Sonbaharda Yapraklar Neden Renk Değiştirir ?

0
90

Sonbaharda Yapraklar Neden Renk Değiştirir ?| Sonbahar mevsiminin geldiğinin belirtilerinden en göze çarpanı yapraklardaki meydana gelen renk değişikliği olmaktadır. Ağaçların yaprakları yeşil iken turuncu, sarı, kırmızı, kahverengi tonlarındaki renklere dönüşmektedir. Ağaçlar da diğer bazı canlılar gibi bazı aylarda bünyelerinde enerji ve besin depolanmaktadır. Sonbahar, kış aylarına doğru da dinlenme evresine geçmektedir.

 

Sonbaharda Yapraklar Neden Renk Değiştirir ?

Renk Değişimi İle İlgili Görüşler

İlkbahar ve yaz aylarında enerji üretimini fotosentez yolu ile gerçekleştirmektedir. Yaprakların da yeşil renkli olmasına sebep fotosentez esnasında açığa çıkan klorofil pigmenti olmaktadır. İlkbahar ve yaz aylarında gerçekleşme imkânı bulan fotosentez sonbahar ve kış mevsimine doğru fotosentezin gerçekleşmesi için yeteri miktarda ışık ve sudan mahrum kaldığı için klorofil seviyesi düşer ve yaprak üzerinde diğer renk pigmentleri yerleşmeye başlamaktadır.

Diğer renk pigmentleri yapraklar yeşil olduğu zamanda var olmaktadır. Ancak ilkbahar ve yaz mevsiminde fotosentez klorofil diğer pigmentler arasında baskın konumda olduğundan yapraklar üzerinde de yeşil renk ağır basmaktadır. Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte klorofil pigmenti salgılaması da azalmaya başladığı için yeşil renk artık varlığını sürdürememektedir.

Bu konudaki bir diğer sebep ise, gündüzlerin kısalıp gecelerin kısalmasına bağlı olmaktadır. Bu durum yaprağın içinde bulunan mevcut kimyasal sürece etki etmesinden kaynaklanmaktadır. Gündüzler kısalıp geceler uzadıkça fotosentez için gerekli olan ışık ve yaprağa yeşil rengi veren klorofil üretimi de azalmaya başlamaktadır. Sıcaklık değerleri ve nem oranları mevsimler üzerinde önemli etkiye sahip olmaktadır.

Ağaçların boy olarak yükseklikleri ve familya türleri yaprakların düşme ve renk değiştirmesinde önemli bir etken olmaktadır. Yükseltisi fazla olan yerlerde bulunan ağaçların yaprakları, buraya nispeten daha alçakta olan bir yerde bulunan ağaçların yapraklarına göre daha hızlı renk değiştirmektedir.

Ağaçların bünyesinde bir sebepten dolayı ölmüş böcek ve buna benzer hayvanların fosilleri de bulunabilmektedir. Bitkilerin evrimi çok yavaş gerçekleştiği için bazı ağaçlarda ve bitkilerde yıllar sonra bile göz alıcı yapraklar olabilmektedir. Buna sebep olarak O ağaç üzerinde ölmüş hayvanın fosili gelişim göstermektedir. Bu da dışarıya yapraklarının güzel ve canlı olarak gözükmesini ve yetişmesini sağlamaktadır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here