Sivilce Nasıl Oluşur?

0
1953
Sivilce Nasıl Oluşur?
Sivilce Nasıl Oluşur?

Sivilce Nasıl Oluşur ?| İnsanlar cilt sağlığına çok önem verirler. Cildin parlak ve pürüzsüz bir görünüme sahip olması başta bayanlar için oldukça önemlidir. Fakat bazı zamanlar birçok nedene bağlı olarak vücutta lekelenme ya da sivilcelenme gibi görüntü problemi yaratan sorunlar ortaya çıkar. Geçici olanları dışında bazı vücutlar için oldukça yer yapmış ve belli bölgelerde çoğalma göstermiş bir sorundur. Leke ya da kaşıntı sorununu herkes yaşamasa dahi sivilce problemi bayan yada erkek herkesin başına gelmiştir.

Sivilce Hastalığı Nedir?

Sivilce hastalığınız tam olarak nedir? Bunun hastalık sayılması için uzun süredir bu sorunla uğraşıyor olmak hatta vücudun baz yerlerinde adeta deriyi kapatmış gibi çok sayıda olması gerekir. Bu hastalık bazı nedenlere bağlı olarak iç organların hormonlardan da aldığı destek ile vücuttan dışarı attıkları yağ bezesi olmaktadır. Sivilce adı verilen bu yağ bezeleri kırmızı ve yuvarlak bir görünüme sahiptirler. Yuvarlak yapıya sahip bezenin içinde bir miktar sıvı yani irin bulunur. İrin sivilcenin patlayana kadar içinde tuttuğu bir tür iltihap sıvısı olmaktadır.

Sivilce Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Sivilce neden vücudumda ortaya çıkıyor? Sivilcenin meydana geldiği vücudun yaş aralığı, sağlık durumu ve beslenme şekli bu durum ile doğrudan ilişkilidir. Stres sivilce için sayılacak nedenlerin başında gelir. Ergenlik dönemi ise her çocuğun vücudunda oluşur ve geçer. Aşırı yağlı yemek veya bünyeye zararlı gelen besinleri tüketmek yine sivilce oluşumuna etki eder. En çok geçici olan sivilce türü ise bayanlarda çıkan adet dönemi sivilceleri olmaktadır. Bayanlarda bu dönemin hormonsal etkileri ile çıkar ve dönem bitince geçer.

Sivilce Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Nasıl anlarsınız? Sivilce kendini ortaya koyacağı zaman bşr şekilde sinyal verecektir. Bazı sivilceler daha yer yaparken o bölgeyi kaşındırır. Hafif kapalı olarak ortaya çıkar ve can yakar. Deri ile yapışık küçük kapalı ve oval bu sivilce belli günler içerisinde patlayacak ve kaşıntısı da duracaktır.

Sivilce Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Ne yapmam lazım? Sivilceyi ortaya çıkaran besinlerin tüketimi en aza indirilmelidir. Cilt sağlığını düşünerek uzun süre stres yaşanmamalıdır. Sivilce oluşmaması için cilde bakım yapmak, hava almasına izin vermek ve uzun saatlerce kapalı makyaj ürünlerine maruz bırakmamak gereklidir.

Sivilce Hastalığının Tedavisi Nedir?

Nasıl tedavi olacaksınız? Dermatoloji doktoruna başvurarak sivilceler doktora gösterilmeli ve uygun ilaç tedavisi başlanır. Hastalığın derecesine göre doktor uygun doz ayarlar. Evde sivilceleri kurutmak için ise çok sayıda yöntem vardır. Diş macunu sürmek sivilcenin üstüne macunu iyice yedirmek bu yöntemlerden en iyisi olmaktadır. Macun abartmadan ince tabaka halinde sürülür ve yıkamadan öyle yatılır.

Sivilce Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Hangi konuda en çok dikkat etmeniz gerekir? Aşırı yağlı tüketmemek önemlidir. Uzun süren saatler için çekirdek gibi sivilce yapıcı besinlerden uzak kalmaya dikkat etmek gerekir. Cildin ihtiyacı olan nemi ona vermekte önemlidir. Kişi cildinin bakımı ve temizliği konusunda oldukça dikkatli davranmalıdır. Regl dönemi için çıkacak sivilceler pek sorun teşkil etmez dönemin bitmesi ile sivilce sorunu da ortadan kalkar.

Sonuç ve Okura Sorular

Sivilce ya da farklı lekelenmeleri görmemek için mutlaka cilt sağlığı ön planda tutulmalıdır. Cilt temiz durmalı ve sivilceye neden oluşturmamak için sık sık hava alması sağlanmalıdır.

  • Sivilce en çok hangi bölgelerinizde meydana geliyor?
  • Cilt doktoruna başvurdunuz mu? İlaç tedavisi fayda sağlıyor mu? Paylaşır mısınız?
  • Sivilce oluşumu sırasında hangi besinlerden uzak kaldınız ya da hangilerini tedavi süresinde yemeyi bıraktınız? Paylaşır mısınız?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here