Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir ?

0
196
uykusuzluk-nedenleri-nelerdir

Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir ?| Uyku kişilerin günlük hayatını ve sağlığını etkileyecek kadar önemli bir faktör olmaktadır. Uykusunu alamayan insanlarda ciddi gün içi aksamaları meydana gelir. Zamanla fiziksel ağrılarda kendini gösterir. İnsanlar birçok nedene bağlı olarak uykusuzluk sorunu yaşarlar. Bu sorunu yaşayan insanlar genelde yatağa girdikleri anda uykuları olsa dahi bir türlü uykuya dalamayan insanlardır. Bu tür kişiler bu sorunu ruhsal ve fiziksel nedenlere bağlı olarak yaşarlar. Ancak herkeste aynı nedenle ve aynı şiddetle görülmez.

Uykusuzluk Hastalığı Nedir?

Tam olarak uykusuzluk hastalığı nedir? Merak mı ediyorsunuz? Uyku hali sürekli üzerinde olanlar ve bir türlü vücudun ihtiyacı olduğu kadarın tamamını uyuyamayanlara denir. Bu hastalık olarak düşünülecek olursa kişi sadece bir kaç gün değil bazen haftalarca bu sorunu yaşıyor anlamına gelir. Geçici olması ve daha ciddi hasarlara neden olmaması için mutlaka önlemi alınmalıdır.

Uykusuzluk Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Neden uykusuz kalıyorsunuz? Uykusuzluk hastalığının en önemli nedeni stres ve düşüncedir. Yatağa girildiği anda gün içinde yaşadığı her olayı düşünen kişiler uykuya dalamazlar. Bunun yanı sıra iyi nefes alamama gibi solunum rahatsızlıkları veya fiziksel ağrılarda uykuya dalmaya engel nedenler arasında yer alır. Telefon ve televizyon gibi radyasyon ve ışığa maruz kalmak ta uykuya dalmak için bir engel nedeni olur.

Uykusuzluk Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Ne tür belirtiler yaşarsınız? Uykusunu alamayan kişi başta kemikler olmak üzere her an vücudunda bir uyku hali hisseder. İstem dışı sürekli esner. Kişi halsiz ve bitkin düşer. Bunlarla birlikte adaptasyon ve dikkat dağınıklığı gibi ruhsal belirtiler ortaya çıkar. En önemli belirtiler ise sürekli yorgunluk hissi ile günü geçirmektir.

Uykusuzluk Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Bu sorundan en iyi nasıl korunursunuz? Kişilerin kendi ellerinde olan bu korunma için kişi kendine uyku getirmeyi becererek işe başlamalıdır. Işıklar her zaman kapalı olacak şekilde uyumayı denemek gerekir. Telefon yada televizyon gibi cihazlar uzaklaşmalı ve kapatılmalıdır. Sessiz bir odaya çekilerek düşünceye dalmadan gerekirse uyku gelene kadar kitap okumak gibi sakin aktiviteler yapılarak bu durumun biraz da olsa önüne geçmek mümkün olur.

Uykusuzluk Hastalığının Tedavisi Nedir?

Nasıl tedavi olursunuz? Kişiler bu durumu bir süre eğer çok ilerlememişse kendi yöntemleri ile tedavi etmeye çalışmalıdırlar. Korunma yollarını deneyerek ve en çok ta yatağa girildiği anda tüm stres ve düşüncelerden uzaklaşmak gerekir. Ancak sürekli uykuya dalamayan ve bunun için gereken her şeyi yapan yinede uyumayan kişiler bir doktora başvurarak gerekirse bir süre ilaç tedavisi görmelidir. Bu ilaçlar sürekli uyku veren ilaçlar olacağı için araç kullanımında alınmamalı ve doktor kontrolü olmadan kullanılmamalıdır.

Uykusuzluk Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu sorunu yaşayanlar nelere dikkat etmelidir? Uzun yolculuk yapmamaya özen göstermek gerekir. Çünkü vücut istem dışı her an ihtiyacı olan uykuyu isteyebilir. Gözler kendi kendine kapanmaya başlar. İyi ve sağlıklı beslenme konusunda çok özenli davranmak gerekir. Uykusuzluk hastalığının ortaya çıkaracağı yan etkiler ancak iyi bir öğün ve beslenme ile azalır.

Sonuç ve Okura Sorular

Yeni doğum yapan anneler, sürekli yoğun çalışma temposunda olanlar veya gece nöbeti de olan vardiyalı işlerde çalışan kişiler bu sorunu sık sık yaşarlar. Sonuç ne olursa olsun vücuda ihtiyacı olan uykuyu vermek gerekir. Bunun için stres dışında uykuya engel olan her şeyden uzak kalmak önemlidir.

  • Uykusuzluk hastalığı sizde hangi problemlere yol açıyor?
  • Doktora başvurdunuz mu? Tedavi süresinde neler yaşadınız? Paylaşır mısınız?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here