Sert Su Nedir ?

0
22

Sert Su Nedir ?| Suyun içerisindeki kalsiyum ve magnezyum iyonlarının fazla sayıda olması suyun sertlik seviyesini artırmaktadır. Sertlik suyun taşıdığı mineraller sayesinde oluştuğu için bir su ne kadar sert ise o oranda da kaliteli bir su özelliği taşımaktadır. Evlerde veya sanayi bölgelerde kullanılan su artıma cihazları genel çalışma düzeni olarak suyun içerisinde yer alan özellikle de kalsiyum ve magnezyum mineralini süzmeye yöneliktir.

Artıma cihazların içerisinde bulunan negatif yüklü iyonlar suyun içerisinde kalsiyumu süzerken sodyum maddesini süzmemektedir. Bu sayede sodyum oranının da artmasıyla suyun sertliği yumuşatılarak içme suyu elde edilebilmektedir. İçme suyu olarak sodyum ağırlıklı suların herhangi bir mahsuru bulunmazken sodyum diyetli hastaların kullanımı tavsiye edilmemektedir. Ayrıca sodyum miktarının fazlalılığı sebebiyle sanayide de kullanımı bazı sektörlerde tavsiye edilmemektedir.

Normal içme suyunun sertliğinin en fazla 8 fr olmadı tavsiye edilmekte olup daha sert suların tüketimi eklem bölgelerinde kireçlenmeye neden olmaktadır.

Sert Su Nedir ?

Sert Su Çeşitleri Nelerdir?

Sular geçici sert ve kalıcı sert sular olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar. Geçici sert sular, kaynaması halinde içerisinde bulunan metalleri parçalanıp çöken ve bikarbonat olarak adlandırılan sulardır. Kalıcı sert sular ise, suyun içerisinde bulunan metal iyon olarak adlandırılan klorür, sülfat ve nitrattan iyonlarının su kaynasa bile suda çökme yaratmamasıyla oluşmaktadır. Fakat bu suların sertlikleri kimyasal tepkimelerle de yumuşatılabilmektedir sadece kaynayarak çökmemesi sebebiyle kalıcı sert sulardır. Geçici sert sular evde kullanılan çaydanlık veya su kazanlarında da kireç kalıntıların oluşup tabaka şeklinde kireçlenmelere neden olmaktadır.

Sert Suyu Yumuşatmanın Faydaları

Yumuşak bir suda temizlik yaparken kullanılan deterjan oranı büyük ölçüde azalmaktadır. Hem kalorifer sistemi hem de su ısıtma araçları daha kaliteli, uzun ömürlü tüketimi sağlanmaktadır. Ayrıca elektronik eşyalarda enerji tasarrufu da sağlamaktadır. Cildin bu suyla yıkanmasıyla ciltte daha yumuşak ve derinlemesine temizlenmesini sağlamaktadır.

Bulaşık makinesinde yıkanan bulaşıklarda su yumuşaklığı sayesinde yüzeylerinde çizik oluşmamakta ve damlacıkları iz bırakmamaktadır. Yumuşak su ile alınan duşlarda bile cilt ve saçlar daha yumuşak olmaktadır. Ciltteki kuruluğu ve pürüzlü görüntüyü azaltmakta, boyalı saçlarında renklerini daha uzun süre korumasını sağlamaktadır. Yumuşatılmış sularla çamaşır yıkamasında bile kıyafetlerin renkleri uzun süre canlılığını korumaktadır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here