Sakal İltihabı Nedir Neden Olur ?

0
434
sakal-iltihabi-nedir-neden-olur

Sakal İltihabı Nedir Neden Olur ?| Sakal iltihabı kıl köklerinde görülen iltihap hastalığıdır. Tıbbi dilde bu hastalığa Folikülit denir. Hastalık sakal iltihabı olarak bilinse de, vücudun farklı bölgelerinde görülür. Sakal iltihabı hastalığına neler sebep olur? Tedavisi var mı? Bulaşıcı bir hastalık mı? Hastalığın tüm ayrıntılarına beraber göz atalım.

Sakal İltihabı Hastalığı Nedir?

Sakal iltihabı veya Folikülit kıl köklerinde yaranan iltihaplı enfeksiyon hastalıktır. Hem erkek, hem de kadınlarda rastlanabilir. Fakat daha çok erkeklerde görülen bir hastalıktır. Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkmakta. Saç ve sakal dökülme sebebi olabilir.

Sakal İltihabı Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Folikülit hastalığına sebep olan nedenler arasında bakteriler, virüs, mantar ve parazitler vardır. Yaklaşık 40 % insan sakal iltihabı sorunu yaşamakta. Sıcak ülkelerde Folikülit hastalığı daha yaygındır. Hava sıcaklığı kıl köklerinde oluşan bakterilerin artmasını olumlu etkiliyor. Hijyensizliğin yaygın olduğu ülkelerde de bu hastalığa sık rastlanır. Stafilokok bakterisi folikülit hastalığının temel nedenlerinden sayılır. Hastalığa Candida, Ptyrosporum adlanan mantarlar da neden olabilir. Mantardan kaynaklı görülen Folikülit çocuklar arasında çok yaygındır. Hastalık derinin yüzeysel bölgesinde görülen yaralar, çizgiler olduğunda daha hızlı iltihaplanmağa neden olabilir. Deri hastalıkları olan kişiler ve aşırı terleyen kişiler risk gurubuna giren kişilerdir. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan, şekerli diyabet ve AİDS hastaları Folikülit sorunu ile sık rastlanır. Deriye kimyasal maddelerin gösterdiği yan etkiler arasında sakal iltihabı durur.

Sakal İltihabı Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sakal iltihabı veya Folikülit hastalığı kılların deri üstü bölümünden başlayarak kıl köklerine doğru yayılarak iltihaplanma ile sonuçlanır. Öncelikle kıl diplerinde kızarıklık görünür. İçi iltihapla dolan kızarıklık kıl köküne kadar alanı kaplar. İltihaplı yara son evrede patlayarak iltihabı dışarı akar. Yara üstü birkaç güne kabuk bağlar ve iyileşir. Büyük boyutlarda görülen Folikülit bazen ardından çizik izine benzer iz bırakır. Bazen ise hiç iz bırakmaz. İyileşme süresi yaklaşık 1 hafta sürer.

Sakal İltihabı Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Sakal iltihabı hastalığından korunmak için kişisel hijyeninize özen göstermelisiniz. Derinin sürtünmesine sebep olan aşırı dar giysiler tercih etmeyiniz. Vücudunuzda çizik, açık yara varsa, o zaman ortak kullanılan havuz, jakuzi, sauna, hamam gibi yerler hastalığın size bulaşmasına ortam yaratabilir. Başka birinin havlusunu (özellikle yüzünüz için) kullanmayın. Aşırı terleme sorununuz var mı? Bu durum bakterilerin yayılması için ideal ortam sağlar. Derinizin nefes almasını engellemeyen kumaştan giysiler tercih edin.

Sakal İltihabı Hastalığının Tedavisi Nedir?

Sakal İltihabı hastalığının tedavisi dermotolog ve cilt doktoru tarafından yapılır. Tedavi uygulanmadan önce kan analizleri yapılmalı, şekerli diyabet hastalığının olup olmaması kontrol edilmelidir. Tedavi aynı zamanda Folikülit hastalığına neden olan sebeplere göre uygulanır. Hastalığın sebebi bakteriler ise – antibiyotik içerikli merhemler; mantar sebebi ile ortaya çıktıysa – mantar kremleri ile tedavi edilir. Yeni tedavi yöntemleri içinde son dönemlerde çok kullanılan lazer tedavisi var. Lazer tedavisi hastalığın ilk görülme süresinde uygulandığımda daha etkili olmakta (iyileşen yaralar deride iz bırakmaz).

Sakal İltihabı Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Folikülit hastalığı farklı nedenlerden kaynaklı, her yaş kategorisinde sorun yaratabilir. Hastalıktan korunmak için (özellikle erkekler) doğru traş bıçakları seçilmelidir. Kesinlikle başka birinin traş aleti kullanılmamalıdır. Eğer siz bi sorunla karşılaştıysanız, hijyen kurallarına uymanız gerekir. Folikülit büyük boyutlara ulaşarak ağrıya neden oluyor mu? Kesinlikle iltihabı sıkmağa veya patlatmağa çalışmayın. Dağılan sıvı derinin diğer bölgelerine de yayılabilir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here