Trombosit Nedir ?

0
254

Trombosit Nedir ?| Kanda bulunan ve kanın şekil içeriğine sahip biçimli elemanlarından biri olarak kabul edilen yapı parçalarına trombosit denmektedir. Vücut içerisinde çeşitli fonksiyonlara bağlı olarak gelişim gösteren vazifeleri vardır. Aynı zamanda en küçük hücreler olarak da bilinir. İçlerinde herhangi bir çekirdek yapısı bulunmayan trombositler bununla birlikte renksizdirler. En büyük görevi ise aşırı miktarda seyreden kanamaların durdurulması olarak bilinmektedir. Azlığında ya da çokluğunda çeşitli belirtiler söz konusu olmakta ve belirli seviyede hastalıkların oluşmasında da birinci dereceden neden ihtiva etmektedirler.

Trombosit Nedir ?

Sağlıklı Bir İnsanda Trombosit Değerleri Nasıldır?

Sağlıklı bir insanda ortalama değer olarak 150 bin ile 400 bin arasında trombosit bulunmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı trombosit değerlerinde düşüklük ya da aşırı artış gözlemlenebilir.

Trombosit Yüksekliğinin Ana Nedenleri Nelerdir?

Trombosit yüksekliklerinin ana nedenlerinin başında kanser hastalığı ve kanser hastalığının tedavisinde kullanılan kemoterapi yer almaktadır. Kemoterapi uygulamalarının sayısız yan etkilerinden biri trombosit yüksekliği olarak tezahür eder. Bununla birlikte yapılan araştırmalar ve ortaya çıkarılan tetkiklerin ışığında en fazla kan kanseri oluşumlarında trombosit yüksekliğine rastlanmaktadır. Bazı ameliyatlarda dalağın alınması da trombosit yüksekliğinin ana nedenleri arasında gösterilmektedir. Sebebi tam olarak bilinmeyen ve de genetik olarak geçiş evreleri taşıyan hastalıklarda da kan hücrelerinin aşırı artışına bağlı olarak sağlık sorunlarının baş gösterdiği çeşitli kliniklerde tanı olarak ortaya serilmiştir. Kanamaların önüne geçen trombositlerin normal bir seviyede tutulması sağlıklı bir yaşam için gereklidir.

Trombosit Eksikliğinin Ana Nedenleri Nelerdir?

Vücut ve kan yapısının sağlıklı işleyişi için gerekli olan trombositler bazı durumlarda ise olması gerekenden az miktarda olurlar. Bunun en büyük nedenleri arasında aşırı sıvı kaybı yer alır. Aşırı sıvı kaybı kan miktarını azalttığı için otomatik olarak trombosit eksikliğinin de önünü açmaktadır. Aşırı sigara tüketen kişilerde de trombosit eksikliği vakaları gözlemlenmiştir. Yazılan kimi ilaçlar trombosit yüksekliğine sebebiyet verdiği gibi düşüklüğüne de doğrudan zemin hazırlamaktadır. Yüksek yerlerde yaşayan insanlarda da bu kan hücresinin azlığı dikkat çekici seviyelere kadar düşebilmektedir. Dalağın bir kişide olduğundan daha fazla oranda büyük olması da eksikliğin bir diğer nedeni olarak gösterilir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here