Uzayda Sürtünme Kuvveti Var Mıdır ?

0
88

Uzayda Sürtünme Kuvveti Var Mıdır ?| Bilim sürekli kendisini geliştiren ve bilim adamlarının bilimsel çalışmaları doğrultusunda sürekli gelişen bir alandır. Bilim içerisinde kanıtlanarak bilimsel gerçeklikleri onaylanmış olan tüm gerçekler aynı zaman da yeryüzündeki ve uzaydaki hareketleri, olayları ve olguları da açıklamak için oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır. Gerek yeryüzünde gerekse uzayda önemli olan fiziksel olaylardan birisi de sürtünme kuvvetidir. Fizik alanında ve genel olarak dünya içerisinde birçok etki-tepki ilişkilerine neden olan sürtünme kuvveti aynı zamanda birçok olayın da nedeninin araştırılmasında son derece önemli bir bilimsel bilgi olma özelliği taşımaktadır.

 

Uzayda Sürtünme Kuvveti Var Mıdır ?

Sürtünme Kuvveti Nedir?

Herhangi bir yüzey üzerinde duran bir cisme itme ya da çekme kuvveti uygulandığında; cismin hareket etmesini zor bir hale getiren bir kuvvet olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla da bir cisme zıt yönde bir kuvvet uygulandığında; yer, cismin hareket etmesini engellemek için bir kuvvet uygulamaktadır. Bu kuvvete “Sürtünme Kuvveti” adı verilmektedir.

Bir cisme zıt yönde bir kuvvet uygulandığında; yüzeyin uyguladığı sürtünme kuvveti temas ilişkisi kuran yer yüzeyi ile cisim yüzeyi arasındaki pürüzlü yapı nedeni ile oluşmaktadır. Bu nedenle de birbirine temas eden cisim yüzeyi ile yer yüzeyi ne kadar az pürüzlü olur ise sürtünme kuvveti de o kadar az oranda olacaktır.

Uzayda Sürtünme Kuvveti Olur mu?

Yeryüzüne baktığımızda yeryüzünde kuvvet uygulama sırasında gerçekleşen elektromanyetik kuvvet, kütle çekim kuvveti, zayıf kuvvet ve güçlü kuvvet olmak üzere dört kuvvet görülmektedir. Bu kuvvetlerin içerisinde sürtünme kuvvetinin sayılmaması ise sürtünme kuvvetinin temel bir kuvvet olmamasından kaynaklanmaktadır.

Atomları oluşturan proton ve elektronların tümü elektriksel bir yüke sahip olmaktadır. Dolayısıyla protonlar; +, elektronlar ise; – yüklü olduğundan dolayı tüm atomlar elektromanyetik kuvvetin etkisi altına girmektedir. Gerçekleşen bu olaylar yeryüzünde olduğu gibi uzayda da sürtünme kuvvetinin var olduğunu kanıtlamaktadır çünkü uzayda da birçok atom vardır ve bu atomlar proton ve elektronlardan meydana gelmektedir.

Uzayda sürtünme kuvveti olduğundan dolayı uzaya giden bir astronot tıpkı dünyadaymış gibi iki elini birbirine sürttüğünde ısınma meydana geldiğini yani sürtünme olayının gerçekleştiğini görmektedir. Dolayısıyla da uzayda yer alan toz ve gaz bulutları da sürtünerek ısınma olayını gerçekleştirmektedir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here