Su Aygırlarının Sütü Ne Renktir ?

0
64

Su Aygırlarının Sütü Ne Renktir ?| Su aygırlarının sütü diğer canlı türüne göre farklı renge sahiptir. Elbette, bu renge sahip olmasının nedeni, canlının salgılamış olduğu hücre ve hormon karışımıdır. Su aygırları Hipposudoric acid ve Norhipposudoric acid adı verilen bir salgı salgılamaktadır. Bu salgılar, su aygırlarının sütünün farklı renkte olmasına neden olur.

Bu asitlerin renkleri açık renkte kırmızı ve turuncu olduğu için su aygırlarının da sütü bu renklere bağlı olarak pembe renkte olmaktadır. Hayvansal vücut yapısı söz konusu olduğunda su aygırları için bu vücut asitleri birtakım avantajlar sağlamaktadır. Bu hormon asitleri su aygırları için her zaman salgılanarak, vücutta farklı faydaların sağlanmasında da etkili olmaktadır. Fakat su aygırlarının sütü pembe renktir ve bu sütün rengi tamamen salgılanan asitlere bağlı olarak diğer hayvanlara göre farklılık göstermektedir.

Su Aygırlarının Sütü Ne Renktir ?

Su Aygırının Salgıladığı Asitlerin Faydası

Su aygırının sütüne de pembe rengi veren Hipposudoric acid ve Norhipposudoric acid asitleri sadece süt oluşumu için değil, hayvan sağlığı açısından da faydalıdır. Özellikle, su aygırları terleme durumunun da su kaybetmesi ile birlikte güneşin olumsuz etkilerinden daha çok zarar görürler. Hem daha hızlı şekilde vücutları su kaybeder hem de daha fazla güneş yanığı olabilirler. Böyle durumlarda hızlı bir şekilde devreye giren Hipposudoric acid ve Norhipposudoric acid asitleri, salgıladıkları salgılar sayesinde su aygırlarının güneş yanıklarından korunmasına yardımcı olurlar. Salgılanan bu salgı yapışkan ve pembe renge sahiptir. Su aygırının güneşten etkilenmesini en etkin şekilde bu asitler sağlayabilir.

Su Aygırı Sütü Nasıldır?

Su aygırı sütü hayvansal asitlerin salgılanmasından dolayı açık ve koyu renkte olabilmekle birlikte pembe bir renge sahiptir. Ayrıca, küçük bir fincan su aygırı sütünde yaklaşık olarak 500 kalori bulunmaktadır. Fakat su aygırı sütü diğer canlılara göre oldukça az miktarda elde edildiği için sadece su aygırının kendi yavrusu için ideal kullanım sağlamaktadır. Su aygırı sütünün kalorisine ve içeriğine bakıldığında insanlar için normal sütten farklı bir avantaj ya da yarara sahip değildir. Bu açıdan, insanlar için su aygırı sütü herhangi bir fayda sağlamaz. Ayrıca, bu canlının sütü oldukça az miktarda elde edildiği için üretim aşamasına geçilememiştir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here