Uyandıktan Sonra Rüyaları Hatırlamak Neden Zordur ?

0
91
uyandiktan-sonra-ruyalari-hatirlamak-neden-zordur

Uyandıktan Sonra Rüyaları Hatırlamak Neden Zordur ?| Araştırmacılar insan beyninde, rüyaları hatırlamaktan sorumlu bir bölge keşfettiler. Yeni araştırmalara göre, rüyalarını hatırlama eğiliminde olan insanlar, diğerlerinin uyanık olduklarında isimlerini duymalarından daha güçlü tepki veriyor. Herkes uyku sırasında rüya görüyor ama herkes ertesi gün hatırlamıyor ve bilim adamları bazı insanların neden diğerlerinden daha fazla hatırladığından emin değiller. Araştırmacılar, 36 kişinin beynindeki elektriksel aktiviteyi kaydetmek için elektroensefalografi kullanarak, katılımcılar arka plan melodilerini dinlemiş ve arada sırada kendi adlarını duymuşlardır.

Uyanıklık ve uyku sırasında beyin ölçümleri alındı. Katılımcıların yarısına yüksek rütbeli denir, çünkü neredeyse her gün rüyalarını hatırladıklarını bildirirken, diğer yarısı, rüyalarını sadece ayda bir veya iki kez hatırladıklarını söylediler. Uykudayken, her iki grup da, onları duymamak için sessizce çalınan isimlerini dinlemelerine karşılık olarak beyin aktivitesinde benzer değişiklikler gösterdi. Bununla birlikte, uyanıkken, yüksek düzelticiler alçak dalgalılarla karşılaştırıldığında isimlerini duyduklarında alfa dalgası olarak adlandırılan beyin dalgasında daha uzun bir düşüş gösteriştir.

Beynin Rüya Sırasında Hareketleri

İyi kurulmuş bir teori, alfa dalgasındaki bir azalmanın, beyin bölgelerinin dış uyaranlara tepki vermekten korunduğunun bir işaretidir. Çalışmalar, insanlar ani bir ses duyduklarında veya gözlerini açtıklarında ve daha fazla beyin bölgesinin aktif hale geldiklerini gösterirken alfa dalgasının azaldığını gösteriyor. Çalışmada, tahmin edildiği gibi, her iki grup da uyanıkken isimlerini duyduklarında alfa dalgasında bir azalma göstermiştir. Ancak rüyalarını hatırlayabilenler daha uzun bir düşüş gösterdi, bu da beyinlerinin isimlerini duyduklarında daha yaygın bir şekilde aktif hale geldiklerini gösteren bir işaret olabilir. Diğer bir deyişle, uyanıkken sesleri işlerken daha düşük beyin bölgeleriyle daha fazla beyin bölgesiyle birleşebilirler. İnsanlar uyurken alfa dalgası tam tersi şekilde davranır. Ani bir ses duyulduğunda artar.

Bilim adamları bunun neden olduğundan emin değiller, ancak beynin uyku sırasında seslerin kesintiye uğratılmamasını sağladığını söylüyorlar. Gerçekten de, çalışma katılımcıları uyku sırasında seslere tepki olarak alfa dalgasında bir artış gösterdi ve gruplar arasında fark yoktu. Araştırmacılar, farkın eksikliğini açıklamak için bir olasılık olabilir, belki de rüyalarını hatırlayanlar alfa dalgalarında daha büyük bir artışa sahip olabilirler.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here