Samanyolu Gökadası’nın Şeklini Nasıl Biliyoruz ?

0
144

Samanyolu Gökadası’nın Şeklini Nasıl Biliyoruz ?| Samanyolu Gökada’sı dünyamızın da içinde bulunduğu, bulutsuz gecelerde gökyüzüne baktığımızda bir bulut kümesi olarak gözükebilen bir galaksi olarak ifade edilebilir. 1610 yılı içinde teleskobun icadı ile birlikte dünya dışındaki oluşumlar merak edilmeye başlanmıştır. Bu alanda Samanyolu’nu ilk inceleyen bilim adamı Galileo olduğu bilinmektedir. Galileo yaptığı incelemelerde Samanyolu Gökadası’nın çok sayıda yıldızdan meydana geldiğini ve buna ek olarak içinde toz ve gazın da bulunduğunu keşfetmiştir. Samanyolu’nda çok sayıda yıldız bulunur ancak çok büyük ve geniş olması sebebi ile uzayı incelemede kullanılan araç ve gereçler olmadan ayrı ayrı incelenmesi mümkün değildir. İçerisinde Güneş ve Dünya’nın da bulunduğu bu büyük yapı dışarıdan gözlemlendiğinde bir duman şeklinde düzensiz bir yapıda gözlemlenmektedir.

Bu büyük gökada 100.000 ışık yılı çapındadır ve 1000 ışık yılı kalınlığındadır. Güneş bu gökadanın merkezi etrafında dönmektedir ve bu dönüşünü yaklaşık olarak 220 milyon senede tamamlamaktadır. Samanyolu Gökadası evrendeki milyarlarla gökadadan biri olduğu düşünülmektedir. Bunda yıldızlardan bahsederken milyarlarca gezegen bulunduğuna da söylemek gerekmektedir. Bu gökadanın muazzam büyüklüğünün yanında durağan bir yapıda olmadığı da bilinmelidir. Her yıl yaklaşık yedi ile on arasında değişen sayıda yıldız oluşmakta ve gökadanın git gide daha da büyük bir yapıya bürünmesine sebep olmaktadır.

 

Samanyolu Gökadası’nın Şeklini Nasıl Biliyoruz ?

Samanyolu Gökadası ‘nın Şekli Nasıldır Ve Şeklini Nereden Biliyoruz?

Samanyolu Gökadası’nın sarmal yapıda olduğu tahmin edilse de asıl şeklinin nasıl olduğu tam olarak bilinmemektedir. Gökadamızın nasıl göründüğünü görebilmemiz ışık hızına yakın hızda hareket eden bir kamerayı gökadanın dışına göndermemiz gerekmektedir. Bu durumu yaratabilsek bile kameranın yeterince uzağa ulaşabilmesi binlerce yıl sürecektir. Dünya’dan çekmiş olduğumuz fotoğraflar sonucunda Samanyolu Gökadası’nın bir şerit şeklinde oluşum gösterdiğini ve yıldızların bu şerit boyunca daha yoğun olarak bulunduğu gözlemlenmiştir.

Bu bulgular eşliğinde Samanyolu’nun disk şekline benzer yapıda bir gökada olduğu belirlenmiştir. Ayrıca buradaki yıldızların dairesel hareketlerinin de ölçülüp diğer bulgular ile birleştirilmesi sonucu sarmal bir yapının da bulunduğu sonucuna varılmıştır. Daha sonra radyo dalga ışınlar ile yapılan araştırmalar ile gökadamızın dört koldan meydana gelen sarmal bir yapıda olduğu ve merkezinin toz ile gaz bulutunda oluştuğu sonucuna varılmıştır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here