Saç Dökülmesi Çözümleri

0
139

Saç Dökülmesi Çözümleri| Saç Dökülmesi Çözümleri; Günde 100 – 150 tel saç dökülmesi gözlenmesi normaldir. Ancak normalden çok daha fazla dökülme yaşanmaktaysa hekime başvurulması gerekebilir. Saç dökülmesinin; yaşam koşulları, geçirilen hastalıklar, genetik faktörler ya da hormonel bozukluklar gibi pek çok nedeni olabilir. Nedeni her ne olursa olsun erken fark edilen problemin, hekimlerin kontrolünde durdurulabileceğinin unutulmaması gerekir. Saç dökülmesi durdurulabilir ya da yavaşlatılabilir; ancak kaybedilen saçlar geri kazanımı imkansız olabilmektedir. Hekimler pek çok yeni tedavi yöntemiyle dökülmenin önüne geçebilmektedir. Eğer saç köklerine etki eden mantar rahatsızlığı yok ise tedavilerin başarı oranı da hayli yüksektir.

Saç Dökülmesi Çözümleri

Çok sayıda erkeğin yaşadığı sorun olan saç dökülmesi kadınların da mustarip olduğu konu halini almıştır. Gür saçlarını kaybetmek istemeyen kişiler yaptıkları araştırmalar eşliğinde dökülmeye çözüm arar. Eğer dökülmenin arkasında ciddi rahatsızlık söz konusu değilse, dikkat edilebilecek küçük detaylar sayesinde saçların sizden ayrılması engellenebilir. Düzgün beslenme ve vitamin değeri yüksek doğal içerikli gıdaların tercih edilmesi hem saç dökülmesi için hem de sağlık için önemlidir. Stres ve travmatik olaylar da saç dökülmesinin en önemli nedenleri arasında yer alır. Hormonel bozukluklar da saçların kaybına etki eden sorunların başını çeker. Kan tahliliyle sorunun hormonel nedenleri mi var bulunabilir. Saç derisindeki mantar rahatsızlıkları ya da kullanılan ilaçların yan etkileri yine sebepler arasında sıralanabilir.

Kimyasal İşlemlere Dikkat

Aşağıdaki işlemlerin de saçların bir numaralı düşmanı olduğu unutulmamalıdır:

  • Sık sık fön çektirmek.
  • Kimyasal işlemler; boya, içeriği zararlı perma gibi uygulamaları başvurmak.
  • Sık sık şampuanla saçları yıkamak.

Bu tür işlemlerden vazgeçmek oldukça zordur; ancak etkileri minimuma indirilebilir. Boya işlemi zorunluysa, içeriği doğal olan markalar tercih edilebilir. Ayrıca saçlarını sık yıkmaya alıştırmış kişiler şampuan seçimlerinde dikkatli olmalıdır. Sık yıkama için üretilen ve içeriklerinde kimyasal içermeyen şampuanlar ile saçlar temizlenebilir. Ayrıca demir eksikliği de bu saçı yıpratan işlemlerin yanında saçlara ek zarar vermektedir. Bu nedenle demir zengini gıdaların tüketimine dikkat edilmeli ya da demir haplarıyla vücudun demir eksikliği giderilmelidir.

Saçları sürekli gergin şekilde bağlamanın da zararlı olduğu unutulmamalıdır. Bu tür saç bağlamaları, traksiyonel alopesi olarak adlandırılan saç dökülmesine neden olur. Ayrıca devamlı sıkı şekilde yapılan saç örgüleri, saçlara klipsle eklenen takma saçlar da saç dökülmesi için diğer sebepleri oluşturur. Duştan sonra saçları sert tarak darbeleriyle tarayarak zarar vermemek gerekir. Hafif ve saç dökülmesine neden oluşturmayacak şekilde saçların tarandığına dikkat edilmelidir. Ayrıca diyet döneminde bilinçsizce aç kalmalar vücudun vitamin ve ihtiyaçlarının karşılanamamasına neden olur. Bu nedenle saçlar ciddi anlamda zarar görür. Saçların gür olması için ihtiyaç duyduğu tüm vitaminlerin alındığından emin olunmalıdır. Unutmayın, saç dökülmesi durdurulabilir; ancak saçların kaybından sonra geri kazanmak zor ve hatta imkansızdır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here