Rüyalar Kontrol Edilebilir Mi ?

0
26

Rüyalar Kontrol Edilebilir Mi ?| Aristoteles zamanından beri sorgulanan rüyaların kontrol edilip edilemeyeceği kavramı günümüzde de hala birçok insanın aklını kurcalamaktadır. Rüyalar genelde gören kişi için çok uzun süreli gibi hissettirse de aslında saniyelik anılar olduğu uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Birçok insanın merak ettiği olgu ise rüyaların uyku esnasında gören kişi tarafından kontrol altına alınıp alınamayacağıdır. Bu durum günümüzde hala birçok uzman tarafından tartışılıp yeni teoriler üzerinde çalışılıyor. Ancak şu anda birçok araştırmacı rüyaların tamamen kontrol edilemeyeceğini ancak kontrol edilebilir tarzda rüyalar görme olasılığının arttırılabileceğini savunuyor.

Rüyalar Kontrol Edilebilir Mi ?

Rüya Nasıl Kontrol Edilebilir?

Rüyanın kontrol edilebilmesi için öncelikle beynimizin çalışır halde olması gerekiyor. Bununla birlikte rüyanın kontrol altına alınması için kişinin rüya gördüğünün farkında olması gerekiyor. Rüyaların kontrol edilme olasılığının arttığı uyku evresine ise REM uykusu denir. Bu evre uykunun beşinci ve son evresidir ve insan vücudu REM evresinde tıpkı uyanıkken olduğu haline benzer. Ayrıca REM uykusu rüyaların görüldüğü evredir. Birçok uzmana göre tam da bu evrede rüyaların kontrol edilme olasılığı artar. Çünkü bu evrede kişi hem rüya görür hem de mantığı devreye girer.

Mantığın aktif halde olması ise rüyanın kontrol edilebilmesi için yeterli bir etkendir. Ancak rüya esnasında bireyin hem rüya gördüğünün hem de mantığının aktif halde olduğunun bilincinde olması gerekiyor. Rüya esnasında bu farkındalığı sağlayabilmek için insanlar çeşitli yöntemler uygulamaktadır. Örneğin; bazı kişiler rüyalarını kontrol altına alabilmek amacıyla kendilerine sürekli bilinçlerinin yerinde olduğunu hatırlatıp dururlar. Bilincimizin yerinde olması mantıklı hareketler yapmamızı gerektirdiğinden mantığa aykırı bir hareket yapıldığında -örneğin; uçabilme yeteneği gibi- insan bilinci rüya görüldüğünü anlar. Bu da rüyanın kontrol edilme olasılığını artırır.

Yani mantıksal anlamda kabul edilmeyen bir davranış olduğunda bilinç otomatik olarak bunu algılar ve rüyayı kontrol altına almaya çalışabilir. Bu tarz rüyalara İngilizce ‘de lucid dream adı verilir ve Türkçe’de kontrol edilebilir rüya ya da rüyanın farkında olma anlamlarını taşır. Uzmanlara göre sigarayı yeni bırakan bireylerin rüyalarını kontrol edebilmeleri daha kolaydır. Çünkü nikotin rüyanın içeriğini ve insanda hissettirdiklerini daha şiddetli hale getirir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here