gerekmektedir.

Yangın Söndürme Türleri Yangını Nasıl Söndürüyor?

A sınıfı yangınlarda söndürme cihazı olarak su kullanılmakta olup suyun yanıcı madde üzerine püskürtülmesi söz konusudur. Su kağıt ve yanıcı içerikli maddelerin yanmasını engellenmektedir. Diğer bir sistem olarak B ve C sınıfı yangınlar bulunmakta olup bu yangın türlerinde genellikle gaz ve yağ gibi yanıcı maddeler ya da elektrik yangınları bulunmaktadır. Bu nedenle karbondioksit içerikli yangın söndürücüler kullanılmaktadır. Bu içerik sayesinde gaz ve elektrik içerikli yangınların zararlı gazlarının ortamdan uzaklaştırılması ve yangının etkisiz hale getirilmesi sağlanmaktadır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here