Uranyum Zenginleştirme Nedir ?

0
158

Uranyum Zenginleştirme Nedir ?| Uranyum nedir, ne işe yarar ve nasıl zenginleştirilir konularında bilgi sahibi olmak için öncelikle nükleer enerjinin ne olduğunu anlamak gereklidir. Nükleer enerji; atom çekirdeğinden elde edilen enerjidir. Kütlenin enerjiye dönüşümü olarak ifade edilen nükleer enerji, nükleer sanayide kullanılan ve kullanılmak üzere üretilen enerji çeşididir. Yerkürenin doğal enerji sistemlerinden biri değil, maddelerde bulunan farklı elementler ve enerjilerin bir araya getirilerek üretilmesiyle elde edilen bir enerji çeşididir.

Uranyum Zenginleştirme Nedir ?

Uranyum Nedir?

Doğada saf halde bulunmayan ve çeşitli maddelerden elde edilen bir elementtir. Nükleer enerjide ve daha açık ifadesiyle atom bombasında kullanılması için üretilen, radyoaktif bir elementtir. Uranyum, günümüzün en değerli elementlerinden biridir. Nükleer enerjinin hammaddesi olan uranyum, Türkiye’de de birçok şehirde çıkarılmaktadır. Kullanımı, üretimi ve ticareti uluslararası anlaşmalar gerektiren uranyum, atom bombası ve nükleer silah sanayiinde kullanılmak üzere üretilmektedir.

Uranyum Zenginleştirme

Uranyum, doğru amaçlar için kullanıldığı takdirde, insanlık enerji kaynağı için ideal bir elementtir. Nükleer enerji veya nükleer silah olarak iki farklı isimde, zenginleştirmesi yapılan uranyum, ülkeler arası kurallar ve insanlığın geleceği düşünülerek geliştirilmelidir. Şöyle ki; uranyumdan üretilen herhangi bir hidrojen, atom yahut farklı bir bomba, hem patladığı yerde hem çevre ülkelerde büyük imhaya dönüşebileceği gibi, yer altı sistemleri, tüm ülkelerin ellerinde bulunan çeşitli enerji üretim merkezleri, enerji- element hazne ve depolama sistemleri gibi birçok etkiyi beraberinde getirerek ”domino” etkisi yaratabilmektedir. O yüzden uluslararası spekülasyonlara çok itibar etmemek gereklidir. Yaşadığımız çağ içerisinde hiç bir ülke bu denli büyük kitle imha silahlarını üretmeye ve geliştirmeye cesaret edemez.

Uranyum zenginleştirme, daha çok tedbir amaçlı ve gelecek yıllarda enerji sıkıntısı yaşanmaması için üretildiği ifade edilen yapay bir elementtir. Doğada bulunan değerli ve daha ucuz/ kolay üretilebilen elementlerin kullanım alanlarına yayılmasıyla birlikte, uranyumun zenginleştirme programlarında değişiklikler olabileceği düşünülebilir.

U-235 ve U-238 olarak doğada iki farklı şekilde bulunan uranyum, eritilerek ağırlığı alınır ve saf ayrıştırma yapılır. Ayrıştırılan kimyasal kısımları, nükleer enerji alanında kullanılır. Bu işleme uranyum zenginleştirme denilir. Nükleer silah kısmında ise ayrıştırılan maddenin binde 7’si kullanılmaktadır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here