Standart Model Nedir ?

0
66
standart-model-nedir

Standart Model Nedir ?| Doğada görülen dört tane temel olarak bilinen etkileşim bulunmaktadır. Bu dört etkileşim özellikleri bakımından birbirlerinden farklı etkileşimlerdir. Kütle çekim olarak bilinen etkileşimde kütlesi olan herhangi iki maddenin birbirlerini çekmesi veya yer çekimine maruz kalmasından bahsedilmektedir. Hepimizin günlük yaşamında gördüğü özelliklerinden olan bu kuvvetin günümüzde her alanda kullanıldığı görülmüştür. Bir diğer etkileşimden bir tanesi elektromanyetik etkileşimdir.

Elektromanyetik etkileşim adından da anlaşıldığı üzere elektron ve protonların birbiri ile yaptığı çekimden bahsedilmektedir. Bu çekim manyetik kuvvet ile olduğundan günümüzden de bildiğimiz mıknatısların nasıl birbirlerini çektiğini anlamış olmaktayız. Diğer ikisi ise güçlü veya zayıf çekimdir. Bu etkileşim günümüzde çok kullanılmakta özellikle makine ve elektrik alanında kullanımı oldukça yaygın olan etkileşimlerdendir.

Standart Model

Bu etkileşimlerin her biri ayrı ayrı kullanım alanlarına ait olmasına rağmen 20. Yüzyılın bilim insanları bu etkileşimleri birleştirmeyi düşünmüşlerdir. 1961 yılında ilk girişimi deneyen Shelde Glashow adında bir bilim adamı elektromanyetik etkileşim ile zayıf etkileşim kuvvetlerini birbirlerine bağlamayı denemiş ve deneylerinden olumlu sonuç alarak bu başarıyı tarihe kazımıştır.

Bu başarıdan sonra 1967 yılında ortaya çıkan Steven Weinberg ve arkadaşı Abdus Salam bu birleşiminde kullanılan parçacıkların bir kütlesi olması gerektiği düşüncesini ortaya atarak gerekli deneyleri yaptıklarında parçacıklara kütle kazandırmayı başarmışlardır. Bu başarı ise daha önce ortaya çıkan Higgs adında bir bilim adamının yapmış olduğu mekanizma ile Glashow’un tasarlamış olduğu kuramı harmanlayarak elektrozayıf etkileşimi elde etmişler. Bu başarı Nobel Fizik Ödülü almaya hak kazanmış ve kuramları bir süre ayakta kalmıştır.

Güçlü etkileşimin son hali bu birleşimin diğer bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sayesinde üstüne katılarak geliştirildi. En son hali ise diğer bilim insanlarının güçlü etkileşim zayıf etkileşim ve elektromanyetik alanlarının birleştirilmesiyle meydana gelen bir olaydır. 2000 yılında yapılan araştırmalara göre norönların etkisiz kaldıkları ancak bu dönem de bilim insanların sürekli bu konularda araştırmalar yapılarak nöronları bu etkileşim sayesinde hareketlendirilmesi sağlanabilir düşüncesiyle ortaya çıkmıştır.

Standart model denilen kavramın bu şekilde ortaya çıkması sağlanmış birçok eksiği olmasına rağmen teknolojinin gelişimi ile birlikte gelişimine hız kazanmıştır.

 

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here