Verem Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

0
204
verem-hastaliginin-belirtileri-nelerdir

Verem Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?| İnsanlık tarihi, bulaşıcı hastalıklardan dolayı oluşan ölümlerin, savaşlardaki ölümlerin sayısal olarak önüne geçtiğini göstermiştir. Bilimdeki gelişmelerin, insanlığın sayısının artış hızına yetişememesi sonucu, hastalıkların bulaşıcılığı daha da artmış ve ölümler daha da fazlalaşmıştır. Özellikle solunum yolu ile bulaşan hastalıkların başında gelen, tarihi neredeyse dünyadaki yaşamın oluşmasına kadar dayanan verem hastalığı, en çok ölümle sonuçlanan hastalıkların başında bulunuyor. Günümüzde dünya nüfusunun % 30’unun bu mikroptan etkilendiğini, az gelişmiş ülkelerde daha çok olmakla, yılda 3 milyon kişinin verem hastalığından öldüğünü bilimsel araştırmalar kanıtlamıştır. Verem, hastalıktan ölümlerde 2’nci sırada yer alıyor ve az gelişmiş ülkelerdeki aynı sebeplerden ölümlerin % 26’sını oluşturuyor.

Verem Hastalığı Nedir?

Verem (tüberküloz), Mycobacterium tuberculosis adı verilen mikrobun solunum yolları ile bulaşması sonucu oluşan ve çok hızlı yayılarak, uygun tedavi uygulanmadığında ölümle sonuçlanabilen, ölümcül bir hastalıktır. Söz konusu mikrop, hastalıklı kişilerin öksürmesi ve hapşırması sonucu ortama yayılan mikrop damlacıklarının, solunması ile vücuda girer. Bu mikrobu alan herkes verem hastalığına yakalanmayabilir ve bu kişiler taşıyıcı da olabilirler. Ayrıca, verem en çok akciğere bulaşmakla beraber, vücudun böbrek, göz ve beyin gibi bir çok organında da görülebilir. Hastalıklardan dolayı vücut direnci düşük olanlarda, beslenme zorluğu çekenlerle aşırı zayıf olanların, yaşlılarda ve daha önce bu hastalığı geçirmiş ama tedavisi yarım kalmış olanların, bu hastalığa yakalanma riski daha fazladır.

Verem Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Verem hastalığının en büyük nedeni, hastalıklı insanlarla temas etmesi olarak kabul ediliyor. Bunun yanında, hijyen koşullarına olmayan ortamlarda yaşama ve çalışma, alkol ve sigara kullanımı, bazı kronik rahatsızlıklar ve bağışıklık sistemine zarar verebilen kortizon ilaçlarının uzun süre kullanımı, verem hastalığının en önemli tetikçileri olarak sayılıyor.

Verem Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Verem hastalığının en önemli belirtilerinin başında, aniden başlayan ve uzun süren kuru öksürük ile göğüste başlayan ağrılar geliyor. Bu öksürükler bazen astım veya alerji gibi bazı hastalıklara da benzeyebilir, bu yüzden tanı için tek başına yeterli olmayarak mutlaka balgam tahlilinin yapılması gerekiyor. Diğer belirtileri ise; yemek yeme isteğinin yok denecek kadar azalması ve hızla kilo kaybı, halsizlik ve akşam saatlerinde ateşin yükselmeye başlaması ve hastalığın sonraki safhalarında nefes darlığının oluşmasıdır. Verem hastalığının ilerlemesi ile akciğerde yaralar oluşmaya başlayınca, öksürükle birlikte kan da görülebilir.

Verem Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Verem hastalığından korunma yollarının başında temizlik ve istirahat etmek geliyor. Bunlara ilave olarak bulunan ortamın sürekli olarak havalandırılması ve güneş alması, sıvı alımının arttırılması, diğer birçok hastalıktan korunmada olduğu gibi alkol ve sigarayı bırakma ve sigara içilen ortamlardan uzaklaşma ile vitamin ağırlıklı doğru beslenme de hastalıktan korunma için önerilen yolların arasındadır.

Verem Hastalığının Tedavisi Nedir?

Verem hastalığının tedavisi, genel olarak altı aydan fazla zaman alıyor. Tedavi esnasında, verem hastalığı için geliştirilen antibiyotikler kullanılıyor ve oksijen takviyesi ile de tedavi destekleniyor. Hastalığın gelişimine göre, özel olarak temiz hava içeren bölgelerde yapılmış olan hastaneler de yatırılarak tedaviye devam edilmesi de gerekebiliyor. Bu hastalığa yakalananların, verem savaş dispanserlerinde, tedavi takipleri de yapılıyor.

Verem Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Verem hastası olan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus, bu hastalığı başkalarına bulaştırmamaktır. Hastalar, kendi sağlıkları için sürekli olarak akciğer filmleri çektirerek hastalığın seyrini kontrol ettirmeli, temiz havalı ortamlarda bulunmalı ve bolca dinlenmelidir.

Sonuç ve Okura Sorular

Verem hastalığının, erken teşhis ve uygun tedavi ile tamamen iyileştirildiği unutulmamalıdır.

  • Verem Hastalığı Hakkında Neler Biliyorsunuz?
  • Verem Hastalığının Nedenleri Nelerdir?
  • Verem Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
  • Verem Hastalığından Korunma Yollarını Biliyor musunuz?
  • Verem Hastalığının Tedavisini Biliyor musunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here