Yanardöner Renkler Nasıl Oluşur ?

0
97

Yanardöner Renkler Nasıl Oluşur ?| Üzerinde bakıldığında birden çok rengin bir araya gelmesiyle oluşan görüntüye yanardöner renk denmektedir. Hayvanlarda, bazı nesneler üzerinde bulunmaktadır. Sabunlarda oluşan baloncuklarda, balıkların üzerini kaplayan pullarında yanardöner renklere rastlamak mümkün olmaktadır.

Yanardöner Renkler Nasıl Oluşur ?

Bir Araya Gelen Renkler: Yanardöner Renk

Doğada çok sıradan belki hiç dikkat edilmeyen renkler olduğu gibi parlak, dikkat çekici, göz kamaştıran renkler de bulunmaktadır. Yanardöner renklerin meydana gelmesi için gerekli şartlardan birisi ışık olmaktadır. Bir nesnenin yüzey kısmından yansıma yapan ışınlar birbirleriyle çok güçlü bir etkileşim içerisine girip aralarında bu yönde bir çakışma meydana gelirse yanardöner renkler de ortaya bu şekilde çıkmış olmaktadır. Öyle ki yansımanın şiddeti çok kuvvetli olduğundan oluşan dalga boyundaki nesnenin yüzey kısmından bile daha güçlü bir ışık ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu yanardöner renkler yansıma yaptığı alana göre de ortaya farklı renk ve görüntülerde ışıkları yansıtmaktadır.

Meydana gelen bu durumun doğa üzerindeki nesne ve canlılar arasında birden çok örneği de bulunmaktadır. Örneğin, bir kelebeğe bakıldığında birden fazla renge sahip olduğu görülmektedir. Kelebeklerde bulunan kanatlar pul gibi olmaktadır. Kanatlar aynı büyüklükte ve birbirine benzeyen yapılardan meydana gelmektedir. Oluşan bu yapılar, bir düzen içinde ve sıralı şekilde bulunmaktadır. Kanatlar üzerindeki bu pula benzeyen yapılar arasından yansıma yapan güneş ışınları, çok güçlü elektrik dalgaları oluşturduğu için kanatlar ve ışık etkileşim içine girmektedir. Sonucunda güneş ışınlarının kanatlara yansıması ile de yanardöner dediğimiz parlak renkler ortaya çıkmaktadır.

Tavus kuşlarının da tüyleri aynı kelebekler gibi parlak ve göz alıcı olarak bilinmektedir. Ancak kelebeklere göre farklı olarak bu yanardönerliğin farklı bir sebebi de bulunmaktadır. Mevcut tüylerde bulunan kristal yapı sebebiyle ışınlar etkileşim içine girerek kanatlarda yanardöner renklerin oluşmasına sebep olmaktadır.

Doğal olarak canlılar üzerinde bu şekilde bulunurken fabrika ve çeşitli alanlarda da yanardöner renkler tercih edilmektedir. Giyim, otomobil, poşetleme, ambalaj gibi birçok sektörde yapay olarak üretilen yanardöner renkli ürünler piyasada yer almaktadır. Göze hitap etmesinden dolayı son zamanlarda yanardöner renge olan talep de aynı nispette artış göstermektedir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here