Seyahata Çıkarken Unutulmaması Gerekenler

0
475

Seyahata Çıkarken Unutulmaması Gerekenler|Seyahata Çıkarken Unutulmaması Gerekenler; İster yurt içi gezisi olsun ister yurt dışına rotanızı çevrib seyahata çıkarken unutulmaması gerekenler bulunur. Bavulunuza bu parçaları koymazsanız olmaz parçalardır bunlar. Valizinizi hazırlamadan önce almanız gerekenleri not almanız işiniizi kolaylaştırır. Valiz seçiminden yanınıza alacağınız kıyafetlere kadar dikkat etmeniz gerekenlerin her birini seyhata çıkarken unutulmaması gerekenler başlıklı yazımızda sizzler için hazırladık.

Seyahata Çıkarken Unutulmaması Gerekenler

Valiz Seçimi Önemlidir

Seyahate çıkarken bavulunuzda içini doldurduğunuz kıyafet ve diğer eşyalar kadar önemlidir. Dört lastikli sağlam valizler, özellikle yurt dışı gezilerinde oldukça pratiklik kazandırır. Havalimanından, kalacağınız otele kadar geçen süreçte kaç araç değiştireceğiniz belli değildir. Bu gibi durumlarda tekerlekli valizler kolay ve zahmetsiz taşınmaları sayesinde oldukça tercih edilir. Eşyalarınızın ezilmediği sağlam bavulları tercih etmeniz olası eşya hasarlaarını da minimuma indirmenizi sağlar.

Valiziniz üzerine size ait olduğunu belirten, isim ve soyisminizi iletişim bilgilerinizle yazdığınız bir kartta liştirmenizi tavsiye ederim. Olsası kaybolma ve hasar durumlarında hızlıca size ulaşılabilmesini sağlamış olursunuz. Telefonunuzun başına ülke kodunu da eklemeyi unutmayın.

Hava yolu ile yolculuk ediyorsanız, valizinize kilitte takmamanız gerekir. Valizinizi kontuardan teslim ettiğiniz anda valizlerin bulunduğu bagaj bölümünde gerekli görülmesi durumunda bavulların açıldığını ve içlerinin araştırdığıldığını da hatırlatmak isterim. Kilitli valizlerin kilitleri kırılarak açılmaktadır. Siz bavulunuzun güvenliğini sağladığınızı düşünüyor olabilirsiniz.; ancak bavullara takacağınız kilit ek masraftan başka bir şey çıkarmayacaktır.

Kabinde yanınızda taşımayacağınız hiç bir valliz içerisine de değerli bir eşya koymamanız gerektiğini de unutmamanız gerekir. Direkt uçuşlarda belki çok problem yaratmayabilir bu durum; ancak aktarmalı seferlerde hırsızlık vakaları ile karşılaşmanız olasıdır.

Valiz Seçiminin Ardından El Çantanızı Hazırlamalısınız

Pasaport ve güvenlik kontrolleri darken el çantanızı çok kez açıp kapayacaksınız. Hızlı bir şekilde ihtiyacınız olan kimlk, bilet ya da pasaportu ararken başka eşyalarınızı yere düşürme ihtimalini göz ardı etmemelisiniz. Bu nedenle, yolculuklarda el çantanızı ağzına kadar doldurmak yerine, düzgün şekilde sadece ihtyiaç duyacağınız ürünleri yerleştirmenizi tavsiye ederim. Örneğin yurt dışı gezileriniz için pasaportluk taşımayı düşünebilirsiniz. Pasaportluk sayesinde harç pulunuzu, pasaport ve uçak biletinizi tek bir cüzdan içerisinde taşıyabilir ve ihtiyaç duyduğunuz herpine aynı anda ulaşabilirsiniz. El çantanızda yolculuk boynca okuyacağınız kitap, güneş gözlüğü eğer varsa ilaçlarınız gibi ürünleri koymanız yeterli olacaktır. El çantanızın pratik ve hafif bir model olduğuna dikkat edin. Yoruldukça çantanın daha da ağırlaşacağını hesaba katmalısınız. Sırt çantaları özellikle çok yürümeli yurt dışı seyhatlarinda çok kullanışlıdır.

Bavulda Eksik Edilmemesi Gereken Önemli Detaylar

Seyhata çıkarken unutulmaması gerekenler arasında her zaman yanınızda bulundurmanız gereken parçalara sıra geldi. Bu parçalar hem yurt içi hem de yurt dışı seyhatalari için geçerli olup siz listeyi ihtiyaçlarınıza göre geliştirebilirsiniz.

  • Kirli poşeti mutlaka valinizde bulunmalıdır. Lekeli tişörtler, kirli çamaşırları temiz kıyafetlerle aynı yerde taşımak kimse istemez.
  • Kişisel hijyen ürünleri için bavulunuzda yer ayarlamalısınız. Bu ürünler arasında deorant, şampuan, saç kremi ve güneş koruyucular ilk baştadır. Eğer büyük ebatlardaki bu ürünleri yanınızda taşımak istemezseniz pek çok kozmetik mağazasında yer alan küçük depolama ürünleri bulabilirsiniz. Tatilde ihtiyacınız olduğu kadar kısmını yanınızda taşıyarak valizinin ağırlığını da düşerebilirsiniz.
  • Bozuk paralık. Yurt dışı gezilerinde oldukça ihtiyaç duyulan bir üründür. Toplu taşımaya binerken, magnet ya da marketten su alırken bozuk paraya hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyulur. Küçük bir bozuk para çantası sayesinde yanınızda büyük bir cüzdan taşımanıza gerek kalmaz.
  • Şart aletleriniz. Teknoloji ilerledikkçe yanımızda olması gerekenler listesinin en başında ürünlerdir.
  • Terliği siz sadece yaz tatilleri için düşünebilirsiniz; ancak özellikle yurt dışındaki otellerin bir çoğunda odalarda banyo terliği konulmaz. Duştan çıktıktan sonra ya da odada giymek için terliğe ihtiyaç duyulur.
  • Acil durum kitlerini de ihmal etmeyin. Eğer baş ağrısı çok çeken birisiyseniz ya da mide problem yaşayan yanınızda ne olur ne olmaz ağrı kesici ya da mide ilaçlları bulundurmayı ihmal etmeyin. Eğer tropic bir bölgeye yolculuk ediyorsanız sinek ilacı da mutlaka yanınızda alın.

Seyahata Çıkarken Unutulmaması Gerekenler

En önemli Detaylar Tamam, Peki ya Kıyafet ve Ayakkabılar

Valizlerin bir diğer önemli parçaları kıyafet ve ayakkabılara geldi sıra. Kombinlerinizi gitmeden kafanızda yaparak kıyafetlerinizi valise yerleştirin. Bu sayede gereksiz parçaları yanınızda yük etmemiş olursunuz; kıyafetlerinize henüz karar veremediyseniz ise bir kaç tüyo vereyim size.

Gideceğiniz yerin hava durumunu detaylı inceleyin, kış mevsiminde gittiğiniz bir yer de bulunacağınız süre boyunca hiç yağış olmayabilir. Bu nedenle de yanınıza şemsiye ya da yağmurluk almak boşuna olacaktır. Özetle, hava durumunu incelemek size yer kazandırır.

Hava durumuna göre ise kıyafetlerinize karar verebilir ve ayakkabı seçiminizi yapabilirsiniz. Eğer çok yürümeli bir seyhate çıkıyorsanız mutlaka tüm gün ayağınızı rahat ettirecek ayakkabı yanınıza alın. Hava koşullarından etkilenmeyen aynı zamanda kıyafetlerinizle uyum sağlayan modelleri tercih edebilirsiniz.

Kıyafet tercihlerinizi ise tatil rotanıza göre yapmalısınız. Sıcak havalarda saatlerce yürüyerek gideceğiniz şehri keşfetmek istiyorsanız ince kumaşlardan pantalon, şort ve bluzları şapkalarla kombinleyebilirsiniz. Güneşten korunmak için güneş koruyucular kadar şapkalarda oldukça yardımcıdır.

Seyahata Çıkarken Unutulmaması Gerekenler Listesi

Liste yapmak size meşanketli gelebilir; ancak hazırlayacağınız liste size çok yardımcı olur. Düz beyaz bir kağıt üüzerine hazırlayacağınız listenşin yanı sıra teknolojinin ilerlemesiyle birlikte liste hazırlamaya yardımcı uygulamalarda geliştirildi. Telefonunuza bu tür uygulamaları indirebilir ve işinizi kolaylaştırabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here