Rahim Kanseri Belirtileri Nedir ?

0
149
rahim-kanseri-belirtileri-nedir

Rahim Kanseri Belirtileri Nedir ?| Rahim mesane ile rektumun arasında döl yolunun üstünde yer alan, doğum yapmamış kadınlarda 5-6 cm uzunluğunda 4 cm genişliğinde 40-50 gr ağırlığında; doğum yapmış kadınlarda ise 6.5-7 cm uzunluğunda 5 cm genişliğinde ve 60-70 gr ağırlığında olan organdır. Rahimin ağız kısmı kadınların en hassas ve enfeksiyona en duyarlı bölgesidir.

Rahim Kanseri Nedir?

Endometrium olarak isimlendirilen rahim iç zarının kanseri olan rahim kanseri en sık karşılaşılan kadın üreme sistemi kanseri olarak bilinmektedir. Rahim kanseri genellikle menapoz sonrası dönemde ortaya çıkar ve 50-60 yılları arasında görülür. Rahim kanseri dört evreden oluşur. Birinci evrede kanser sadece rahmin içindedir. İkinci evrede kanser rahim ve rahim ağzına yayılmış haldedir. Üçüncü evrede kanser rahim dışında mesane ve rektum içinde, pelvik lenf düğümlerinden yayılmıştır. Dördüncü evrede kanser pelvis alanının dışına çıkmış, diğer organlara da yayılmıştır.

Rahim Kanserinin Nedenleri Nedir?

Türkiye’de en sık görülen 8. kanser türü olan rahim kanserinin nedeni, insan papillomavirüsüdür (HPV). Sadece insanlarda bulunan bu virüs insan dışında bir canlıda veya bir yerde bulunmaz ve bulaşmaz.

Rahim Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Göğüs bölgesinde ve uç kısımlarda oluşabilecek değişim, östrojen ve progesteron hormonlarının seviyelerinde değişim, uterin çizgisinin incelmesi, obezite, diyabet ,menapoz döneminde olan bayanlarda berrak, beyazımsı akıntının olması, regl dönem aralığının uzaması, kanamanın miktarı ve sıcaklığındaki artış, alt karın bölgesindeki ağrılar ve cinsel birleşim esnasında ağrı oluşması rahim kanserinin belirtileridir.

Rahim Kanserinden Korunma Yolları Nedir?

Rahim kanserinin taramasında en yaygın olan yöntem PAP smear testi aktif cinsel hayatı olanların yılda bir kez düzenli olarak yaptırmasının faydalı olacağı bir testtir. Çünkü bu test kansere dönüşmemiş anormal yapıların tespitini sağlar.

9-12 yaş arasından en geç 26 yaşına kadar koruma amaçlı aşı yapılması faydalıdır. Enfekte olmuş kişilerde tedai edici özelliği olmayan rahim kanserinden korunma aşısının erkek çocuklarına da yapılması hastalığın cinsel yolla bulaşma özelliğinden dolayı faydalı olur.

Rahim Kanserinde Tedavi Nasıldır?

Rahim kanserinde birinci ve ikinci evrelerde yapılan teşhis tedavi sürecini biraz olsun kolaylaştırabilir. Yapılan araştırmalar da erken teşhisin rahim kanseri tedavisinin başarı oranını %92’ye ulaştırdığını göstermiştir. Ancak diğer evrelerde yapılan teşhis tedavi için geç kalınmış olmasına sebep olur.

Rahim kanserinin tedavisi ameliyat, radyasyon, kemoterapi ve hormon tedavisidir. Tüm rahmin kaldırılması işlemine hysterectomy, fallopi tüplerinin ve yumurtalıkların kaldırılması işlemine salpingo-oophorectomy denir. Vajinanın içerisine yerleştirilen bir makineden veya cihazdan yüksek enerjiye sahip atomların yollanması (radyosyon) kanser hücrelerini yok etmek için bir alternatiftir. Tekrarlama olasılığı olan durumlarda radyosyon tedavisi önerilir. Meditasyon da denilen hormon tedavisinde progesteron seviyesini yükselterek kanser hücrelerinin hızlı bir şekilde büyümesini engellemek, östrojen seviyesini düşürerek kanser hücrelerinin üreme hızını düşürmek amaçlanır.

Rahim Kanseri Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?

Rahim ameliyatı sonrasında yaraların düzelmesi, daha çabuk ayağa kalkılması için beslenme önem taşır. Kabızlığa sebep olabilecek gıdalardan kaçınılması, sebze meyve ve protein içeren yağsız gıdalar tüketilmesi, haşlanmış ve yağsız tavuk, hindi, balıketi tüketilmesi (kırmızı et kabızlığa neden olur.), gazlı içeceklerin tüketilmemesi, yaraların düzelmesini kolaylaştıracağından A vitamini içeren havuç, ıspanak, haşlanmış patates tüketilmesi C vitamini içeren portakal, lahana, çilek, posalı ve sıvı bakımından zengin gıdaların tüketilmesi, lif zengini elma, muz, şeftali, armut, esmer pirinç ve çavdar tüketilmesi, ceviz, tam tahıllı buğday ekmeği, yumurta, yoğurt tüketilmesi, baharatlı gıdalar, mısır, mantar kuruyemiş ve çiğ sebzelerin tüketilmemesi ve günde en az bir buçuk litre su içilmesi faydalı olur.

Okura Sorular

Rahim kanserinde birçok kanser türünde olduğu gibi erken teşhis oldukça önemlidir. Rahim kanseri önlenmesi mümkün bir hastalıktır.

  • Çocuğunuza rahim kanseri aşısı yaptırdınız mı?
  • Aktif cinsel hayatınız varsa düzenli olarak doktora gidiyor ve belli aralıklarla PAP Smear testi yaptırıyor musunuz?
  • Cinsel İlişki esnasında şiddetli ağrı duyuyor musunuz?
  • Menapoz döneminde kanama ve berrak, beyazımsı akıntı oldu mu?
  • Regl döneminiz düzenli mi?
  • 6.Rahim Kanserine yakalandıysanız yaşadığınız süreci aktarabilir misiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here