Sara Hastalığı Nedir ?

0
145
sara-hastaligi-nedir

Sara Hastalığı Nedir ? | Günümüzde her yaşta olabilen bir hastalık olan sara bir sinir hastalığıdır. Beyin sinirlerinin daralması nedeni ile yaşanan nöbetleri tetiklemektedir. Tıp dilinde saranın diğer bir adı ise epilepsi olarak bilinmektedir. Sara hastalığının binlerce çeşitleri bulunmaktadır, ayrıca bayanlarda, erkeklerde ve çocuklarda farklı nöbetlerle görülmektedir. Tedavi şekli olan sara hastalığına bakan doktorlar nöroloji uzmanları olan hekimlerin kişinin hastalığına göre belirlediği ilaçlarla hastayı iyileştirme yoluna götürmektedir. Sara hastalığı kalıcı bir hastalık olarak yaşanan bir hastalıklardan biridir. Tedavi sürecinde birçok hasta nöbetleri kontrol altına alınarak sakin yaşamaktadırlar. Kontrol altına alınamayan hastalar ise nöbeti ağır geçirmektedir. Bayılma, ağız içinde köpük gelme ve mide krampları olarak yaşanır.

Sara Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Genetik bir durum olabilir veya bebeklikte yaşanan yüksek ateş olabilir, felç geçirme ve çok aşırı sinirlerden kaynaklanan sara vücuda farklı şekillerde çıkabilmektedir. Hastalığı yaşayan kişiler öncelikle ilk zamanlarda sara olduğunu anlamayabilirler. Bu konularda sıklaşan nöbetler artarak kişiyi yorgun halsiz ve kramplar yaşama şeklinde ortaya çıkmaktadır. Sara hastası olan kişilerde belirti olarak renklerinde yaşanan bir solgunluk ifade etmektedir. Ayrıca çok çabuk yaptığı işten yorularak dinlenme ihtiyacı duymaktadır. Bu gibi şikayetlerde nöroloji doktorlarının bir takım uygulama istemeleri ile sonuçlarda ortaya çıkan sara kişilerinde ciddi tedavi şekli zaman geçmeden başlamalıdır. Kişinin boyuna ve yaşına göre ilaçlar verilmektedir.

Sara Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sara hastalığına yakalanan kişilerde belirti olarak birçok kişide farklı olmaktadır. Her insanın nöbet geçirdiği anlarda belirti olarak yüz renginde ciddi bir sararma, terleme ve yorgunluk hissi gibi belirtiler göstermektedir. Bazı insanlarda sara belirtileri çok hafif olarak yaşanır ve karşısındaki insanın anlaması mümkün değildir. Belirtiler yaşa göre değişiklik göstermektedir. Bebeklerde ve gençlerde orta yaş gruplarında bir anlık giden hafıza kaybı ile yaşanmaktadır. Sara hastalığının belirtilerinde çok aşırı bir agrasiflik ve sinirlilik yatmaktadır. Kişilerin çok çabuk tepki vermesi basit şeyler üzerinde çabuk parlaması gibi değişen tepkilerle ortaya çıkarak yaşanmaktadır. Bu süreç aşamasında gözetim altında kalan hastalar takibe alınmaktadırlar.

Sara Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

İnsanlarda yaşanan sara hastalığından korunma yolunun en iyi şekli düzenli bir beslenme, sakin bir hayat ve sürekli kontrol altında kalabilmektir. Bunların yanı sıra düzenli ilaçların kullanılmasıdır.

Sara Hastalığının Tedavisi Nedir?

Bu hastalık teşhisi konulan her insanın doktor kontrolü altında kalarak düzenli muayene ve ilaçlarını kullanmalıdır. Ayrıca beyin emar ve ekg kontrolleri düzenli yapılmalıdır. Sonuçlara göre takibe alınan hastalar doktorları tarafından uygun ilaç belirlemesi sonrası düzene girerek yaşamlarını sürdürmektedirler. Tedavi sürecinde takibe alınan hastaların ilaçlarında herhangi bir fayda görünmez ise değiştirilmektedir. İlaç kullanımı ise düzen gerektiren bir durum olarak uygulanmaktadır. Hasta olan kişiler aynı saatlerde ilacını almalıdır.

Sara Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Düzenli bir uyku düzenli bir beslenme ve stresten kaçınmalı, yorgunluk olmamalı, ağır işlerde çalışmamalıdır. Altı ayda bir düzenli kontrol ve muayenesi yaptırılmalıdır. İlaçlarının düzenli ve sabah akşam aynı saatlerde kullanılmasıdır. Dinlenmeli ve nöbet esnalarında sakin müdahaleler yapılmalıdır.

Sara Hastalığında Nasıl Önlem Alınmalıdır?

  • Ağır olan sara hastaları tek bırakılmamalıdır.
  • Sara Hastası Olan Kişilere Nasıl Davranılmalıdır? Yanında biri var ise nöbet esnasında sakin ve hasta ayakta ise oturtulmalı ve telaş yapılmamalıdır.
  • Sara Hastası İlaçlarını Değiştirebilir mi? Uzun zaman kullanılan ilaçların doktor kararı altında değişebilir.
  • Sara Nöbetleri Nasıl Olmaktadır? Nöbet sırasında kişilerde geçici bir hafıza yaşanmakta ve ağır krizler olabilmektedir.
  • Sara Tedavisi Ne Kadar Sürer? Tedaviler kişilerin hastalıklarına göre değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here