Su Isınırken Neden Ses Çıkar ?

0
57

Su Isınırken Neden Ses Çıkar ?| Suyun ısınması sırasında çıkan sesler, bazı bilimsel konulara dayandırılarak açıklanıyor. Birkaç nedene bağlı olan bu açıklamaların en önemlisi, suyun ısınması sırasında ortaya çıkan enerji. Kinetik enerji olarak tanımlanan bu enerji sayesinde su molekülleri hızlanıyor ve içerisinde ısıtıldığı kabın kenarlarına çarparak ses çıkmasını sağlıyor.

Su Isınırken Neden Ses Çıkar ?

Suyun Isınması Sırasında Oluşan Değişim

Suyun önemli bir kısmında çözünmüş hava bulunmaktadır. Bu çözünürlük, sıcaklığa bağlı biçimde azalır. Yani su ısıtılırken, suyun içerisinde çözünmüş vaziyette bulunan havanın bu çözünürlüğü azalmış olmaktadır. Bu durum, suyun içerisinde hava kabarcıklarının oluşmasına neden olur. Bu hava kabarcıkları genellikle kabın kenarlarında ve aşağı bölümlerinde bulunmaktadır ve suyun yüzey kısmına doğru bir hareket kaydederler.

Yüzeye doğru gerçekleşen hareket sırasında, su kabarcıklarının üzerine doğru etkide bulunan basınç azalır. Böylelikle su kabarcıklarının hacmi artmakta ve suyun yüzeyine doğru ulaştıkları zaman patlamaktadır. Gerçekleşen bu patlamalar, kabın içinde bulunan ve ısınmakta olan suyun içerisinde ses dalgaları halinde yayılmaya başlarlar. Ocakta su kaynarken bizim dışarıdan duyduğumuz seslerin temelinde bu durum yatmaktadır.

Gaz Kabarcıkları ve Kabın Isısı

Su ısınırken ses çıkmasının bir diğer nedeni de, suyun içerisinde kaynadığı kabın her yerindeki ısının aynı olmamasıdır. Kap, ocağın üzerinde ısıtıldığı için, sıcaklık alt kısımdan doğru yayılmaktadır. Bu durum kabın altındaki sıcaklığın, üst kısımlara nazaran daha fazla olmasına yol açmaktadır. Bu nedenle su kabarcıkları kabın alt kısmından yukarıya doğru hareket etmeye başlarlar. Ancak kabarcıklar, ısının daha az olduğu üst kısımlara vardıklarında, sıcaklık farkının etkisi ile içe çökerler. Su ısınırken yaşanan bu değişimler ile birlikte, suda çok ufak biçimde gaz kabarcıkları da meydana gelmektedir. Bu gaz kabarcıkları suyun içinde ses dalgaları oluşturmaktadır.

Oluşan ses dalgaları, oldukça yüksek frekanslıdır. Bizim su kaynarken duyduğumuz ses de, bu yüksek frekanslı su dalgalarından kaynaklanmaktadır. Bu gaz kabarcıklarının su ısınırken içeriye doğru bir çökme hareketinde bulunması, su ısınırken ses çıkmasının bilimsel olarak açıklanan bir diğer nedeni olarak kabul edilmektedir. Yani aslında su ısınırken, biz farkında olmadan su ısıttığımız kabın içinde birçok fiziksel olay yaşanmaktadır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here