Rahim İltihabı Nedir Tedavisi Nasıldır ?

0
67

Rahim İltihabı Nedir Tedavisi Nasıldır ?| Rahim iltihabı hastalığı, neredeyse her kadında görülen hastalıklardan birisidir. Rahim iltihabının diğer ismi ise servisit olarak tanımlanmıştır. Jinekoloji bölümünde devamlı rast gelinen bir hastalıktır. Birçok kadının rahim iltihabına yakalandığını söylemek mümkündür. Her yaş grubundan kadın bu hastalığı geçirebilir. Bu yüzden cinsel manada fazla aktif bir hayat içerisinde olmalıdırlar. Vajina akıntısı ile beraber gerçekleşebilmektedir. Bireysel şekilde şüphe etmek oldukça zordur. Genellikle herhangi bir jinekolojik muayene sırasında rahatlık ile fark edilebilir. Servisit hastalığı rahim ağzı iltihaplanması şeklinde tanımlanabilir. Genelde enfeksiyon sebebiyle oluşmaktadır.

Rahim İltihabı Nedir?

Rahim iltihabını merak ettiniz mi? Rahim iltihabı birçok kadın arasında görülen bir hastalık çeşididir. Rahim iltihabının bir diğer adı ise servisittir. Servisit hastalığı, her yaş grubundan kadında görülebilmektedir. Bu hastalık, vajinada akıntı ile ortaya çıkabilmektedir. Karın ve karnın alt kısmında vajinal akıntı, ağrı, kusma, ateş ve adet dışında gelişen kanamalar bu hastalığın belirtilerinden sadece birkaçıdır. Bu belirtiler ile ortaya çıkan ve kendini gösteren bu hastalıkta, tüp ve yumurtalıklarda oluşmuş olan enfeksiyonlar, üreme çağında aktif cinsel hayatı olan kadınlar arasında daha fazla görülmektedir.

Rahim İltihabının Nedenleri Nelerdir?

Rahim iltihabının nedenlerini soruyor musunuz? Rahim iltihabının sebepleri hakkında bilgi almak ister misiniz? Rahim iltihabının en belirgin belirtilerinden birisi vajinal enfeksiyonlardır. Rahim iltihabının bir diğer nedeni ise cinsel ilişkiden geçen enfeksiyonlardır. Cinsel yaşamı aktif olan bayanların neredeyse hepsinde görülen rahim iltihabı daha tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Çeşitli alerjilerden ötürü de meydana gelen rahim iltihabı, krem gibi çeşitli kozmetik ürünlerinden de sebep ile ortaya çıkabilmektedir.

Rahim İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Rahim iltihabının belirtilerini merak mı ettiniz? Genel olarak adet kanaması sonrası akıntı meydana gelir. Bununla beraber anormal kanama durumları, kaşınma, yanma, ilişki sırasında ağrı, idrar yapar iken acı, bel ağrıları gibi birçok belirti rahim iltihabının belirtilerinden sayılır. Hafifçe geçiriliyor ise, herhangi bir tesir göstermemekle beraber, ilerleyen zamanlarda bilhassa da vajina iltihabı akıntısı ile karşı karşıya kalınabilir. Bu akıntıların koyu renk ve oldukça keskin bir kokuya sebep olduğunu söylemek mümkündür. Bu sebepten ötürü bireyin sosyal yaşamında olumsuz tesirler oluşturmuş olan bu vaziyetin ortadan kalkması amacı ile rahim iltihabı probleminin ortadan kaldırılması oldukça önemlidir.

Rahim İltihabından Korunma Yolları Nelerdir?

Rahim iltihabından nasıl korunurum mu diyorsunuz? Rahim iltihabından korunma yollarından en önemlisi, cinsel ilişki yaşamında oldukça dikkatli olunması gerektiğidir. Bununla beraber vajinal akıntının görülmesi halinde muayeneye gidilmeli, ihmal edilmemelidir. Sebepli sebepsiz her şekilde, tüm kadınların yıl içerisinde bir defa bile olsa da jinekolojik kontrole gitmesi oldukça mühimdir. Tampon ya da deodorant şeklinde kimyasal ve yabancı maddeler kullanılmamalıdır.

Rahim İltihabının Tedavisi Nedir?

Kendinize rahim iltihabı tedavisini mi soruyorsunuz? En basit yöntemiyle doktor tarafından verilen antibiyotikler rahim iltihaplanması problemini ortadan kaldıracaktır. Böylece kişi birkaç hafta içinde iyileşir. Ancak tedaviye rağmen geçmeyen ve uzamış olan rahim iltihabı hastalığı, krioterapi ve koterizasyon ile müdahale sağlanmaktadır. Koterizasyon ile beraber iltihaplı doku ısıyla yok edilir. Krioterapi ise iltihaplı kısımlarda hücreler dondurulur. Bunlar dışında lazerle tedavi kesindir. Servisit hastalığı bulunan hamile bayanlarda düşük ve erken doğum riski görülebilir.

Rahim İltihabı Hastalığı Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Rahim iltihabı hastalığı olan kişilerdenim, dikkat etmem gerekenleri merak ediyorum diye soruyor musunuz? Rahim iltihabı olan kişilerin belirtileri görmesi halinde direkt olarak bir uzman doktora görünmesi önemlidir. Cinsel ilişki esnasında korunmak hastalığın yaygın hale gelmemesi açısından önemlidir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here