Yanardağlar Nasıl Sınıflandırılır ?

0
113
yanardaglar-nasil-siniflandirilir

Yanardağlar Nasıl Sınıflandırılır ?| Yanardağlar magmadan gelen sıcak lavların yeryüzüne ulaşıp temas etmesiyle meydana çıkmaktadır. Yüksek basınç ve yüksek sıcaklık altında oluşan yanardağlar lavlarını püskürterek yeryüzüne ulaşmaktadır. Bir nevi içinde birikmiş olan fazlalıkları dışarıya aktarmaktadır. Magma dünyanın merkezinde en sıcak yer konumunda olmaktadır. Yanardağların patlaması olayı ile magma yeryüzüne çıkmış olmaktadır. Yanardağ patlamasından başka türlü olarak deprem ve sarsıntılar sonucunda da yeryüzüne ulaşmaktadır. Yüzeye çıkan sadece lavlar olmayıp lavlar ile beraber küller ve gazla da yüzeye çıkmaktadır.

Yanardağ Çeşitleri

Yanardağlar yapılarına ve bulundukları yere göre olarak iki gruba ayrılmaktadır. Fakat genel olarak 3 başlık altında inceleme yapılmaktadır. Bunlar da; kalkan yanardağı, kül koni yanardağı, bileşik yanardağlar olmak üzere isim verilmektedir.

Kalkan yanardağına bakıldığı zaman, mevcut görüntülerinin savaş esnasında kullanılan kalkanları andırması sebebiyle bu isim verilmiş olmaktadır. Lavlar çok yüksek bir akışkanlığa sahip olmaktadır. Bu tipte olan yanardağlarda eğim az olduğu için lavların hareketi oldukça yavaş bir şekilde meydana gelmektedir. Eğim az olmasına karşın yüzeye çıkan lav bir anda bulunduğu alanı kaplamaktadır. Yüzlerce kilometrelik alana yayılarak etkisini geniş bir mevki hissettirmektedir. Bu tip yanardağlara dünya üzerinde Amerika da rastlanıldığı gözlemlenmiş bulunmaktadır. Pasifik Okyanusu’ nun derinlerinde bu yanardağın varlığı gözlemlenmektedir.

Bileşik yanardağlar katmanlı, yüksek ve isimlerinde de görüldüğü üzere birkaç yanardağın birleşmesi sonucunda oluşumunu tamamlamış bulunmaktadır. Lavlar arasındaki akış olayının gerçekleşmesi için çok fazla sayıda katman değişikliğinin gerçekleşmesi söz konusu olmaktadır. Dünya üzerinde Japonya ve Filipinler’ de bu tip yanardağlara rastlamak mümkün olmaktadır.

Kül koni yanardağlar, bünyelerinde lav olmayan bir yanardağ tipi olmaktadır. Oluşumlarında etki olan madde kül olmaktadır. Hiç lav olmayan kül koni yanardağla çok olmasına karşın bu çeşidin bazılarında az da olsa lav bulunmaktadır. Dik yamaçlı alanlarda kül koni yanardağları daha sıklıkla görülmektedir. Yapısal olarak krater bakımından da küçük bir yapıya sahip olmaktadır.

Genel anlamda bakıldığında yanardağlar bu 3 şekilde sınıflandırılmaktadır. Yanardağların patlamayı gerçekleştirmesi sonucunda ağır sonuçlar da meydana gelmektedir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here