Türk Kahvesi ile Zayıflama Mümkün mü?

0
137

Türk Kahvesi ile Zayıflama Mümkün mü?| Türk Kahvesi ile Zayıflama Mümkün mü?; Bir kahvenin 40 yıl hatırı, Türk kahvesinin içene ise onlarca yararı vardır. Gelenek ve göreneklerimizin bir parçası, kültürümüzün en güzel içeceği Türk kahvesinin faydaları saylamak bitmez. Öte yandan uzmanlar, çok fazla Türk kahvesi tüketiminin zararlarına vurgu yapıyor olsalar da hem ülkemize gelen turistler hem de bizler gün içerisinde Türk kahvesini oldukça tüketiyoruz. İçimiyle farklı tadıyla güzel Türk kahvesi arkadaş sohbetlerinin vazgeçilmezidir. Hal böyle olunca da gün içerisinde Türk kahvesiz yapamaz olduk. Sadece tadıyla da hayatımızda yer edinmiyor; uyku açan Türk kahvesi ile 1 ayda zayıflama imkanı olduğunu düşünenler de var. Uzmanlar ise günlük kahve tüketiminin sağlık açısından önemine vurgu yaparken Türk kahvesinin tek başına zayıflatma etkisinin olmadığını belirtiyorlar.

Türk Kahvesinin Faydaları Saymakla Bitmez

Türk kahvesi zayıflatır mı? sorusuna cevap bulmadan önce; geçmişten günümüze gelen bize has içeceğimiz Türk kahvesinin en önemli faydalarına bakalım.

  • Enerji verir. Spor yapıyorsanız size önerimiz mutlaka spor yapmaya başlamadan 10 – 15 dakika önce Türk kahvesi tüketin.
  • Metabolizmayı artırır, sindirimi kuvvetlendirir.
  • Konsantrasyonunuzu artırır, işlerinize daha kolay adapte olabilirsiniz. Gün içerisinde sizi dinç tutar.
  • Antioksidan deposudur.
  • Farklı hastalıklara olumlu yönde katkısı bulunur. Şeker ve alzheimer hastalıkları bunlardan sadece ikisi.
  • Karaciğer yağlanmasına iyi gelir.
  • Telvesi ise peeling özelliğine sahiptir.

Günlük Türk Kahvesi Tüketimi

Uzmanlara göre günlük bir ya da iki fincan tüketimin Türk kahvesinin faydalarını görmek için yeterlidir. Bünyesi alışık olmayan ve gün içerisinde tüketim limitini fazla aşan kişilerde Türk kahvesini çok tüketmenin zararları görülür. Türk kahvesi tüketiminde aşırıya kaçanlarda, gün içerisinde hızlı kalp çarpıntısı ve baş ağrısı görülür.

Zayıflamak için Türk Kahvesi

Türk kahvesinin içeriğinde kafein maddesi bulunur. Kafein maddesiyle birlikte metabolizmayı hızlandırır ve böylelikle kilo verilmesine yardımcı olur.  Uzmanlar Türk kahvesini, kahvaltıdan sonra ve akşamüstü saatlerinde birer fincan tüketebileceğinizi belirtir. Dinçlik sağlayan Türk kahvesinin uykunuzu açabileceğini de unutmayın. Akşamüstü Türk kahvesi içeceksiniz uyku saatinize kahveyi yakın tüketmeyin.

Metabolizmanızın hızlanması kilo vermenizde en önemli faktördür. Elbette sadece Türk kahvesi ile metabolizmanızın hızlanmasının imkanı yoktur. Günlük su tüketim miktarınıza da dikkat etmeniz gereklidir. Bu sebeple de uzmanlar; gün içerisinde sadece kahve tüketimiyle kilo verilmesine imkan olmadığı gibi kahve diyeti adı altında sunulan listelerin de sağlıksız olduğunun altını çiziyor.

Selülit, Yağlar ve Türk Kahvesi Denklemi

Günlük tüketimi aşılmadığı sürece Türk kahvesinin birçok faydasını vücudunuzda hissetmeniz mümkün. Metabolizmanız hızlandıkça kilo vermeniz hızlanır. Üstelik yapılan araştırmalara göre; günde bir ya da iki fincan Türk kahvesi tüketen kadınlarda selülitlerin azaldığı görülmüştür. Birçok uzman Türk kahvesi selülitleri yok eder mi sorusunun cevabında olumlu bir fikir üzerinde karara varmışlardır.

Uzmanlara Türk kahvesi tüketimi ile alakalı onlarca soru sorulmaya devam ediyor. Kilo vermek isteyen kişiler uzmanlara Türk kahvesi yağları eritir mi sorusuyla konuyu aydınlatmaya çalışıyor.  Bölgesel yağlanma problemlerinde varsa elbette gün içerisinde yapılacak spor çok faydalı olur ve uzmanların belirttiği gibi yemeklerin ardından ya da spordan önce Türk kahvesini de ihmal edilmez ise Türk kahvesinin yağ yakıcı etkisi ortaya çıkmış olur.

Şok Türk kahvesi Diyetlerine Dikkat

Her zaman sağlıklı kilo verme yöntemleriyle kalıcı çözümleri tercih etmelisiniz. Sağlıklı bir vücudun günlük alması gereken besin, vitamin ve mineraller vardır. Gün içerisinde sadece Türk kahvesi içerek zayıflama oldukça zararlıdır. Günü kurtarmak adına sağlıksız bir uygulama ileriki dönemlerde ciddi hastalıklara yol açabilir.

Yağ Yakıcı Kahve Önerici

Hafif bir kilo probleminiz var ise ya da metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız size enfes bir önerimiz var. Süt, tarçın ve kahve üçlemesi ile hazırlayacağınız mis gibi bir kahve. Tarçınlı kahve ile zayıflayanlar elbette uzman diyet menülerine uygun şekilde hareket ediyor ve Tarçınlı Türk kahvelerini sadece uzman diyetisyenlerin belirttiği şekilde içiyor.

Tarçın kahve nasıl hazırlanır?

  • 1 su bardağı süt
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 1 tatlı kaşığı kahve

Geceden sütü ve çubuk tarçını küçük bir tencerede kısık ateşte kaynatın.  Böylelikle tarçın özleri bütün süte yayılmış olur.

Süt kaynadıktan, içindeki çubuk tarçın ile soğumaya bırakılır ve sabah kadar buzdolabında muhafaza edilir.

 

 

 

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here