Suyun Üzerindeki Petrol Kalıntılarının Görüntüsü

0
85

Suyun Üzerindeki Petrol Kalıntılarının Görüntüsü| Suyun Üzerindeki Petrol Kalıntılarının Görüntüsü; Dünyanın çeşitli bölgelerinde meydana gelen petrol sızıntıları sebebiyle büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Herhangi bir sebeple oluşan petrol sızıntısını temizleme işlemleri de oldukça zahmetli olmaktadır. Eğer petrol sızıntısı olan bir yerde az bir miktar dahi olsa petrol kalıntısı kalırsa insanlarda çeşitli hastalıklar meydana gelmektedir. Motorlu araçlar sebebiyle asfalt yolların üstünde az miktarda bile olsa petrol içeren maddeler bulunmaktadır.

Suyun Üzerindeki Petrol Kalıntılarının Görüntüsü; Yağmur yağdığı zamanlarda bu maddeler su ile beraber karışmaktadır. Petrol içeren bu maddeler suyun içerisinde homojen bir vaziyette dağılmamaktadır. Bundan farklı olarak yoğunluk seviyeleri sudaki olan yoğunluk seviyesinden daha düşük olması sebebiyle su ile karıştıkları anda suyun yüzey kısmında kalmaktadır. Petrol içeren maddeler su ile temas edip karıştığı zaman suyun yüzey kısmında ince bir film tabakası oluşturarak yayılmaktadır. Bu tabakanın kalınlık seviyesi bir iki mikrometre yani saç teli kalınlığı seviyesinde olabilmektedir.

Suyun Üzerindeki Petrol Kalıntılarının Görüntüsü

Gökkuşağı Renklerinin Oluşması

Işık havanın, petrolün ve suyun içerisinde değişik hızlarda hareket etmektedir. Bu sebepten dolayı bir ortamdan diğer ortama geçilirken ışığın hareket doğrultusu da buna bağlı değişmektedir. Suyun yüzeydeki petrol tabakasına çarpmasıyla birlikte ışığın bir kısmı da yansımaktadır. Diğer bir kısmı ise bu tabakanın içinden geçmektedir. Fakat petrol ve suyun birbiri ile karışma olanağı olmadığı için petrol ve su arasında belirli bir seviyede sınır bulunmaktadır.

Petrol tabakasının içinden geçen ışığın bir kısmı da bu belirli olan ara yüzeyden yansımaktadır. Petrol tabakasının üst kısmından ve petrol, su ara yüzeyinden yansıyan ışınlar bu seviyeden sonra farklı yollar izlemektedirler. Şu durumdan sonra oluşan petrol tabakasının kalınlığı gelen ışığın dalga boyuyla neredeyse aynı ölçekte ise ortaya çıkan ışınlar birbirlerini güçlendirebilir ya da yok etmeye kadar götürecek biçimde çakışmaktadır.

Petrol tabakasının mevcut kalınlığındaki küçük değişmeler ve farklı dalga boylarındaki oluşan ışınların bir ortamdan diğer ortama geçerken farklı derecelerle kırılması sebebiyle, ışınların birbirlerini güçlendirme ya da yok etme şekilleri de değişmektedir. Bu sebeple petrol tabakasının yüzeyinde gökkuşağı renkleri oluşmaktadır. Sabun köpüklerinde de oluşan gökkuşağı renklerinin sebebi de aynen buna benzer olmaktadır. .

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here