Richter Ölçeği Nedir ?

0
10

Richter Ölçeği Nedir ?| Her sene birçok deprem meydana gelmektedir. Bu depremlerden bazıları insanlar tarafından fark edilmeyecek kadar düşük seviyede olurken, bazıları ise büyük felaketlere sebep olabilmektedir. Richter ölçeği, depremleri tespit ederek şiddetlerini ölçmek amacıyla kullanılarak, araştırmacılara depremin niteliği hakkında bilgi sağlar.

Richter Ölçeği Nedir ?

Richter Ölçeğinin Kullanım Amacı Nedir?

Richter ölçeği ilk olarak Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde görevli Beno Gutenberg ve Charles Francis Richter isminde iki araştırmacının çalışmalarıyla 1935 yılında geliştirilmiştir. Logaritma formülleri kullanarak depremlerin büyüklüğünün hesaplanabileceğini keşfeden araştırmacılar, bu konuda yaptıkları derinlemesine çalışmalar sonucunda bilinen depremlerin şiddetinin başarılı bir şekilde hesaplanmasını sağlayan bir formül geliştirmişlerdir. Belirli bir depremin şiddetini ölçmeye yarayan Richter ölçeği bazı logaritmik formüller yardımıyla hesaplanmaktadır.

Richter Ölçeği İle Bir Depremin Şiddeti Nasıl Hesaplanır

Formüle göre sismograf sapması ve depremin merkezine olan uzaklık göz önünde bulundurularak bir fonksiyon oluşturulur. Şiddeti hesaplamaya yarayan bu formül logaritma 10 tabanında yapıldığı için Richter ölçeğinde bir birim artan deprem şiddeti, gerçekte hissedilen şiddetin on katına çıkması durumunu ifade eder. Ölçeğin ilk kez geliştirildiği zaman dilimindeki teknolojilerle yalnızca 3 ya da daha büyük şiddet seviyesindeki depremleri hesaplanabilmesine rağmen, aslında Richter ölçeğinde herhangi bir alt sınır bulunmamaktadır. Hatta son yıllarda geliştirilen teknolojiler sayesinde üretilen hassas sismografların kullanımıyla, Richter ölçeğine göre negatif değerde kabul edilebilecek çok hafif şiddetteki depremleri bir tespit edebilmek mümkün hale gelmiştir.

Richter Ölçeği Nedir ?

Richter Ölçeğinin Sağladığı Verilerin Önemi

Richter ölçeği ile yalnızca belirli bir seviyeye kadar ölçüm yapılabilmektedir. Şiddeti 8’den daha büyük olan depremlerin şiddetini hesaplamak için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Ancak farklı yöntemler kullanılarak yapılan şiddet ölçümleri de kamuya ”Richter ölçeğine göre” ifadeleriyle sunulmaktadır. Richter ölçeği yalnızca bir depremin şiddeti hakkında değil, deprem sonucunda açığa çıkan enerji hakkında da bilgi sağlamaktadır. Depremlerin asıl yıkıcı gücü, deprem sonrasında meydana gelen sallanma genliğinin oranına bağlıdır. Bu bağlamda bir depremin büyüklüğü Richter ölçeği ile yapılan ölçümlerde bir birim yükseldiğinde, depremin yıkım kuvveti yaklaşık olarak 30 kat artmaktadır. Bu sebeple Richter ölçeği ile yapılan ölçümler, deprem sonrasında oluşabilecek hasarın tahmin edilmesi ve gerekli önlemlerin alınabilmesi için oldukça önemlidir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here