Soğuk Gecelerde Sesler Neden Daha Net Duyulur ?

0
193
soguk-gecelerde-sesler-neden-daha-net-duyulur

Soğuk Gecelerde Sesler Neden Daha Net Duyulur?| Bazı geceler ürkmemize ve tedirgin olmamıza neden olan ve kış mevsiminin gelmesi ile birlikte insanların sıkça karşılaşacağı ve kafasına takılan bir mevzu olan, soğuk gecelerde seslerin neden daha net duyulduğu konusuna açıklık getirmeye çalışacağız. Geceler zaten gündüzlere oranla daha az yaşam belirtisine sahip olduğundan seslere karşı daha hassas oluruz. Ama nedense kış aylarında havanın soğuması ile birlikte sesler de daha net duyulmaya başlar. Bazı insanlar bunun psikolojik olduğunu düşünür genelde ama bu hiçte psikolojik bir durum değil aksine çok mantıklı bir açıklaması var. Bu durumun bilimsel nedenleri var ve bu yazımızda bu nedenlere değineceğiz.

 Soğuk Havada Ses Dalgaları Yavaşlar

Soğuk havalarda seslerin daha net duyulmasının en büyük nedeni hava ısısının değişmesi ile birlikte ses dalgalarının hızında meydana gelen değişiklikler. Hava soğudukça buna bağlı olarak ses dalgalarının hızı yavaşlar ve havada basınç dalgaları oluşturur. Bu basınç dalgaları, havayı oluşturan gaz moleküllerinin ortalama kinetik enerjisi daha düşük olduğundan daha yavaş ilerler, buda soğuk havada seslerin daha net duyulmasına neden olur. Sıcak havada bir rutin halinde ve hızlı hareket eden ses dalgaları, havanın soğuması ile birlikte yön değiştirir ve yükselir.

Yer Yüksekliğine Bağlı Olarak Netleşen Ses

Bu durumun sebebi de yine aynı bilimsel durumdan kaynaklanıyor. Coğrafyadan bilindiği üzere yükseklik arttıkça hava ısısı düşer ve daha önce belirttiğimiz durumdan ötürü de sesler daha net duyulur.

Daha Uzak Seslerin Duyulması

Havanın daha da soğuduğu yerler de bu durum öyle bir hal alır ki, ısının aşırı soğuması ile birlikte ses dalgaları yerin düzeyine doğru yön değiştirir ve sıcak havalarda duymamız neredeyse imkansız olan bize uzak yerlerde ki sesleri bile yakınımızda gibi duymamıza neden olur.

Bu bilgi ne kadar işimize yarar bize ne katar bilinmez ama en azından bu durumun bilimsel bir nedeninin olması insanı rahatlatmıyor değil. Özellikle karanlıktan korkan insanlar için bu korkularının yanı sıra bir de nereden geldi bilinmeyen seslerin olması işleri oldukça zorlaştırıyordur. Ama ne yazık ki bu durum soğuk havalarda engellenecek bir durum değil.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here