Taşıt Kredili Araç Satışı

0
352
Taşıt Kredili Araç Satışı
Taşıt Kredili Araç Satışı

Taşıt Kredili Araç Satışı| Borçlanarak araç sahibi olanların merak ettiği banka kredisiyle alınan aracın satışı nasıl olur konusunu ele alıyoruz. Taşıt kredisi ile araç sahibi olanların sayısı oldukça fazla. Çünkü kişi uygun taksitlendirme seçeneklerinden faydalanarak istediği araca sahip olabiliyor. Bazı durumlardan dolayı kredi ile alınan aracın satışı söz konusu olduğunda araç sahipleri banka kredisiyle alınan aracın satışı nasıl olur? sorusu ile karşı karşıya kalıyor.

Araç sahiplerinin kredi ile almış olduğu bir aracın satışında detaylı bilgiye sahip olmaları son derece önemli. Bu noktada banka kredisiyle alınan aracın satışı nasıl olur? konusunda bireyin bilgilenmesi gereklidir.

Taşıt Kredisiyle Alınan Aracın Satışı

Kişi, taşıt kredisi çekerek araç satın aldığı zaman söz konusu banka satın alınan aracı, ipotek altına alır. Yani, banka teminat olarak aracı ipotekler. Kişi, taşıt kredisini bankaya tamamen ödedikten sonra banka aracın üzerindeki ipoteği kaldırır. Dolayısıyla kredi ile alınan aracın satış işlemleri için izlenebilecek bazı yollar vardır.

Kredi Borcunu Kapatmak

Yukarıda da bahsedildiği üzere, bankaya olan kredi borcu devam ettiği sürece bankanın araç üzerindeki ipoteği devam eder. Bu noktada kişi, yeterli nakit paraya sahipse kredi borcunun kalan kısmını ödeyip borcu tamamen kapatabilir. Böylece kredisi kapatılan araç artık tamamen kişinin üzerine kayıtlı olur ve araç sorunsuzca satılabilir.

Kredi Borcu ile Birlikte Aracı Satmak

Kredili araç satışında diğer bir yöntem de aracı kredi borcu ile birlikte satmaktır. Elbette bu yöntemle satış işlemi yapmak için aracın kredi borcunu ödemeyi kabul edecek bir alıcı bulmak gerekir. Eğer, bu durumu kabul eden bir alıcı bulunur ise alıcı, kredi borcunun ödenmiş kısmı için kişiye nakit para verir.

Geriye kalan kredi borcunu da aynı şekilde kredi olarak söz konusu bankaya öder. Aynı zamanda, bu durumu kabul eden alıcı ile kredi borcunun devir işlemi gerçekleştirilmelidir. Devir işlemi noterde yapılır.

Banka Kredisiyle Alınan Aracın Satışı Nasıl Olur?

Noterde sözleşme düzenlenir. Sözleşmede, alıcı olan kişi, aracın geri kalan kredi borcunu ödeyeceğini beyan eder ve kredi borcu bittiğinde aracın bu alıcı kişinin üzerine olacağı belirtilir. Elbette bu yöntem birinci yönteme göre daha sıkıntılı bir yoldur. Eğer kişinin, nakit parası yeterliyse borcunu kapatarak aracını satması daha sağlıklı olacaktır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here