Sinüzit Nedir Belirtileri Nelerdir ?

0
175
sinuzit-nedir-belirtileri-nelerdir

Sinüzit Nedir Belirtileri Nelerdir ?| Solunum sisteminin başlangıcı ve önemli bir parçası olan sinüsler, yanak (maksiler), alın (frontal), gözlerin arasındaki (ön ve arka etmoid) ve geniz bölgesindeki (sfenoid) sinüsler olmak üzere, burunun etrafındaki kemiklerin içinde bulunan hava boşluklarına verilen adlardır. Doğumdan itibaren genişlemeye ve gelişmeye başlayan sinüsler, 25 yaşına kadar gelişmelerini tamamlarlar. Burun sistemine dahil olan sinüsler, bu sistemle birlikte mukus denilen, miktarı günlük olarak 500 ml.’ye varan bir salgı üretirler. Üretilen bu mukus, alınan havanın içindeki, toz ve bakteri gibi zararlı maddeleri tutarak boğaza göndermektir, bu maddeler daha sonra mideye ulaşır ve yoğun biçimde bulunan asitle parçalanarak zararsız hale getirilir ve dışarı atılır.

Sinüzit Hastalığı Nedir?

Alınan havanın ısıtılması ve temizlenmesinin yanında, insan sesinin düzgünlüğüne de etkisi olan sinüsler, birer delik vasıtası ile buruna bağlıdır. Bazı hastalıkların tedavi edilmemesinden dolayı, burun iç yapısı ve etlerinin şişmesi sonucu, sinüslerin hava akışı azalır ve tıkanma seviyesine yaklaşır, böylece zararlı bakteriler ve mikroplar bu boşluklarda üreme ve birikme imkanı bulur, sinüsler bundan dolayı iltihaplanmaya başlanır ve buna da tıp dilinde sinüzit hastalığı denir. Sinüzit hastalığında esas itibarı ile mukusun özelliği de bozulur ve akışkanlığı azalarak burundan dışarı atılamaz. Sinüzit hastalığının akut, kronik, subakut, tekrarlayan akut ve kronik sinüzitin akut alevlenmesi şeklinde çeşitleri bulunur.

Sinüzit Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Sinüzit hastalığının en çok bilinen ve görülen nedenlerinin başında, üst solunum yolu enfeksiyonları geliyor, bu hastalıkların sonucu virüslerin çoğalarak iltihaplanmayı sağladığı belirtiliyor. Sinüzit hastalığının diğer nedenleri arasında; alerjik sebepler, hava akışının sağlıklı olmasını engelleyen burunun anatomik yapısının bozukluğu, burun etindeki büyümeler ile burun içindeki parçacık ve urlar, geniz eti büyümeleri (özellikle çocuklarda) ve ani basınç değişiklikleri (uçak yolculuğu veya suya dalma esnasında) olarak sayılabilir. Yaygın olarak kış aylarında artış gösteren bu hastalık, ani oluşan sıcaklık düşüşlerinden de oldukça etkilenir.

Sinüzit Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit hastalığının belirtileri, genellikle nezle veya grip gibi hastalıklardan sonra ortaya çıkar ve bunları; zonklama türünde göz, burun çevresi ve baş üstünde oluşarak uzun süren ağrılar, boğazda ağrı oluşması ve burnun tıkanması, geniz bölgesinden gelen yeşilimsi bir akıntı, ateşin hafif yükselmesi, sebepsiz olarak ağzın kokmaya başlaması, kokuların ve yenilenlerin tatlarının tam olarak alınamaması ve halsizlik olarak sayabiliriz. Çocuklarda ise bu belirtilere öksürük, mide bulantısı ve kusma eklenebilir. Doktor muayenesi sonucunda kesinleşen hastalığın tanısı, tüm baş ağrılarının sinüzite bağlanmaması gerektiğini ortaya koyuyor.

Sinüzit Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Sinüzit hastalığından korunmak için, en büyük etken olan virüsle bulaşan üst solunum yolu rahatsızlıklarından korunmak gerekiyor. Bunun için de hastalıklı kalabalık ortamlarda bulunmamak, banyo sonrası vücudun ve özellikle saçların iyi kurulanması, kuru yaşam alanlarının nemlendirilmesi, ani ısı değişimlerine uygun giyinmek, C vitamini ile vücudun takviye edilmesi ve burun anatomisinin kontrol ettirilmesi gerekiyor.

Sinüzit Hastalığının Tedavisi Nedir?

Sinüzit hastalığının ilaç ve cerrahi tedavi yöntemleri bulunuyor. İlaçla tedavi yönteminde; iltihap kurutucu antibiyotikler, burun içini genişleten ve rahatlatan sprey ve solüsyonlar ile soğuk algınlığı ve alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar bulunuyor. İlaçla tedavi edilemeyen özellikle kronikleşmiş sinüzit hastalıklarında ise ameliyatla tıkalı yerler açılarak temizleniyor, temizlenme sonrası bu rahatsızlığın tekrarlanması da nadiren olsa gerçekleşebiliyor. Tıp bilimindeki yeni gelişmeler sonucu, sinüzit hastalığı balon yöntemi ile ameliyatsız olarak da tedavi edilebiliyor.

Sinüzit Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Sinüzit hastalığı olan kişiler verilen ilaçları düzenli olarak kullanmalı, susuz kalmamalı, dinlenmeye vakit ayırmalı ve vücut dirençlerini artıracak gıdalar almalıdır.

Sonuç ve Okura Sorular

Sinüzitin en iyi tedavisinin, sinüzitten korunmak olduğu unutulmamalıdır.

  • Sinüzit Hastalığı Hakkında Bildikleriniz Nelerdir?
  • Sinüzit Hastalığının Nedenlerini Biliyor musunuz?
  • Sinüzit Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
  • Sinüzit Hastalığından Korunma Yollarını Biliyor musunuz?
  • Sinüzit Hastalığının Tedavisini Biliyor musunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here