Saç Dökülmesi Nedir ?

0
1453
sac-dokulmesi-nedir

Saç Dökülmesi Nedir?| Hem kadınlarda, hem erkeklerde sıkça görülen en büyük sorunlardan birisi de saç dökülmesi sorunudur. Saç dökülmesi; herkesin normal olarak, her gün ortalama 50 ile 100 adet saç telinin dökülmesi durumudur. Saç dökülmesi; stres, genetik faktörler, tiroit hastalıkları, kansızlık, ilaç kullanımı, mevsimsel değişiklikler gibi birçok nedene bağlı olarak görülebilir. Mevcut olan her saç telinin bir yaşam süresi vardır. Ve her saç teli ortalama 4 ile 6 yıl yaşar. Daha sonra dinlenir ve sonra da dökülür. Günde ortalama 50 ile 100 adet saç telinin dökülmesi normal bir durumdur. Fakat bu rakamlardan çok daha fazla miktarda saç dökülüyorsa, bu durum ciddiye alınmalı ve bir uzman tarafından kontrol edilmelidir.

Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir?

Her saç dökülmesi; kellikle sonuçlanır diye bir şey yoktur. Saç dökülmesinde dikkat edilmesi gereken nokta, dökülen saç telinin sayısıdır. Günlük 40-50 adet saç telinin dökülmesi, saçların yenilenmesi için ideal bir durumdur. Fakat normal olan kısmı günde 100 saç telinin dökülmesidir. Saç dökülmesinin belirtileri şunlardır:

 • Şakaklarda geriye doğru çekilme görülür
 • Saçlardaki kalite kaybına bağlı olarak saçın uzama hızı yavaşlar
 • Saçlar cansızlaşmaya ve sönükleşmeye başlar
 • Saçlarda aşırı kepeklenme görülür

Saç Dökülmesine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Saç dökülmesinin birçok farklı nedeni olabilir. Stres, demir eksikliği,mevsimsel değişiklikler,kansızlık bunlardan bazılarıdır. Sağlıklı bir insanda saç dökülmesi 2 ay kadar sürebilir ve yılda üç kez tekrarlanır. Fakat 2 aydan daha uzun sürmesi durumunda, bir uzman kontrolü yaptırılmalı ve gerekirse tedavi edilmelidir. Saç dökülmesine neden olan diğer faktörler şunlardır:

1) Genetik Faktörler

Saç dökülmesi; kadınlarda ve erkeklerde farklı nedenlerden dolayı görülür. Erkeklerde görülen saç dökülmesi genel olarak genetik faktörlere bağlı olarak görülür. Aile bireylerinde kellik problemi olan kişiler de bu durum daha yoğun bir biçimde görülür. Yaş ilerledikçe kellik problemi de artış gösterir. Bu sorunun tek çözümü ise tedavidir. Kadınlarda da saç dökülmesi problemi erkeklerinkiyle benzerlik gösterir.

2) Deri Problemleri

Deri problemleri ve bazı iç hastalıklar da saç dökülmesine neden olabilir. Deri kaynaklı saç dökülmelerinin birçoğu deriyi tutan hastalıkların, saç derisini etkilemesi sonucunda görülür. Sedef hastalığı, egzama, mantar gibi bazı hastalıklar saç dökülmesine neden olabilir.

3) Yanlış Beslenme Alışkanlıkları

Hepimizin bildiği gibi sağlıksız, dengesiz ve yanlış beslenme birçok hastalığa ve sağlık problemlerine neden olur. Bu problemlerden birisi de saç dökülmesidir. Her ne kadar bizler farkında olmasak da saç da canlı bir organdır ve beslenmesi gerekir. Uzun süre aç kalmak, sağlıksız ve dengesiz beslenmek, tek tip beslenme de saç dökülmesine neden olan faktörlerden birisidir.

4) Vitamin Ve Mineral Eksikliği

Beslenme konusunda herhangi bir problemi olmayan bir kişide yine de saç dökülmesi görülüyorsa, bunun nedeni vitamin ve mineral eksikliğidir. Özellikle B12 ve D vitamini,folik asitler,çinko,demir gibi vitaminlerin ve minerallerin yeterli miktarda vücuda alınması gerekir.

5) Bazı İç Hastalıkları Ve İlaç Kullanımı

Tiroit bezi hastalıkları ve buna benzer bazı hastalıklar, ayrıca bu hastalıkların tedavisinde kullanılmakta olan birtakım ilaçlar da saç dökülmesine yol açabilir. Ayrıca zayıflama hapları, doğum kontrol hapları ve bunlara benzer ilaçlar da saç dökülmesine neden olur.

6) Kozmetik Faktörler

Özellikle kadınlar; saç bakımı için birçok kimyasal ürün kullanırlar. Saç spreyleri,saç şekillendirici ürünler, saç boyaları,beyaz kapatıcı ürünler ve buna benzer kimyasal ürünler,kadınlarda saç dökülmesine neden olur.

Saç Dökülmesinden Korunmanın Yolları?

Saç dökülmesi problemi; her ne kadar ciddi bir problem gibi görülse de, tedavi edildiği yada önlem alındığı takdirde çözülebilen bir problemdir. Saç dökülmesini önlemek için:

 • Saça ve saç derisine zarar veren kimyasal ürünlerden kaçınılmalı
 • Protein ağırlıklı gıdalar tüketmeye özen gösterilmeli
 • Düzenli olarak B grubu vitaminleri alınmalı
 • Karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden kaçınılmalı
 • Stresten uzak durulmalı
 • Sigara ve alkol kullanılmamalı
 • Saçı her gün yıkamak yerine, belirli aralıklarla, pH değeri 5.5 olan bir şampuanla yıkanmalı
 • Saç jölesi kullanılmamalı
 • Banyo yaparken veya saç yıkanırken,saç derisine masaj yaparak saç yıkanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here