Uçaklar Pist Üzerinde Nasıl Yön Değiştirir ?

0
128

Uçaklar Pist Üzerinde Nasıl Yön Değiştirir ?| Günlük hayatta birçok insan uçaklar vasıtasıyla bir yerden bir yere seyahat etmektedir. Uçakların mekanizması da oldukça farklı ve şaşırtıcıdır. Tonlarca ağılıkta ki uçakların uçması ve pist üzerinde bir otomobil gibi hareket etmesi de oldukça şaşırtıcıdır.

Uçaklar Pist Üzerinde Nasıl Yön Değiştirir ?

Uçaklar Nasıl Kalkar ve Uçar?

Uçaklar uçmaya başlarken öncelikle motorlar çalışır ve daha sonra kanatlar devreye girer. İlerlemesini sağlayan motorlardır havalanmasını sağlayan ise kanatlarıdır. Uçağa ait motorlar çalıştırılınca pervaneler döner ve uçağın ilerlemesini sağlayan ise pervanelerin şeklidir. Pervaneler dönmeye başlayınca arkadaki havanın yoğunluğu artar ön taraftaki hava yoğunluğu ise azalır. Bu olayın sonucunda arka taraftaki basınç fazla olurken öne taraftaki basınç az olur ve bu basınç farkından dolayı uçak ilerlemeye başlar.

Uçağın yükselmesi de aynı mantık üzerinedir. Uçağın ilerlemesi başladığında kanatların altındaki hava yoğundur üzerindeki hava ise seyrektir. Bu sayede oluşan basınç farkından dolayı uçak yükselmeye başlar. Motorların çalıştırdığı pervaneler sayesinde ileri yönde hareket sağlanırken kanatlar sayesinde ise yukarı doğru oluşan basınçtan dolayı ise yükselmesi sağlanır.

Uçaklar Pist Üzerinde Hareket Ederken Nasıl Yön Değiştirir?

Uçaklar üzerindeki çalışan kontrol mekanizması araçlardaki kontrol mekanizmasından daha farklı olarak çalışmaktadır. Fakat bu farklılık havadayken geçerlidir. Pist üzerindeyken durum araçlara benzemektedir. Yolcu uçaklarında uçağın burun tarafında bir tekerlek vardır ve bu tekerlek uçağın içerisindeki dümen yardımıyla kontrol edilir. Pilot uçağın içerisindeki bu dümeni hareket etmesi yöne doğru istediği şekilde kontrol edebilir. Fakat otomobillerden farklı olarak dümen bir çark şeklinde olup yuvarlak değildir. Pilot bu dümen yardımıyla istediği şekilde uçağa yön verebilir. İsterse yuvarlak çizebilir ve çok keskin dönüşler dahi yapabilir.

Uçağın gövdesinin arkasında stabilizatör denilen bir mekanizma bulunmaktadır ve bu mekanizma yardımıyla da uçağa pist üzerinde yön verebilir. Bu mekanizmanın asıl amacı uçuş sırasında uçağın düz bir şekilde gitmesini sağlamaktır. Uçağın ağırlık noktasına konulan küçük kanat uçağın sağına ya da soluna ağırlık vererek uçağın yönlenmesini sağlar. Bu sistem kokpitteki pedallar sayesinde kontrol edilmektedir. Pist üzerinde hareketi sağlamak için frenlerde kullanılabilir. Uçağın sadece bir tarafındaki tekerlekteki frene basılarak yön verilebilir ve bu sayede uçak pist üzerinde manevra yapabilir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here