Viyana Gezilecek Yerler

0
1943

Viyana Gezilecek Yerler| Viyana Gezilecek Yerler; Avusturya’nın başkenti, dünyanın yaşanabilecek şehirler sıralamasının ilk tercih edileni Viyana, ülkesinin en yoğun nüfusu olan şehridir, yüzölçümü bakımından ise tam da tersidir. Avrupa’nın kültür, sanat ve politika bakımında en dikkat çekici şehridir. Bu nedenle de yüz yıllardır önemini yitirmemiştir.

Tarihine sahip çıkan, mimari dokusunu aynen koruyan Viyana’nın her sokağı turistler için adet açık hava müzesidir. Şehirdeki ferah ve huzurlu yaşamı ise Viyana halkının yüzüne adeta yansımıştır. Sanat kokan sokakları, tarihi günümüze taşıyan bina ve kafeleriyle Viyana tüm dünyaya ün salmıştır. Yazıyla, kışıyla Viyana her dönem on binlerce turisti ağırlar. Kış turizmi açısından da kayak severlerin her sene tercih ettiği şehir Viyana’da kahve kültürünü her köşe başındaki mekanda hissedilir. Şehirde pek çok kahvenin tarihi yapısına ve her bir dokusunun ise özellikle korunduğuna şahit olmaya hatta gün içerisinde canlı piyana dinletileri eşliğinde kahvenizi yudumlamanın tadına varmaya hazırlanın. Viyana gezilecek yerleri not ederken, mutlaka Viyana kafelerini de not etmeniz ve hatta uzun süre oturacakmışçasına Viyana rota planlarınıza dahil etmenizi tavsiye ederiz; çünkü Viyana kafe kültürü kendine has atmosferiyle herkesi içine çeker.

Mozart’ın ilk konserini verdiği sarayı, Freud’un kahve içmekten zevk aldığı mekanı, kraliyet ailesinin pastanesini merak ediyorsanız eğer, “Viyana Gezilecek Yerler” yazımızı okumaya devam edin. Osmanlı’dan esintiler bulmanızın oldukça sıradan olduğu ülkede çok sayıda Türk’ün yaşadığının da farkına varacaksınız. Viyana, hoşgörülü yapısıyla, yaşam standartlarının yüksek olduğu, ulaşım ağının oldukça kapsamlı olduğu bir kent olarak sizi kendine hayran bırakmaya hazır.

Viyana Nerededir?

Viyana, Orta Avrupa’da, Avusturya’nın kuzeydoğusunda konumlanır. Kentin ortasından Tuna Nehri geçer. Şehir iki milyonluk nüfusuyla Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki en kalabalık şehir sıralamasında ilk 10’da yer alır. Avusturya’nın, ülkelere sınırı olmayan tek şehri olarak da bilinir. Konumu neticesinde Viyana, tarih boyunca da pek çok ülkenin başkenti olarak da görev almıştır. Kültürel zenginliğine neden olan bu durum aynı zamanda Viyana’nın Avrupa kıtasının ulaşım ağlarının da merkezi haline getirmiştir. Avrupa’nın tam da ortasında yer alması kültürel zenginliği artırırken, ticaret yollarının yüzyıllar boyu Viyana’dan geçmesini sağlamıştır. Viyana Tuna Nehri’nin verimli arazilerinde, yüzyıllar boyu gelişmiş pek çok imparatorluğa ev sahipliği yapmıştır. Kent, Osmanlı’nın pek çok kez kuşattığı sınırlara sahiptir, kentin pek çok yerinde de Osmanlı’ya ait kültürel zenginlikleri ortaya koyar.

Viyana’da Ulaşım?

Viyana’da bir noktadan diğer noktaya giderken, emin olun hiç zorlanmayacaksınız. Toplu ulaşım sistemi oldukça gelişmiş şehirde aynı zamanda bisiklet yolları da bulunur. Yerel halk bisiklet kullanımını her geçen artırır. Siz de Viyana içerisinde bisikletle ulaşımınızı da sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda elektrikli scooterlarda Viyana’da pek çok kişinin ulaşım için tercih ettiği bir diğer ulaşım alternatifi aracıdır. Bu arada, şehri yürüyerek de keşfetmenin ayrı bir tadı olacağını da unutmayın.

Viyana, bisiklet ve elektrikli scooterların yanı sıra, tramvay metro ve otobüs seçenekleriyle de oldukça geniş bir ulaşım ağı yelpazesine sahiptir. Viyana’da toplu ulaşım araçları, Wiener Linien tarafından işletilir ve ulaşım araç girişlerinde kart okuma bankoları bulunmaz. Toplu ulaşım araçlarında, belirli aralıklarla denetim olduğunu ve toplu ulaşım kartın ibraz edilememesi durumunda ciddi para cezalarına maruz kalındığı unutulmamalıdır.

Viyana’da toplu ulaşım geç saatlere kadar sürmektedir. Gece hayatıyla da bilinen Viyana’da cumartesiyi pazara bağlayan geceler metro sabaha kadar servis sunar.

Toplu ulaşım ağından faydalanmak isteyen Viyanalılar senelik kart almaktadır, turistler için ise belirli sürelerde geçerli kartlar satılır. Saatlik, günlük, üç günlük, haftalık ya da aylık gibi seçenekler de turistlere sunulur. Unutulmaması gereken ise, her ne kadar ulaşım aracında kart basmak durumunda olunmasa da turistlere yönelik saydığımız bu kartların, aktif hale getirilmesi gerekir. Metro girişlerinde ya da tramvay veya otobüs içlerindeki kart bankolarında kartınızı aktif hale oldukça zahmetsiz şekilde getirebilirsiniz.

Viyana’ya gitmeden ne sıklıkta ulaşım araçlarından faydalanılacağınızı tespit edip, sizinle paylaştığımız linkten biletleri inceleyerek hangi ulaşım kartının size uygun olduğunu tespit edebilirsiniz. Viyana kart bilgilerine bu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.wien.info/en/travel-info/transport/tickets

Viyana’da ulaşım için aynı zaman kimi müzelere ücretsiz giriş sağlayan bazılarında da indirim giriş imkanı suna Viyana Card biletleri de mevcuttur. 48 ve 72 saatlik kartlardan da edinebilirsiniz. Müze sevmeyen gezginlerin bile ziyaret etmekten zevk alacağı saraylara girişte bu karttan faydalanabileceğinizi unutmayın.

Viyana Para Birimi Nedir?

Avrupa Birliği ülkesi kenti Viyana’da Euro geçerlidir. Her alışverişte Euro üzerinden yapılmaktadır. Konaklama ücretini, kafe ve restoranlarda hesabı öderken ya da şehirde alışveriş yaparken ödemeler Euro cinsinden kabul edilir.

Viyana Resmi Dili Nedir?

Viyana’da resmi dil Almancadır. Avusturya’nın büyük bölümünde olduğu gibi Viyana’daki çoğu kişi Bavyera Almanca lehçesiyle konuşur. Diğer kabul görmüş resmi diler ise, Macarca, Burgenland Hırvatçası ve Slovencedir. Ayrıca çok sayıda Türk’ün yaşadığı kentte Türkçeyi de bol bol duyacağınızdan şüpheniz olmasın.

Viyana Saat Farkı

Türkiye (GMT +2) ve Viyana (GMT +1) arasında bir saat fark vardır. Türkiye’de saatler bir saat ileridir. Kış uygulamasına Türkiye geçmediği için ise kış mevsiminde saat farkı ikiye çıkar.

Viyana Yurt Dışı Temsilcilikleri

Viyana’da Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkonsolosluk binası bulunur. Viyana’da karşılaşacağınız her türlü sorunda konsolosluk binasında başvurabilir ve gerekli işlemler için destek isteyebilirsiniz. Yurt dışı gezilerinde gideceğiniz ülkede Türkiye temsilcilikleri not etmeyi hiçbir zaman ihmal etmeyin. Acil durumlarda ve ulaşmanız gereken zamanlarda oldukça bu notlara oldukça ihtiyaç duyacaksınız.

Türkiye Cumhuriyeti Viyana Başkonsolosluğu:

Hietzinger Hauptstrasse 29, 1130-Wien

F:+43 (01) 877 71 79
E: konsulat.wien@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi :

Aşağı Avusturya, Burgenland, Steiermark ve Viyana Eyaletleri

Viyana Gezilecek Yerler, Viyana’ya Ne Zaman Gidilir?

Avusturya’nın başkenti Viyana’da karasal iklim hakimdir. Dört mevsim de belirgin şekilde yaşanır. Kış ayları, yağışlı ve soğuk; yaz aylarında ise yağışa pek rastlanmamaktadır ve yaz günlerine kuru sıcak hava hakimdir. Kış mevsimi oldukça soğuktur; yaz aylarında da havanın çok sıcak olduğu söylenemez, ortalama sıcaklık 19 derece civarındadır. Viyana’nın en sıcak ayı ise Temmuz’dur. Haziran ayının günleri de Temmuz sıcak değerlerine ulaşır; ancak yağışın en yoğun olduğu aydır. Eğer Haziran ayında Viyana’ya gitmeyi planlarsanız hava durumunu kontrol etmeyi unutmayın.

Viyana’ye ne zaman gidilir sorusunu yönelten gezginlere ise en uygun ayların Haziran ve Temmuz hatta Ağustos olduğunu da belirtmek gerekir. Bunalmadan yürüyebileceğiniz aynı zamanda güneşten de faydalanacağınız bu dönemde Viyana’yı terlemeden gezebilirsiniz.

Aralık ve Ocak aylarında ortalama sıcaklık eksi değerlerde seyreder. Kış sıpukluğunu sevmeyenlerin, kayak sporunu ise çok sevenlerin Viyana’yı tercih edeceği bir dönem olduğunu belirtmekte fayda var.

Viyana Gezilecek Yerler, Viyana’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye ve Viyana arası her gün karşılıklı uçak seferleri bulunur. Üstelik sadece İstanbul ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından değil ayrıca Türkiye’nin farklı kentlerinden de Türk Hava Yolları direkt uçuş seferleri düzenlemektedir. Uçuş süresi İstanbul’dan Viyana’ya iki saat 35 dakika sürer.

Viyana Uluslararası Havalimanı’ndan şehre ulaşım da kolaydır ve farklı yöntemler bulunur. Tren, ekspres tren, otobüs ya da taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ülkenin doğusunda yer alan havalimanı, şehir merkezine 16 kilometre uzaklıktadır. Gideceğiniz noktaya göre süre değişim gösterse de ortalama 40 dakikaya konaklayacağınız otele varabilirsiniz.

Hızlı ve ekspres trenlerden faydalanabilirsiniz CAT (City Airport Train) adı altında hizmet veren trenler, havalimanı ve Viyana merkezi transferi için kullanılır. Biletlerini ise havalimanındaki bankolarından alabilirsiniz. CAT tren bankolarını bulmanız ise hiç zor değil; çünkü bavulunuzu aldığınız noktadan itibaren tren görevlilerini görmeye başlayacaksınız.

S-7 Bahn’ın S7 tren hattı ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. CAT treninden elbette çok daha ekonomik bir yöntemdir. Wiener Linien tarafından işletilen S7 ekspres tren hattı bilet fiyatları ve diğer bilgileri linkten inceleyebilirsiniz. S7 hattı treninde kullanacağınız toplu ulaşım kartını aynı zamanda şehir içi ulaşımda da kullanabilirsiniz.

Havalimanından şehre ulaşım için otobüsü de tercih edebilirsiniz. Gidiş ve dönüş biletini aynı anda aldığınız 13 Euro tutar. Otobüs hattı ise gideceğiniz bölgeye göre değişir. Üç farklı hatta yolcu taşıyan otobüslerin biletlerini duraklardaki makinelerden satın alabilirsiniz. Makinelere kredi ya da banka kartıyla da kart alabileceğiniz gibi nakit ödeme de yapabilirsiniz.

Viyana’da Konaklama

Orta Avrupa ülkesi Avusturya’nın başkenti Viyana’da konaklama seçenekleri oldukça fazladır. Beş yıldızlı lüks otellerden hostellere ya da evlere kadar çok fazla alternatifiniz bulunur. Turistik kent, kaliteli konaklama seçenekleriyle pek çok misafiri ağırlar. Viyana 23 mahalleden oluşur. Viyana araştırmasında “bezirk” kelimesini çok kez görmeniz bu nedenle normaldir. Mahalle’yi kendi dillerinde “bezirk” kelimesi ile ifade ederler. Mahalle numaraları ise şehrin merkez bölgesinden uzaklaştıkça artar. Bu da seçim yapacağınız konaklamanın merkeze uzaklığını anlamanıza fayda sağlar.

Her bölge üzerinden geçmeye gerek yok; ancak turistlerin en sık tercih ettiği, gezginler için de tavsiye edilen önemli bölgeleri sıralayabiliriz.

 • District 1: Innere Stadt
 • District 2: Leopoldstradt
 • District 3: Landtsrasse
 • District 4: Wieden
 • District 5: Margareten
 • District 6: Mariahilf
 • Distrcit 7: Neubau
 • District 19: Döbling

Bu saydığımız bölgeler konaklama alternatifinin çok olduğu ve Viyana’da mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerlere yakınlığı ile bilinir.

Viyana’da Nerede Kalınır?

Viyana 23 mahalleye ayrılan bir şehir yapısına sahiptir. Düzgün bir şehirleşme yapısıyla Viyana’yı keşfetmek ve gezmek oldukça kolaydır. Düzgün yapılaşması ve mahalle sistemiyle de konaklama alternatifleri arasında seçim yapmak çok kolaydır. Tavsiye ettiğimiz bölgelerin üzerinden teker teker geçerek, konaklama seçeneklerine göz atalım.

 • District 1: Innere Stadt

Viyana’yı Viyana yapan, en eski bölgesidir. 1850’li yıllara kadar Viyana sadece Innere Stadt bölgesinden ibaretmiş. Nüfus artıkça şehir genişlemeye başlamış ve bugünkü halini almış. Innere Stadt bölgesi UNESCA Dünya Mirası Listesi’ndedir. Tarihi dokusuyla herkesi kendine bağlayan bölgede konaklayabilirsiniz.

Arnavut kaldırımları, trafiğe kapalı caddeleri, kiliseleri ve Viyana’nın en güzel yerlerinin her biri bu bölgededir. Yürüyerek pek çok yere gidebileceğiniz bölgede oldukça yüksek fiyatlı konaklama alternatifleri bulunur.

 • District 2: Leopoldstadt

Viyana’da nerede kalınır sorusunun cevabında sıra Leopoldstadt bölgesidir. Innere Stadt ile aralarından Tuna Nehri geçer. Birinci bölgeye göre ise Leopoldstadt çok daha uygun bütçelerle konaklama seçeneklerinin yer aldığı bir bölgedir. Yaz aylarında Tuna Nehri’nde kumlu plajlar açılır. Eğer bu bölgede konaklıyorsanız yürüyerek bile bu plajlara gelebilirsiniz.

Yeşil alanlarıyla da oldukça zengin olan bu bölgede tarihi ve çok eski lunapark Prater yer alır. Tramvayın birinci hattıyla da ulaşılabilen Prater Eğlence Parkı’na uğramadan Viyana’dan dönmemelisiniz. Prater’in de içerisinde olduğu büyük parkta aynı zamanda birbirinden farklı ve yerel halkın hem hafta içi hem de hafta sonları uğrak yeridir ve pek çok restoran bulunur.

Viyana Gezilecek Yerler

 • District 3: Landstrasse

Elçiliklerin yer olduğu merkezdir. Bu bölgede aynı zamanda Hundertwaasser evleri ve Belvedere Sarayı yer alır. Landstrasse hem merkezi konumuyla hem de uygun bütçeli konaklama alternatifleriyle pek çok turistin tercih ettiği bir bölgedir.

Landstrasse bölgesinde Viyana’nın alışveriş caddelerinden bir tanesi de yer alır. Bölgenin adını alan cadde, Landstrasse Viyana’nın üçüncü uzun alışveriş caddesidir.

 • District 4: Wieden

Dördüncü bölge olarak bilinen Wieden, çok kültürlü yapısı ve Art Nouveau tarzı binalarıyla nam salan bir yerleşim bölgesidir. Tasarımcı butiklere, ikinci el kitapçılara, vintage tarzı mobilya mağazalarına da Wieden ev sahipliği yapar. Wieden aynı zamanda Viyana Üniversitesi kampüsünü de barındırır. Bu sayede genç nüfusun oldukça yoğun olduğu bir bölgedir. Dördüncü yerleşim bölgesinde bu sayede gece hayatı canlıdır ve çok sayıda gece kulübü ve bar da yine bu bölgededir. Dördüncü bölgede gece hayatı ise Schönbrunner Strasse’dedir.

Wieden’den kısa bir yürüyüş yaparak ya da birkaç durak metroyla Viyana’nın tarihi yapılarının olduğu alana gitmek oldukça kolaydır.

Wieden bölgesinde konaklamayı tercih edin ya da etmeyin fark etmez; mutlaka Naschmarkt’ı ziyaret edin. Naschmarkt, yerel halkın da vazgeçemediği, sebze, meyve, kurutulmuş ürünler ve şarküteri ürünlerinin bulunduğu bir açık hava pazarıdır. Stantların yanı sıra Naschmarkt’ta aynı zamanda ayak üstü atıştırmalıkları tadabileceğiniz restoranlar da yer alır.

 • District 7: Neubau

Dördüncü bölge Wieden kadar hareketli ve canlı bir yerleşim bölgesidir. Üstelik tarihi yerlere ve mutlaka görülmesi gereken bölgelere yakınlığıyla da tercih edilebilir. Birbirinden güzel üçüncü nesil kahvecileri, tasarım dükkanları ve gençlerin vakit geçirmeyi sevdiği pub ve barları da yine bu bölgede bulabilirsiniz. Akşamları da oldukça canlı olan yerleşim bölgesinde uygun fiyatlı konaklama seçeneklerine de ulaşabilirsiniz.

Viyana Gezilecek Yerler, Viyana Otel Önerileri

Intercity Hotel Wien’de konaklayabilirsiniz. Viyana otel önerileri arasında dört yıldızlı, Intercity Hotel Wien’in Booking.com’da oldukça yüksek puan aldığını fark edebilirsiniz. Kahvaltısı da bir o kadar başarılı puan alan otelin en seveceğiniz yanlarından birisi kahvaltıdır. Çeşit çeşit peynirler, ekmek ve tatlı çeşitleri verdiğiniz paraya değer. Ayrıca Viyana’nın en ünlü alışveriş caddelerinden olan Mariahilferstrasse’nin hemen üzerinde olması her yere kolaylıkla ulaşmanızı sağlar. Bu da oteli ayrı bir tercih edilebilir nedenini oluşturur. Westbahnof tren garının birkaç dakika uzağında, metro istasyonu ve tramvay durağı ise hemen otelin yanında yer alır.

Intercity Hotel Wien, misafirlerine kaldıkları süre boyunca Viyana sınırları içerisinde geçerli toplu taşıma ulaşım kartı da vermektedir. Bu sayede ulaşıma hiç para harcamanıza gerek kalmaz.

Viyana Festivaller

Kültür ve sanata yüzyıllardır ev sahipliği yapan Viyana’da film ve müzik festivalleri dikkat çeker. Sadece yerel halkı değil, yıl sene içerisinde düzenlenen festivaller çok sayıda turistin de ilgisini çeker.

Ocak başında düzenlenen Wiener Musikverein adlı konser festivalinde genellikle klasik müzik konserleri verilir.

Mayıs Festivali’nda 1 Mayıs kutlanır. Şehrin meşhur lunaparkı Prater’ın yer aldığı parka geçit alayı düzenlenir.

Viyana Festivali ise 1900’lü yılların başı itibarıyla düzenlenmeye devam eder. Birbirinden farklı kategorilerde etkinlikler düzenlenir. Mayıs ortasında başlayan Viyana Festivali, Haziran ortasına kadar devam eder. Viyana Festivali, şehrin belediye binasının önündeki konserler başlatılır.

Viyana Caz Festivali ise Temmuz ve Ağustos aylarında düzenlenir. Birbirinden güzel etkinlikler ve caz konserlerine sizde katılabilirsiniz.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here