Stres Kalp Krizini Tetikler Mi ?

0
102

Stres Kalp Krizini Tetikler Mi ?| Stres, günlük hayatta en çok karşılaşılan durumlardan bir tanesi olmaktadır. Neredeyse artık hayatın bir parçası gibi olmuştur. Modern toplumların hastalığı olarak da nitelenmektedir. Stres beraberinde bazı sıkıntıları da getirmektedir. Uykusuzluk, günlük hayatta işlerin istenilen şekilde gitmemesi, üzüntüler ve birçok psikolojik sıkıntı stres oluşumunu meydana getirmektedir.

Stres Kalp Krizini Tetikler Mi ?

Stresin Meydana Getirdiği Sonuçlar

Kalp krizinin oluşmasındaki temel faktörlerden birisi de stres olmaktadır. Stresi yok şu zaman şartlarında neredeyse imkansız derecede olmaktadır. Fakat bir şekilde insan kendisini stresli ortamlardan, kişilerden uzak tutabilirse en azından bu durumu minimum seviyeye indirmiş olmaktadır. İnsan sevdiği kişi ve nesnelerle vakit geçirirse kalp sağlığı açısından da bu uygun görülmektedir.

Stres, vücutta 3 aşamada meydana gelmektedir. Alarm aşamasında; kalp atışlarında hızlanma, tansiyonda meydana gelen aşırı yükselme ve düşüşler ile beraberinde gelen adrenalin hormonunun birden salgılanması olayları gerçekleşmektedir. Direnme aşamasında ise; yorgunluk, halsizlik gibi olayların sonucunda kaybedilen enerji yeniden yerine getirilmeye çalışılmaktadır. Kalpte hasar gören yerlerin onarımı yapılmaya çalışılmaktadır.

Tansiyon, kalp atışı, solunum düzensizliği bu aşamada dengelenmeye başlamaktadır. Bireyde strese karşı koyma durumu azalmaya başlamışken bu aşamanın devreye girmesiyle stres ile mücadele de başlamış olmaktadır. Son aşama olan tükenme aşamasında ise, sinir sistemi etkili olmaya başlamaktadır. Direnme aşamasında belli bir gayret sarf edilmiş olsa da stresin ağır basması neticesinde artık tükenmeye başlanılmış bulunmaktadır. Bireyin gücü kuvveti kırılır ve davranışlarında bozukluk meydana gelmeye başlamaktadır.

Vücut, stres ile baş etmek için değişik türde sıvılar üretmektedir. Fakat stres yine de devam ediyorsa sağlık açısından çok ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bu da kalp hastalıklarının başlıca sebeplerinden biri olarak stresi ortaya koymaktadır. Stresli durumlarda meydana gelen hasar insan vücudundaki bağışıklık sisteminin bir sonucu olarak verdiği tepki olmaktadır.

Damar sertliğini tetiklemesi nedeniyle stresin kalp krizi ve felcin ana sebeplerinden bir olduğu görülmektedir. Stres sonucunda vücuttaki kimyasal maddelerde meydana gelen artış ile birlikte atardamarların kalınlaşması ve damar sertliğinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sonuç olarak stres, başlıca kalp krizine neden olmasının yanı sıra ileri derecede felce de neden olmaktadır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here