Üremi Nedir Sebepleri Nelerdir ?

0
123
uremi-nedir-sebepleri-nelerdir

Üremi Nedir Sebepleri Nelerdir ?| Üremi; çeşitli nedenlerle böbreklerin görevini yerine getirememesi neticesinde kandaki üre ve ürik asit gibi azot artıklarının insan vücudundan dışarı atılamaması olayıdır. Söz konusu azot artıkları idrarla birlikte atılması gerekirken kanda birikerek zehirlenmeye sebep olabilmektedir. Bu azot artıklarından en tehlikelisi üredir ve kanda birikme oranı yüzde 50 mg’ın üstüne çıktığında zehirlenme bulguları başlar.

Üremi hastalığında; eğer, tıkanma böbrek çıkışı ya da idrar yolu ile meydana gelmişse ve bu durum hiç zaman kaybetmeden derhal ortadan kaldırılırsa, üremi duracak ve hasta iyileşecektir. Eğer üremi kronik böbrek hastalığının son aşaması olarak gelmişse, bu durumda iyileşmenin tek çaresi maalesef böbrek nakli olacaktır.

Üremi Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Üreminin nedenleri arasında; zehirlenmeler, ağır ameliyatlar, yanıklar, ateşli hastalıklar, ishal ve kusmalar neticesinde böbreklerin bu olaylardan etkilenerek kandaki üre miktarının artmasıdır. Şöyle ki; şeker hastalığının sık sık tekrarlaması neticesinde, kalp yetmezliğinde, kronik ve akut böbrek yetmezliği hastalığında, böbrek tüberkülozu olaylarında, böbrek tümörlerinde, her iki böbrekte ve idrar yollarında kan pıhtısı oluştuğunda, bu hastalıkların şiddeti ile doğru orantılı olarak üremi hastalığı meydana gelmektedir.

Üremi Belirtileri Nelerdir?

Üreminin İlk belirtileri kas zayıflığı ve halsizliktir. Bu hastaların dili paslıdır, baş ağrısı, ağızda kuruluk, yanma gibi şikayetler, gece uyuyamama, midenin sık sık ekşimesi, ellerde ve yüzde şişkinlik,gündüzleri dalgınlık, soluk bir deri, düşük idrar üretimi,kaşıntı, durdurulamayan hıçkırık görülebilir.

Üremi Hastalığından Korunma Yolları

Üremi hastalığından korunmak için öncelikle sağlıklı beslenmeye dikkat etmeliyiz, sigara , alkol ve aşırı kilodan kaçınmalıyız, yeteli ölçüde su içmeye özen göstermeliyiz, çok fazla ağrı kesici kullanmamalıyız, egzersiz yapmalıyız, 40 yaşından sonra şeker ölçümünü düzenli olarak yaptırmalıyız, tansiyonumuzu da düzenli aralıklarla takip etmeliyiz.

Yani, bu hastalıktan en iyi korunma yolu risk faktörlerini ortadan kaldırmaktır. Mesela, yemekteki ve ekmekteki tuzu azaltmak, hipertansiyonu önlemek açısından dolayısıyla da böbrek hastalıklarını engellemek açısından oldukça önemlidir.

Üremi Hastalığının Tedavisi

Üremi,  hastalarda komaya ve ölüme neden olabilmektedir. Bu nedenle, hastalar çabuk bir şekilde bir Nefroloji uzmanı tarafından muayene edilerek tedavisi de acil olarak yapılmalıdır.

Tedavide ; (kansızlık, potasyum ve fosfor yüksekliği ile kalsiyum ve sodyum düşüklüğünü düzeltmek ilk amaç olmalıdır. Daha sonra ilaç tedavisi uygulanır. İlacın dozları ve hangi ilacın kullanılacağı hastaya göre ayarlanır. Üremi tedavisinde esas olan aslında diyaliz tedavisidir. Acil olarak yapılan diyaliz tedavisi hayat kurtarır. Bu hastalığı sürekli olan hastalar diyaliz tedavisi ile takip edilirler.

Üremi Hastası Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Böbrekler insan vücudunda meydana gelen atıkların atılmasından sorumlu olan organlarımızdır. Böbreğe gelen kan vücudun son süzülme yeridir. Tüketilen gıdalar, metabolizmamızda işlem gördükten sonra azot artıkları böbreklerden atılır. İşte bu nedenle üremi hastaları, böbreklerine fazla yük getirecek şekilde beslenmemeli ve pişirme yöntemlerine bile azami dikkat etmelidir. Böbrek hastalıklarının en önemli problemlerinden biri de bu kemik hastalığıdır. Gerekli önlemler alınmazsa, hastanın kemikleri kendi kendine kırılabilir. Bu nedenle bu kişilerin fosfor yönünden zengin et ve balık ürünlerini fazla tüketmemesi gerekir. Yani haftada bir günden fazla balık yememelidir bu hastalar. Aynısı süt, yoğurt ve peynir için de geçerlidir.

Görüldüğü gibi üremi; hayati önem taşıyan bir hastalıktır. O yüzden üremi hastası olmamak için tansiyon ve şeker ölçümlerimizi düzenli aralıklarla yaptırmalı ve beslenmemize de dikkat etmeliyiz.

  • Üremi hastalığını daha önce hiç duydunuz mu?
  • Üremi hastası birini tanıyor musunuz?
  • Üremi hastaları nasıl yaşamalıdır?
  • Üremi olmamak için neler yapabiliriz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here