Sinir Hücreleri Kendilerini Yeniler Mi?

0
109

Sinir Hücrelerinin Kendilerini Yeniler Mi ?| Sinir hücresi, bir diğer adıyla nöron olarak bilinir. En önemli işlevi ise insan vücuduna içeriden veya dışarıdan gelen uyarıları algılayarak bilgi transferini sağlamasıdır. Sinir Hücreleri Kendilerini Yeniler Mi?; Sağlıklı bir insan vücudunda yaklaşık olarak 100 milyon kadar nöron olduğuna inanılır. Farklı çeşitleri bulunan sinir hücreleri, duyu nöronları, ara nöronlar ve nöronlar olarak üç farklı gruba ayrılmaktadır. Bu sinir hücresi çeşitlerinin hepsi kendine has birtakım görevlere sahiptir.

Sinir Hücreleri Kendilerini Yeniler Mi?

İnsan vücudundaki her hücre bir başka hücrenin ikiye bölünmesi sonucu oluşur. Bu sürece mitoz bölünme adı verilmektedir. Ancak konu sinir hücreleri olduğunda durum böyle değildir. Çünkü sinir hücrelerinin bölünme kabiliyetlerini doğum anından itibaren yitirmiş oldukları düşünülür. Ancak sinir hücrelerinin kendilerini yenileme sürecinden tamamen yoksun olduğunu söylemek de yanlış bir bilgi olabilir. Çünkü çok sınırlı olsa da bazı sinir hücreleri kendini yenileyebilme yeteneğine sahiptir. İnsan vücudundaki tüm hücreler başlangıçta hiçbir görevi olmasa da zamanla gelişip büyüyerek belli başlı bazı görevleri yerine getirmekle sorumlu olurlar.

Örneğin; kas veya sinir hücrelerine dönüşerek kendi görevlerini yapmaya başlarlar. Bu sürece hücresel farklılaşma adı verilir. Sinir hücreleri ise çok özel hücreler olduklarından insan vücudunda çeşit çeşit ve oldukça karmaşık bazı görevleri vardır. Birçok araştırmacı tarafından bu hücresel farklılaşma sürecinde çoğu sinir hücresinin enerjisini yitirdiği düşünülür. Bu yüzden de bölünüp çoğalabilmek için yeterli enerjiyi kendilerinde bulamazlar. Sahip oldukları tüm enerjiyi yapmakla yükümlü oldukları göreve harcarlar. Bu da onların yenilenmesine engel olan bir durumdur.

Bilim ve sağlık alanındaki gelişmeler henüz belli bir görevi olmayan kök hücrelerin, nöronların ortaya çıkardığı sorunlara bir çözüm niteliğinde işlev görebileceğini savunmaktadır. Bu yüzden araştırmacılar, kök hücrelerin nöronlara dönüşerek vücutta fonksiyonel olarak var olması üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Bunun yanında bir de sinir hücrelerinin çok farklı bir sebepten yenilenmediğini düşünen bilim insanları da mevcuttur. Bu kişilere göre, bazı biyolojik bileşiklerin nöronlarda elektriksel anlamdaki uyarıları iletmekle yükümlü olan aksonların gelişmesini engelliyor. Bu gelişimin engellenmesiyle de sinir hücreleri kendini yenileyemiyor.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here