Renk Körlüğünün Sebebi Nedir ?

0
17

Renk Körlüğünün Sebebi Nedir ?| Renk körlükleri doğumsal ve sonradan meydana gelen nedenlerden oluşabilmektedir. Sonradan renk körlüğü sebeplerinden çoğu kişinin göz hastalığı, tüberküloz gibi ağır bir hastalık geçirmesi ya da sarı nokta hastalığı olarak adlandırılan göz hastalığı geçirmiş olmasıdır. Sonradan renk körü olunması durumunda mavi ve yeşil renklerine ait bir renk algısı sorunu yaşanmaktadır. Özellikle göz hastalığı sonucunda oluşan renk körlüğü tedavisi ya da düzelme imkanı maalesef ki bulunmamaktadır. Renk körlüğünün ayrıca renk tonuna bağlı olarak birden fazla çeşidi bulunmaktadır.

Kırmızı tonlarının algılanamaması ya da yeşil tonlarına körlük gibi kişilere göre renk körlüğü hassasiyeti değişmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda bu hastalığın genetik olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu renk körü rahatsızlığı kadın tarafından taşınmakta olup çoğunlukla da akraba evlilikleri sonucunda doğan çocuk renk körü olabilmektedir. Bunun için bu durumu yaşayan ya da ailede renk körü rahatsızlığı olan kişiler çocuklarının tedavisi ve kontrolü için muhakkak uzman kişilere başvurmalıdır.

Hastalığın teşhisi en erken 6 yaşında uzman doktorlarca yapılan testler sonucunda konulabilmektedir. Uzman doktorlar teşhis için çoğunlukla renk parteli cetveli kullanmakta ve hastanın bu renkleri ayırt etmesi, renklerle ayrılan şeklin takip edilmesi sağlanmaktadır. Bu sayede hem hastalığı teşhisi ve var olan hastalık varsa da seviyesi tespiti sağlanmaktadır.

Renk Körlüğünün Sebebi Nedir ?

Renk Körlüğünün Belirtileri

Günlük yaşamda alınan meyve ve sebzelerin renklerinin tam olarak ayırt edilememesini sağlamaktadır. Giyim eşyalarında, ham ve olgun domates ayrımı yapımında, trafik işaret ve lambaları fark edemezler. Kitap okuma işleminde yazıların silik olarak okunabilmektedir. Bu durumlardan birini yaşamanız halinde uzman doktor görüşü alabilirsiniz.

Renk Körlüğü Olan Kişiler Araba Kullanabilir Mi?

Ülkemizde renk körlüğü çeşitli kolluk kuvveti işleri gibi silahlı mesleklere girişte engel teşkil etmektedir. Ayrıca askere giderken, ehliyet alımında da kişilerde renk körlüğü kontrol edilmektedir. Ülkemizde yapılan sağlık kontrolleri sonrasında renk körlüğü olan kişiler ehliyet alamamaktadırlar. Bunun en önemli nedenin renk körü kişilerin trafik lambalarındaki sarı, kırmızı ve yeşil rengini ayırt edememe durumunun oluşabilmesidir. Bu durum trafik kazalarına insanların maruz kalmamak için alınmış olan bir önlemdir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here