Teminat Göstererek Kredi Çekme

0
15

Teminat Göstererek Kredi Çekme| Teminat Göstererek Kredi Çekme; Hayat bu insanın ne zaman ya da nerede nakit ihtiyacı olur bilinmez. İnsanlar arasında eskiden acil nakit ihtiyaçlarında eşten dosttan alınan borç alarak, zor dönemlerini atlatırlardı. Ancak artık günümüzde acil durumlarımızda bize nakit sağlayan bir çok banka mevcut. Başvurumuzu yaptığımız anda bankalar bizim ihtiyaçlarımızı karşılamaya yönelik çeşitli kredi imkanları sağlamaktadır.

Teminat Göstererek Kredi Çekme

Teminat Neden Verilir?

Kredi alabilmek için öncelikle insanlar, aylık gelirlerini yani maaşlarını teminat olarak gösterirler. Bunun dışında da; Kişiler genelde alacakları kredi için, taleplerinde bir teminat göstererek kredi çekerler. Teminatlı kredi çekme de; Bankalardan kredi çekerken teminat olarak üzerinize kayıtlı ev, arsa ya da taşıtınızı gösterebilirsiniz. Bu bir nevi sizin kredi alırken güvence olarak gösterdiğiniz, ödeme gücünüzü ifade eder. Yine sahip olduğunuz mal varlığını belirli bir oranına kadar kredi çekmek isterseniz buna ipotekli ihtiyaç kredisi deniyor.

İpotekli İhtiyaç Kredisi

Teminatlı kredi çekme de ipotekli ihtiyaç kredisi başta gelir. Bir teminatla verilen ve gerçek kişilerin kullandığı bir kredi çeşididir. Genelde bankaların yüksek kredi taleplerine karşılık teminat istemesi nedeniyle bu ipotek verilmektedir.  Yine bankaların vereceği bu kredi için koyduğu, bazı şartlar vardır.

İpotekli Kredi Şartları

  • Krediyi çekecek kişi adına kayıtlı olan ve tabu kaydı bulunan konutlara kredi verir. İş yeri ya da depo olarak kayıtlı olan yerler için kredi verilmez. Ticari krediler için bu tür taşınmazlar kredi ipoteği olarak alınır.
  • Teminatlı kredi çekme türü kredilerin vade süresi 48 aydır. Eğer kullanım sebebi eğitimsel ya da tadilat olması durumunda ise bunun için vade süre 120 aya kadar çıkabilir.
  • Krediyi kim almak istiyorsa teminat gösterilen mal varlığı da o kişinin üstüne olmalıdır. Eş, çocuk veya anne üzerine kayıtlı taşınmazlar teminat gösterilemez.
  • Bankalar teminat gösterilen taşınmaz için gönderilen eksperin raporuna göre belirlenen değerin %50 ‘sine kadar kredi verir.
  • Tapu için satılma işlemi olmadığından harç ödemezsiniz. Yalnız ipotek masrafı ve işlemler için ödeme yapmanız gerekmektedir.
  • İpotekli kredi ile konut kredisinin masrafları birbirine yakındır.
  • İpotekli olan konutunuz için %5 lik BSMV ‘den muaf tutulursunuz.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here