Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

0
1977
sakiz-cignemenin-faydalari-nelerdir

Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir? | Ağız ve diş sağlığı toplumumuzda o kadar az ilgi ve değer görüyor ki… Bu durum aslında yaşlılıkta insanların şikâyetleri ile doğru orantılı değil. Bir yaşlıya gidip derdi sıkıntısı var mı diye sorulduğunda alınacak cevapların en başında kesinlikle diş ve ağız ile ilgili sorunlar gözlemlenir. Ben bir hekim olarak bu durumu defalarca deneyimlediğim için sizlere gönül rahatlığı ile anlatabilirim. Yaşlılar sürekli dişlerinden dert yanarken gençlerin, diş sağlıklarına çok fazla önem vermediklerini de çok net bir şekilde görebiliriz. Bu da kendi içinde büyük bir tutarsızlığı beraberinde getirmektedir.

Ağız ve diş sağlığımız için…

Ağız ve diş sağlığımız için hepimizin yapacağı çok basit çözümler var aslında. Öncelikle her gün en az 2 defa diş fırçalamak en ideal çözüm olarak gözüküyor. Bunun dışında her zaman bu bakımı yapmak şartı ile yanımızda bir kutu sakız taşıyarak diş sağlığımız için çok güzel bir şey yapmış olabiliriz. Çünkü gün içinde sürekli dişlerimizin asit saldırısı altında olduğunu söylemem gerekirse, bir sakız ile bu asit saldırısını çok net bir biçimde savuşturabilirsiniz. Özellikle gerekli etken maddeleri içeren şekersiz ama doğal tatlandırıcılı sakızlar sizin için çok iyi bir çözüm olacaktır. Doğal tatlandırıcı içeren bu sakızlar ile birlikte hem lezzetli hem de yararlı bir şekilde dişlerinizi koruyabilirsiniz.

Sakızları da iyi…

Sakızları da iyi ayırmak lazım bu noktadadır. Çünkü yapay tatlandırıcı içeren sakızlar ile dişlerimizi sağlığa kavuşturalım derken daha büyük bir zarar verebiliriz. Aslında bahsedilen sakızları şöyle ikiye ayırmak basitçe mümkündür. Birincisi yukarıda bahsettiğim sakızlar. Bu sakızlar ile gün içinde dişlerimizi fırçalamışçasına bir etki yaratabilir ve dişlerimize atak yapan asitleri kolaylıkla savuşturabiliriz. İkinci çeşit olarak da renklendirici içeren, yapay tatlandırıcı ile süslenmiş aslen dişimize çok zararlı sakız çeşidini gösterebiliriz. Bu durumda birinci çeşide yakın durmak, ikinci çeşitten de uzak durmak bizim için çok yararlı olacaktır. Bu noktada sakız çiğnemenin ne kadar yararlı bir şey olduğunu net bir şekilde anlattığımı düşünüyorum.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here