Soğuk Havalarda Neden Burnumuz Akar ?

0
87

Soğuk Havalarda Neden Burnumuz Akar ?| Burun yapısı gereği karmaşık bir organdır. Sadece kokuları algılamamıza yardım etmez bunun yanında burnumuz hava için filtre görevi görmektedir. Burun sağlıklı bir yapıdayken dahi gün içinde 0,94lt mukus salgılamaktadır. Bu mukus burundan akmaz. Bunun aksine birçoğu gırtlaktan akarak yutulmaktadır. Burun içindeki minik kıllar ile birlikte bu mukuslar gelen havayı nemlendirerek ısıtma ve filtreleme işi yaparlar.

Oda sıcaklığında dahi burun gün içinde 0,94 lt sıvı üretmektedir. Burna giren havayı ısıtmak için mukus ve salgı üretimi gerçekleşir. Bunun sonucunda ise daha fazla akıntı olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Soğuk Havalarda Neden Burnumuz Akar ?

Soğuk Havada Burun Neden Akar?

Soğuk bir havada dışarıya çıktığınızda hasta olmasanız dahi bir süre sonra burnunuzun aktığını görebilirsiniz. Bu vücudun verdiği doğal bir tepkidir aslında. Burnun tek özelliği koku almak değildir bunun yanında ciğere çekilen havanın ısınmasını sağlar. Mukus salgılayan bezlerin altında kılcal damarlar bulunmaktadır. Bu damarlar bezleri desteklemektedir. Soğuk havalarda bu damarlar genişlemektedir. Bunun sonucu olarak burna daha yoğun bir kan akışı gerçekleşir. Bu durum burnunuzu soğuktan korumaktadır. Ancak bunun yanında burun daha fazla mukus üreterek sıvı bir akım gerçekleşir.

Bunun yanında hava soğuk olduğunda daha fazla akıntı hissedersiniz çünkü burun normalden düşük sıcaklıkta gelen havayı ısıtmaya çalışmaktadır. Bu zorunluluk sonucunda bir kaç derece soğukluk düşüşünde dahi mukus artımı fark edilebilir. Normalde günlük olarak üretilen mukus gırtlağa akarak yutulurken soğuk havada artan mukusun bir kısmı önden damlamalıdır çünkü aşırı üretim vardır. Bir kaç dakika sonra sıcak bir ortama girdiğinizde burundaki akıntı kesilecektir. Çünkü sıcak ortamda ısıtma yapmak zorunda kalmayan damarlar daralırlar.

Soğuk hava sonucu akan bir burun görüldüğünde soğuk havanın insanların hastalanmasına neden olduğuna inanılır. Ancak bu durum gerçekte bu şekilde değildir. Burun filtreleme yolu ile virüslerden kaçınmaya yardımcı olmaktadır. Elbette bu filtreleme tüm virüsleri engelleyememektedir. Soğuk havada bir süre dışarıya çıkma sonucunda burun tıkanıklığı biraz azalmaktadır. Çünkü burun içindeki mukuslar burnun önünden doğal olarak akmakta ve burnunuzun temizliği sağlanmaktadır. Genel olarak hastayken sıcak ortama girer girmez burnunuz tıkanır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here